Dąb Pamięci Stanisława Sikory

Autor: Zachodniopomorski UW 2023-10-29 09:13:18

W Szczecinie upamiętniono Stanisława Sikorę, aspiranta Policji Państwowej, zamordowanego w 1940 r. w Twerze przez sowieckich oprawców. W sadzeniu Dębu Pamięci przy Szkole Podstawowej nr 18 uczestniczył syn Stanisława Sikory, który w emocjonalny sposób podzielił się wspomnieniem o swoim ojcu. Uroczystość, z udziałem wojewody Zbigniewa Boguckiego uświetniła patriotyczna akademia przygotowana przez uczniów szkoły.

Niech Wam się Tatuś przyśni

Stanisław Sikora (1905-1940) starszy posterunkowy Policji Państwowej pełnił służbę m.in. w woj. wołyńskim i poznańskim. Od 1934 r. na posterunku w przygranicznej wsi Kobyla k. Korca. Jeniec obozu NKWD w Ostaszkowie. Zamordowany w Twerze. Pozostawił żonę Wincentynę oraz dzieci Alinę i Romualda, do których w swoim liście napisał: "Ten list połóż pod poduszkę na noc, niech Wam się Tatuś przyśni, a rano opowiedzcie Mamusi, bo jak będziecie spać Tatuś będzie rozmawiać, aż tu z daleka, daleka. Ucałujcie ode mnie Mamusię po sto razy i ukłony dla wszystkich. Nie wychodźcie na mróz, bo się przeziębicie. Całuje Was Tatuś Stach".

21 tysięcy zamordowanych

Dęby Pamięci upamiętniają Ofiary katyńskiej zbrodni: 21 tysięcy polskich oficerów, policjantów, nauczycieli, duchownych skrytobójczo zamordowanych i spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u