Wizyta ambasadora Francji w Polsce oraz konsula generalnego Francji w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie

Autor: Małopolski UW 2023-10-26 09:19:25

I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz spotkał się dziś z Etienne’em de Poncinsem, ambasadorem Francji w Polsce oraz Cédrikiem Peltierem, konsulem generalnym Francji w Krakowie. Wizyta była okazją do powitania nowych dyplomatów. Ambasador Francji pełni swoją misję od sierpnia 2023 roku, a konsul generalny Francji w Krakowie od września 2023 roku.

Relacje pomiędzy Polską a Francją oparte są na historycznej przyjaźni. W 1991 roku zawiązany został Traktat o przyjaźni i solidarności, który zakładał współpracę m.in. w dziedzinach: spraw wewnętrznych, obronności, kultury i edukacji, nauki i technologii. Małopolska ma ogromny potencjał zarówno gospodarczy, jak i biznesowy. Panu Ambasadorowi oraz Konsulowi życzę dobrej służby dyplomatycznej, owocnego pobytu na małopolskiej ziemi, w tym odkrywania bogactwa naszej tradycji i kultury – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
 

Ambasador Francji w Polsce Etienne de Poncins w latach 2015-2019 był inspektorem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Francji. Od 2019 roku do 2023 roku pełnił funkcję ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego Francji w Ukrainie.

Konsul generalny Francji w Krakowie Cédric Peltier w latach 2020-2022 był szefem Departamentu Zgodności i Konkurencji w Departamencie Dyplomacji Ekonomicznej w Głównej Dyrekcji Globalizacji, Kultury, Edukacji i Rozwoju Międzynarodowego we francuskim Ministerstwie Europy i Spraw Zagranicznych.

Konsulat Generalny w Krakowie sprawuje jurysdykcję nad województwem małopolskim, dolnośląskim, śląskim, opolskim, świętokrzyskim i podkarpackim.
 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u