Lubelski Family Spot działa w nowej siedzibie

Autor: UM Lublin 2023-10-18 09:29:32

Family Spot, czyli przestrzeń przyjazna rodzinom zaprasza mieszkanki i mieszkańców Lublina do nowej siedziby w Żłobku nr 9 przy ul. Zelwerowicza 2. Z bezpłatnych zajęć i warsztatów oferowanych w tym miejscu mogą korzystać wszystkie lubelskie rodziny, zarówno duże, jak i te mniejsze.
 

Lublin jest postrzegany w Polsce, jako jeden z wiodących ośrodków w zakresie rozwoju polityki rodzinnej. Program „Rodzina Trzy Plus”, różnego rodzaju ulgi dla dużych rodzin, działania skierowane do osób z niepełnosprawnością czy seniorów, szereg inicjatyw wspierających indywidualny rozwój poszczególnych członków rodzin, ale także projekty służące integracji międzypokoleniowej, to tylko część z podejmowanych przez Miasto działań. Prowadzony we współpracy ze Związkiem Dużych Rodzin „Trzy Plus” Family Spot to kolejny projekt, z którego mogą korzystać mieszkanki i mieszkańcy naszego miasta. Serdecznie zachęcam do udziału w bezpłatnych zajęciach i warsztatach. Lubelski Family Spot ma bogaty program merytoryczny, a każde wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem, co potwierdza, że podjęta współpraca to właściwy kierunek działania. Dziękuję Związkowi za znakomite pomysły, zaangażowanie i świetną organizację – mówi Monika Lipińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Lubelski Family Spot oferuje dwa rodzaje zajęć dla rodzin - spotkania edukacyjne podnoszące kompetencje rodzicielskie oraz specjalistyczne warsztaty dedykowane konkretnym grupom odbiorców. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, a zapisy na poszczególne spotkania odbywają się za pośrednictwem formularzy publikowanych na profilu Związek Dużych Rodzin 3 Plus – koło Lublin Facebook.

Zajęcia edukacyjne dla rodziców to cały wachlarz spotkań i warsztatów z zakresu budowania relacji, komunikacji w parze, wybranych obszarów rodzicielstwa czy narzędzi wychowawczych. Spotkania prowadzą eksperci takich specjalności jak: psycholog, pedagog, prawnik czy terapeuta. Uczestnicy dotychczasowych wydarzeń poruszyli między innymi tematy: pierwszej pomocy, wsparcia nastolatków, wychowania w duchu slow czy pozytywnej dyscypliny. Na najbliższe tygodnie zaplanowano warsztaty „Słowa mają moc, czyli o sztuce doceniania”, podczas których rodzice będą rozwijać umiejętność chwalenia dziecka, by było świadome swoich zalet i kompetencji, a także cykl trzech spotkań dla ojców „WarszTATY dla Taty. Bliżej - pełna łączność”. Wszystkie zajęcia odbywają się w środy, w siedzibie Family Spot w Żłobku nr 9 przy ul. Zelwerowicza 2. Podczas wydarzeń zapewniona jest opieka dla dzieci, tak by rodzice mogli skupić się na uczestniczeniu w warsztatach.

Drugi rodzaj działań realizowanych przez Family Spot to specjalistyczne warsztaty w terenie dedykowane konkretnym grupom odbiorców. Służą one integracji całych rodzin i są przestrzenią do rozwoju talentów i kreatywnych pomysłów. W ramach tej części oferty zaplanowano, m.in. warsztaty w plenerze, grupy wsparcia, akademię kreatywności, warsztaty rozwijania talentów, warsztaty chustonoszenia, zajęcia pilates z niemowlakiem, pikniki integracyjne i ekologiczne, warsztaty etnograficzne oraz warsztaty rodzicielstwa bliskości. Do tej pory lubelskie rodziny miały okazję, m.in. do uczestniczenia w rodzinnych warsztatach w Motylarni, zajęciach cyrkowych prowadzonych przez Fundację Sztukmistrze czy nocnej wyprawie rowerowej, podczas której dzieci i rodzice uczyli się wzajemnej współpracy i słuchania siebie nawzajem. Spotkania w terenie odbywają się w soboty.

Lubelski Family Spot to pierwsza tego typu przestrzeń w regionie, uruchomiona na podstawie porozumienia podpisanego w czerwcu tego roku pomiędzy Miastem a Związkiem Dużych Rodzin „Trzy Plus”. To miejsce edukacji, podnoszenia kompetencji rodzicielskich, warsztatów oraz spotkań ze specjalistami z zakresu psychologii, pedagogiki czy prawa. Celem inicjatywy jest integracja lubelskich rodzin oraz wsparcie w budowaniu i pielęgnowaniu więzi rodzinnych. Wszystkie zajęcia w ramach Family Spot są bezpłatne, w pełni dostępne dla każdej zainteresowanej rodziny. Wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja. Opiekę nad realizacją zadania, promocję wydarzeń i współpracę z lokalną społecznością sprawują Animatorzy Rodzinni: Alicja i Łukasz Jaroszewscy ze Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” .

Projekt Family Spot jest realizowany z inicjatywy Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” w ramach programu „Po pierwsze Rodzina!” Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u