„PO OWOCACH ICH POZNACIE” – SPOTKANIE MIĘDZYPOKOLENIOWE

Autor: Podkarpacki UW 2023-09-12 08:43:50

Po owocach ich poznacie” – pod tym hasłem w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbyło się dziś wyjątkowe spotkanie poświęcone beatyfikowanej Rodzinie Ulmów i Polakom ratującym Żydów.

W wydarzeniu wzięli udział szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Grażyna Ignaczak-Bandych, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa Podkarpackiego Ładysław Ortyl, podkarpacki kurator światy Małgorzata Rauch oraz uczniowie wraz nauczycielami.

– Owoc, który daje nam rodzina Ulmów, to nie tylko ten wymiar duchowy, ale też piękny przykład budowania – poprzez historię jednostki – wielkiej siły państwa polskiego. Rodzina Ulmów stała się tym zaczynem, który ma realny wpływ na historię swojego kraju, a historia państwa tak naprawdę tworzona jest życiem i determinacją jednostki i od tego jacy jesteśmy, jak podchodzimy do naszej Ojczyzny zależy „tu”, „teraz”, ale zależy także i to „potem”. Musimy mieć świadomość, że uczestniczymy w sztafecie pokoleń, które tworzą własne państwo. Dlatego ten wielki proces dziejowy jest dokonywany także z naszym udziałem, a każdy z nas ma nie tylko prawa, ale też obowiązki wobec swojej Ojczyzny i jednym z nich jest to, by zachować się tak, jak trzeba w chwili próby. Pamiętajmy o tym, spoglądając na rodzinę Ulmów – biedną, ale jakże silną mocą miłości bliźniego. Proces przynoszenia „owoców” przez rodzinę Ulmów będzie trwał, ale jest możliwy dzięki inicjatywom, które  w różnym wymiarze tę wielkość i historię pokazują – mówiła wojewoda Ewa Leniart.

Uroczystość, podczas której przedstawiciele podkarpackich szkół otrzymali sadzonki jabłoni symbolizujące pamięć o Polakach ratujących Żydów, została zorganizowane przez Marszałka Województwa Podkarpackiego, przy współpracy Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie oraz Arboretum i Zakładu Fizjografii w Bolestraszycach.

Więcej informacji na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u