Kino z całego świata w Warszawie

Autor: UM Warszawa 2023-10-06 08:28:49

Już w najbliższy piątek rozpocznie się 39. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy, który potrwa do niedzieli 15 października.  Warszawscy kinomani będą mogli obejrzeć 77 filmów pełnometrażowych z najdalszych zakątków świata. Prezydent m.st. Warszawy dla najlepszego reżysera przyzna główną nagrodę – Warsaw Grand Prix w wysokości 100 tys. złotych

Spośród 4800 zgłoszonych do festiwalowego programu filmów ze 111 krajów, organizatorzy wyselekcjonowali 77 pełnometrażowych produkcji, w tym 23 premiery światowe oraz 61 filmów krótkometrażowych.

Obrazy filmowe będą prezentowane w kilku sekcjach konkursowych: konkurs międzynarodowy, konkurs Creme de la Creme, konkurs Wolny Duch, konkurs filmów dokumentalnych i konkurs filmów krótkometrażowych. Każda z sekcji ma swoje jury, a zwycięzcę w konkursie międzynarodowym wskażą: Dorota Kędzierzawska, Nadejda Koseva, Yuri Andrukhovych, Georges Goldenstern i Alejandro Torres Kennedy.

Zaplanowano także sekcje pozakonkursowe: polska klasyka, pokazy specjalne, rodzinny weekend filmowy i najlepsze polskie filmy krótkometrażowe.

Filmy otwarcia i sprzedaż biletów

Z okazji otwarcia festiwalu wybrano dwa filmy: Uśmiech losu w reżyserii Andrzej Jakimowskiego oraz Murale w reżyserii Alexa Topallera i Daniela Shapiry. Z kolei w ramach konkursu głównego pokazane zostaną m.in. Ani słowa w reżyserii Hanny Slak, Cień Catire w reżyserii Jorge Hernandez, Czarna skrzynka w reżyserii Aslia Özge oraz Lęk w reżyserii Sławomira Fabickiego.

Sprzedaż biletów na 39.WFF odbywa się online na stronie wff.pl oraz w kasach kina Atlantic, a od piątku 6 października również w Multikinie Złote Tarasy.

O festiwalu

Istniejący od 1985 roku, Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy, organizuje Warszawska Fundacja Filmowa, jest też wspierany przez Urząd m.st. Warszawy, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji znajduje się na: wff.pl.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u