Prezydenckie odznaczenie dla pani Luizy Latkowskiej

Autor: Łódzki UW 2023-11-18 09:33:25

Wojewoda łódzki Karol Młynarczyk, w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy, odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi dla niepodległej Rzeczpospolitej Polskiej, panią Luizę Latkowską.

Dziękuję wam za to wyróżnienie, za pamięć o nas wszystkich, którzy walczyli w okupacji o wolną Polskę. Dziękuje Łodzi, która mnie przyjęła i ocaliła a którą ja ukochałam jak własne miasto.-powiedziała wzruszona Pani Luiza.

Pani Luiza Latkowska z domu Erben, pseudonim Lusia. Urodzona 4 października 1924 roku, do konspiracji przystąpiła tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego.

Jako miejsce koncentracji na godzinę „W” miała wyznaczony Plac Wilsona na Żoliborzu. Ze względu na to, że walki rozpoczęły się wcześniej, nie udało jej się dotrzeć do macierzystego oddziału, jako ochotniczka dołączyła do sztabu VI Zgrupowania „Golski”, mieszczącego się w gmachu Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Przydzielona została do obsługi centrali telefonicznej, pełniła również służbę jako sanitariuszka w szpitalach.

Po kapitulacji Warszawy, wspólnie z matką i siostrą opuściła miasto i transportem w bydlęcych wagonach dostała się do Ursusa. Rozdzielona z rodziną, wywieziona została do obozu przejściowego w Spelen koło Oberhausen, po drodze przeżyła bombardowanie koło Bochum. W obozie dzięki pomocy starszej kobiety, która przekazała jej swoją kupioną na czarno przepustkę wraz z dwoma innymi współwięźniarkami ze Spelen wyjechała do Oberhausen, gdzie udało im się zakupić bilety do Łodzi.

Po wojnie w 1952 roku rozpoczęła pracę w Dyrekcji Okręgowej Poczty Polskiej i Telekomunikacji na stanowisku głównego kasjera. Od 1954 roku pracowała w Wojskowej Centrali Handlowej, również na stanowisku kasjera. Ze względu na chorobę, zmuszona była zrezygnować z dalszej pracy zawodowej.

Order Odrodzenia Polski ustanowiony w 1921 roku, nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za zasługi dla umocnienia suwerenności i obronności kraju.

Gratulujemy!

© 2018 Super-Polska.pl stat4u