„Dzieci rodzą się ze skrzydłami. Nauczyciele pomagają im je rozwinąć”. Obchody Dnia Edukacji Narodowej w Krakowie

Autor: Małopolski UW 2023-10-13 09:10:14

14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej – święto wszystkich pracowników oświaty. W ten sposób upamiętniono utworzenie Komisji Edukacji Narodowej, pierwszego w Polsce i Europie ministerstwa oświaty publicznej.

Uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej odbyły się dziś w auli Uniwersytetu KEN w Krakowie. Uczestniczył w nich II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

– Świętej pamięci Janusz Korczak, który zginął w wraz z ok. 200 podopiecznymi i innymi opiekunami sierocińca w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Treblince, mówił: ‘Dzieci rodzą się ze skrzydłami. Nauczyciele pomagają im je rozwinąć’. To właśnie pracownicy oświaty często jako pierwsi dostrzegają w uczniach ich zdolności, talenty i pasje. Misją nauczycieli jest wskazywanie kierunków rozwoju dzieci i młodzieży. Ich wsparcie daje wiatr w żagle i pozwala się realizować. Państwa zadanie polega na kształceniu młodych umysłów, ale także charakterów. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim pracownikom oświaty składam serdeczne życzenia: spełnienia w pracy zawodowej i realizacji planów w życiu prywatnym. Oby w Państwa sercach nigdy nie zgasł ten żar, który podsyca ogień młodzieńczego zamiłowania do zdobywania wiedzy o otaczającym nas świecie – mówi wicewojewoda Mateusz Małodziński.

Dzisiejsza uroczystość była okazją do przekazania nauczycielom przyznanych odznaczeń. Wicewojewoda Mateusz Małodziński wręczył Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę.

– Przyznane odznaczenia są podziękowaniem za Państwa wzorowe i sumienne wykonywanie obowiązków służbowych. Serdecznie gratuluję i życzę kolejnych sukcesów – dodaje wicewojewoda Mateusz Małodziński.

Zdjęcia: Kuratorium Oświaty w Krakowie 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u