ORLEN w czołówce zestawienia 500 największych firm w Europie

Autor: mat prasowe ORLEN 2023-11-10 07:57:56

W prestiżowym rankingu „Fortune 500 Europe” ORLEN uplasował się na 44. miejscu. Potwierdza to silną pozycję koncernu w regionie. Zestawienie zostało przygotowane przez renomowany amerykański magazyn „Fortune”, na podstawie przychodów firm w 2022 roku.

Wysoka pozycja ORLEN wśród największych europejskich firm pokazuje nowe możliwości biznesowe, które zyskaliśmy dzięki połączeniu z Energą, LOTOSEM i PGNiG. Jako duża multienergetyczna grupa oparta na zrównoważonych źródłach finansowania i stabilnym bilansie, staliśmy się znaczącym międzynarodowym graczem, co daje nam m.in. lepszą pozycję negocjacyjną przy zawieraniu kontraktów z największymi podmiotami na rynku. Dzięki dywersyfikacji działalności Grupa ORLEN rozwija swoje przewagi konkurencyjne oraz ma potencjał do realizacji inwestycji wzmacniających bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN.

Z 62,3 mld dol. przychodu za 2022 r. ORLEN jest najwyżej notowaną polską spółką rankingu Fortune. Koncern prowadzi działalność na 9 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji, Węgrzech oraz w Kanadzie, Norwegii, Pakistanie a wkrótce również w Austrii. Oferta Grupy ORLEN dociera do ponad 100 krajów na 6 kontynentach. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 45 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 3150 stacji paliw. ORLEN jest także liczącym się graczem na rynku energii elektrycznej w Polsce, dysponującym mocami na poziomie 5,1 GW, w tym 1,7 GWe w nowoczesnych źródłach gazowych i 0,8 GW w OZE. W obszarze wydobycia Grupa dysponuje własną bazą zasobów ropy i gazu (2P), które na koniec 2022 roku wyniosły prawie 1,3 mld boe.

ORLEN jako pierwszy koncern paliwowo-energetyczny w regionie zadeklarował osiągnięcie całkowitej neutralności emisyjnej w 2050 roku. W realizacji tego celu pomóc mają przede wszystkim inwestycje. W 2022 roku na realizację największego w historii koncernu programu inwestycyjnego przeznaczono rekordową kwotę 19,6 mld zł. W tym roku ma ona wzrosnąć aż do 36 mld zł. Zgodnie z zaktualizowaną strategią, do końca tej dekady koncern zainwestuje ponad 320 mld zł, z czego ok. 120 mld zł (czyli ok. 40%) zostanie przeznaczone na zielone inwestycje, w tym energetykę wiatrową na morzu i lądzie, fotowoltaikę, biogaz i biometan, biopaliwa, elektromobilność oraz zielony wodór. Będzie także rozwijać nowoczesną petrochemię i bezpieczną energetykę jądrową.

„Fortune” to jedno z najważniejszych pism o tematyce biznesowej na świecie. Magazyn ceniony jest za wnikliwą analizę opisywanych tematów. Specjalnością „Fortune” są rankingi największych firm publikowane od prawie 70 lat. W tym roku, po raz pierwszy, ukazało się zestawienie obejmujące tylko podmioty europejskie Od 1995 roku w rankingu „Global 500” uwzględniane są przedsiębiorstwa z całego świata. W ostatnim takim zestawieniu ORLEN uplasował się na 216. miejscu, notując skok aż o 208 oczek w porównaniu z poprzednią edycją. Tym samym znalazł się wśród pięciu najszybciej rosnących firm w rankingu. ORLEN był też jedyną spółką z Polski, która znalazła się w tym zestawieniu.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u