Uroczysta inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

Autor: Podlaski UW 2023-10-05 09:02:45

Blisko 6 tysięcy studentów i doktorantów rozpoczęło w poniedziałek (2.10) kolejny rok nauki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Uroczysta inauguracja odbyła się w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Wziął w niej udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który odczytał list ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka skierowany do uczestników wydarzenia oraz wicewojewoda Bogusława Szczerbińska.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jest jedną z najwyżej ocenianych uczelni w Polsce i od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem studentów. W tym roku naukę po raz pierwszy rozpocznie na nim prawie 1,5 tysiąca studentów z Polski, a także ponad 120 studentów z zagranicy.

Reprezentanci poszczególnych wydziałów UMB wzięli udział w immatrykulacji, która jest obowiązkowym punktem uroczystej inauguracji roku akademickiego. Podobnie jak wykład, który tym razem wygłosił prof. Jose C. Florez z Harvard Medical School pod hasłem „The practice of medicine in the 21st century”.

Rektor prof. Adam Krętowski podsumował osiągnięcie studentów oraz inwestycje, które udało się przeprowadzić w minionym roku, a także działalność naukową pracowników Uniwersytetu oraz projekty, w których UMB uczestniczy. W ostatnim czasie uczelnia pozyskła grant w wysokości ponad 29,4 mln zł z Agencji Badań Medycznych w ramach konkursu na tworzenie i rozwój Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej. Symboliczny czek podczas inauguracji rektorowi przekazał prezes ABM dr Radosław Sierpiński.

- Przy wzroście konkurencji uczelni oferujących kierunki medyczne, musimy kontynuować działania zmierzające do rozwoju kierunków łączących medycynę z kierunkami technicznymi, zwiększając nasze szanse na rynku edukacyjnym oraz w zakresie innowacyjnych badań naukowych - mówił rektor. - (...) Chcemy nadal dbać o jakość edukacji, chcemy wykształcić profesjonalną, na najwyższym poziomie kadrę medyczną oraz stwarzać naszym studentom szanse na sukces na konkurencyjnym rynku pracy - dodał.

Wsparciem w realizacji tych celów może być zwiększenie wydatków z budżetu państwa na szkolnictwo wyższe i naukę o 8 mld zł w ciągu ostatnich kilku lat, o czym pisał w liście do uczestników inauguracji roku minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. List odczytał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Jednocześnie jednym z naszych priorytetów jest kwestia podwyżek dla nauczycieli i pracowników akademickich. Z tym większą przyjemnością pragnę przekazać, że w 2024 roku subwencja dla uczelni zostanie zasilona dodatkowymi środkami z przeznaczeniem na 12,3 procentowy wzrost funduszu płac.
Wasze Magnificencje, Wysokie Senaty, Szanowni Profesorowie, Pracownicy Uczelni, Drodzy Studenci i Doktoranci, w nowym roku akademickim życzę inspiracji do pracy, odwagi w podejmowaniu nowych wyzwań i wszelkiej satysfakcji.

- pisał minister. List z okazji inauguracji skierował także premier Mateusz Morawiecki.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u