Elektrownia jądrowa. Wojewoda wydał kolejną decyzję

Autor: Pomorski UW 2023-10-27 09:12:04

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej „Budowa i eksploatacja pierwszej w Polsce Elektrowni Jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe, na terenie gminy Choczewo.”

Wojewoda wręczył decyzję Annie Łukaszewskiej -Trzeciakowskiej, sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. W spotkaniu uczestniczył Mateusz Berger, prezes spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

 

- Elektrownia jądrowa wpłynie na stabilność zasilania, będzie równoważyć prognozowany wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną i zapewni suwerenność energetyczną. To inwestycja w przyszłość, harmonijny rozwój i co najważniejsze bezpieczeństwo – zaznacza wojewoda pomorski Dariusz Drelich.


Planowana inwestycja obejmuje kompleks obiektów budowlanych i urządzeń służących budowie i eksploatacji elektrowni jądrowej, składającej się z trzech reaktorów jądrowych o łącznej maksymalnej mocy zainstalowanej wynoszącej do 3750 MWe. Inwestycja zlokalizowana będzie na lądzie oraz częściowo w morzu.

Przypomnijmy, że 9 października br. Wojewoda pomorski Dariusz Drelich podpisał obwieszczenie o rozpoczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji lokalizacyjnej pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Postępowanie zostało wszczęte na wniosek Polskich Elektrowni Jądrowych.

Decyzja w załączeniu

Pliki do pobrania:

WI-III.747.1.26.2023.AM DECYZJA - PEJ elektronia jądrowa.pdf

© 2018 Super-Polska.pl stat4u