Bandera opuszczona, sezon oficjalnie zakończony

Autor: Centrum Żeglarskie 2023-10-18 09:38:01

Ostatnie regaty w tym sezonie na przystani Centrum Żeglarskiego przechodzą do historii. Podobnie jak cały sezon 2023. Teraz czas na szlifowanie formy fizycznej i prace bosmańskie przy łódkach

Pora podsumować ostatnie miesiące na wodzie. Za nami bardzo ciekawy i dobry sezon żeglarski. Ale zacznijmy od końca, czyli od ostatnich regat Nadzieja Sportu, które odbyły się w miniony weekend. Przez dwa dni o miejsca na podium walczyło łącznie ponad 100 zawodników z klubów ze Szczecina, Poznania, Złocieńca Bolesławca, Kołobrzegu, Czaplinka, Grzybowa i Dziwnowa. Rozegranych zostało łącznie 7 wyścigów. Młodzi żeglarze musieli zmierzyć się z bardzo trudnymi warunkami pogodowymi. Wiało, w porywach nawet ponad 20 węzłów! W sobotę mieliśmy do czynienia z białym szkwałem, do tego deszcz i niska temperatura powietrza nie ułatwiały zadania. Część zawodników nie kończyła poszczególnych wyścigów, a spora grupa musiała niejednokrotnie zostawiać łodzie na wodzie. Mimo aury regaty udały się znakomicie, zawodnicy sprostali zadaniom, a trenerzy czuwali nie tylko nad ich bezpieczeństwem, ale także dowozili ciepłe napoje i mocno zagrzewali do walki. W sobotę, na oddzielnej trasie ścigała się szkółka żeglarska, a frekwencja wśród tych najmłodszych żeglarzy została pobita od wielu lat. Wystartowało 52 dzieci, rozpoczynających swoją przygodę z wiatrem i wodą. Końcowe wyniki regat można sprawdzić na naszej stronie https://centrumzeglarskie.pl/regaty/nadzieja-sportu.  

Regatowe podsumowanie sezonu

Przez cały sezon Centrum Żeglarskie zorganizowało i współorganizowało 7 imprez regatowych, w tym po raz pierwszy Regaty o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin w trakcie wydarzenia Żagle 2023, w których wzięło udział łącznie 19 jednostek. Najliczniejszymi regatami dla jachtów balastowych okazały się Regaty Oderman Cup. Na Zalewie Szczecińskim w szranki stanęło łącznie 37 jednostek! Nie możemy też nie wspomnieć o zawodach dla najmłodszych żeglarzy, takich jak: Nadzieja Sportu czy Regaty o Puchar Dnia Dziecka. Każdego roku regaty te cieszą się sporym zainteresowaniem, a nasi zawodnicy dzielnie reprezentują Centrum Żeglarskie i mogą pochwalić się wielkimi osiągnięciami. Już po raz kolejny na naszej przystani gościliśmy żeglarzy z niepełnosprawnościami, którzy wzięli udział w kolejnej edycji regat RegatON  Zawodnicy ścigali się na łódkach Hansa 303, które są przystosowane i bezpieczne dla osób z dysfunkcjami ruchu. Partnerem regat od lat jest Fundacja Anioły Lubią Żywioły.

Skoro już jesteśmy przy regatach, to nie możemy pominąć osiągnięć naszych żeglarzy. Zawodnicy Centrum Żeglarskiego stawali na podiach w całej Polsce i  za granicą. W tym roku Szczecin wzbogacił się o Mistrzów Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików klasy Optimist (Oliwia Piotrowska i Stefan Geszke). Kolejny rok z rzędu nie zawiódł nasz czołowy windsurfer – Kuba Guźlecki, który został 4 zawodnikiem podczas Mistrzostw Europy oraz ma na swoim koncie m.in. srebrny medal w Długodystansowych Mistrzostwach Polski. Nasze zawodniczki olimpijskiej klasy 470, trenujące w ramach kadry narodowej, Małgorzata Górnisiewicz i Joanna Cymerman, zajęły odpowiednio 6 i 7 miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów. Dodatkowo Małgosia, wraz ze swoim sternikiem zdobyła Mistrzostwo Polski w kategorii do 21 lat. Maciej Cymerman został Mistrzem Polski w sprintach klasy ILCA 7. O świetnych wynikach Regatowej Reprezentacji Szczecina już pisaliśmy, jednak warto przypomnieć, że nasi zawodnicy bez wątpienia stanowią czołówkę regatowców klas ILCA 6 i 7 oraz windsurfingu. W klasie olimpijskiej stawali w tym sezonie na podium aż 8 razy.

W tym roku uczestniczyliśmy także w regatach the Tall Ships Races, z których jacht Urtica powrócił po blisko 40 dniach wyprawy z dwiema nagrodami na koncie: za najlepszą ekipę podczas Crew Parade w Den Helder oraz dla najmłodszego kapitana – Jędrzeja Owczarskiego na pierwszym etapie wyścigu.

Turystyka żeglarska

Nie samymi regatami żyje żeglarz. W Centrum Żeglarskim prowadzone są także zajęcia z żeglarstwa turystycznego i morskiego. Nasze sekcje turystyczne wypłynęły na szerokie wody i można było je spotkać m.in. w Wolinie, Sassnitz, Stralsundzie, Trzebieży, Lubczynie i w wielu innych portach. Jednym z najbardziej spektakularnych wyczynów może pochwalić się załoga Daru Szczecina, który w lipcu tego roku dopłynął najdalej na Północ Europy. W trakcie wyprawy załoga dopłynęła do Nordkapp i zwiedziła najpiękniejsze fiordy. Wyprawa była podzielona na 4 etapy i trwała prawie 4 miesiące.

Pozostając w tematyce podróży należy zauważyć, że w tym sezonie zakończyliśmy kajakową wyprawę „Bałtyk 100”, która została zorganizowana dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Kajakarze przepłynęli ponad 530 km!

Żagle 2023

Na swoim koncie mamy także organizację największego wydarzania plenerowego – Żagle 2023. W trakcie tego sierpniowego weekendu sprawowaliśmy opiekę nad wszystkimi załogami jednostek, które zawitały do naszego miasta. Każdą z nich przywitaliśmy hymnami bandery, które wybrzmiały na Stacji Pilotów. Na pokładach statków zameldowało się niemal 400 załogantów, dla których przygotowaliśmy atrakcje sportowe, zaprosiliśmy do szczecińskich muzeów, czy oprowadziliśmy po mieście w ramach wycieczek z przewodnikiem. Całą opiekę oraz logistykę pobytów organizowaliśmy wspólnie z naszymi oficerami łącznikowymi. Ponadto dla uczestników wydarzenia przygotowaliśmy Strefę Żeglarską na North East Marinie. Tutaj, pod okiem doświadczonych instruktorów z Centrum Żeglarskiego, młodzi adepci morskiej przygody mieli okazję zapoznać się z tajnikami żeglowania oraz zasadami bezpieczeństwa na wodzie. Mogli też wsiąść do trenażera i zapoznać się z łódką typu Optimist oraz „na sucho” odbyć trening na desce windsurfingowej.

Półkolonie

Cóż to było za lato! W tym roku w czasie wakacji na terenie Centrum Żeglarskiego zorganizowano 6 turnusów półkolonii połączonych z grami, zabawami oraz elementami żeglarskimi. Całodniowe zajęcia sportowe obfitowały w spotkania ze służbami, sportowcami, naukę tańca, gry, żonglerkę, ale także miłą rekreację, wspólne ogniska i wiele innych. W czasie wakacji nasi trenerzy i wychowawcy pod swoją opieką mieli dziesiątki maluchów w wieku 7-14 lat.

Do zobaczenia na wodzie!

15 października zakończyliśmy oficjalne sezon żeglarski 2023. Trenerzy wyróżnili swoich najlepszych zawodników, wszystkim pogratulowali i podziękowali za wspólny sezon.

- Dziękuję wszystkim za świetny sezon. Był on bardzo szybki, bezpieczny z dobrymi wynikami. Dziękuję zawodnikom i trenerom za zaangażowanie, kapitanom za piękne, długie rejsy oraz za bezpieczne powroty do Szczecina – mówił w czasie zakończenia dyrektor Centrum Żeglarskiego, Krzysztof Łobodziec.

Przed zawodnikami kilka miesięcy pracy nad kondycją fizyczną, łodziami oraz przypominanie przepisów i teorii żeglowania. Wszystko po to, aby wiosną zejść na wodę i zdobywać kolejne punkty.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u