Polskie drogi do niepodległości. 109. rocznica bitwy pod Krzywopłotami
Połowa listopada 1914 r. Wchodzące w skład sił austro-węgierskich Legiony Józefa Piłsudskiego, po ciężkim boju, z sukcesem wypierają siły rosyjskie, zajmując las domaniewicki i zmuszając wroga do wycofania się na wschód. Wydarzenie zostanie nazwane później przez marszałka Józefa Piłsudskiego „legionowymi Termopilami” i zapisze się na kartach naszej historii jako wyraz bohaterstwa i poświęcenia. W 109. rocznicę krwawej potyczki pod Krzywopłotami uczczono pamięć bohaterów bitwy i wszystkich ojców polskiej niepodległości.
W wydarzeniach z tej okazji uczestniczył I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz. Obecna była także posłanka Agnieszka Ścigaj.
- Nie ma patriotyzmu bez pamięci o historii naszego narodu, nie ma patriotyzmu bez odwagi i gotowości do poniesienia ofiary w imię miłości do Ojczyzny. Naturalnym wsparciem patriotyzmu narodowego jest patriotyzm lokalny. Od 1938 roku, w rocznicę bitwy, gmina Klucze organizuje wzniosłą, patriotyczną uroczystość. Nieprzerwanie bierze w niej liczny udział społeczność gminy, władze samorządowe oraz przedstawiciele województw małopolskiego i śląskiego. Tym samym pamięć o Legionistach poległych w bitwie pod Krzywopłotami jest stale kultywowana – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
Bohaterom bitwy pod Krzywopłotami
Tuż po godzinie 14.00, plac szkolny w Bydlinie zaczął wypełniać się pocztami sztandarowymi i uczestnikami rocznicowych obchodów. Następnie zebrani przemaszerowali na cmentarz parafialny, gdzie odprawiona została uroczysta msza święta. Po jej zakończeniu odczytano Apel Poległych oraz oddana została salwa honorowa. Następnie delegacje złożyły kwiaty przy pomniku Legionistów.
W starciu pod Krzywopłotami poległo 46 żołnierzy Legionów Polskich. Wśród nich między innymi porucznik Stanisław Paderewski, przyrodni brat sławnego pianisty Ignacego Paderewskiego.
Pochowani zostali właśnie na cmentarzu parafialnym w Bydlinie. Tu także, kilka lat po słynnej potyczce, wzniesiono okazały, siedmiometrowy krzyż z piaskowca. Umieszczono na nim tablice z nazwiskami poległych oraz wersami żołnierskiej modlitwy:
Ty, Panie, który z wysokości patrzysz, jak giną Ojczyzny obrońce, prosimy Ciebie przez tę garstkę kości, zapal przynajmniej na śmierć naszą słońce; niechaj dzień wyjdzie z jasnych niebios bramy; niechaj nas, Panie, widzą, gdy konamy.
- Dziękuję wszystkim obecnym na dzisiejszej uroczystości. Dziękuję za to, że zechcieli poświęcić swój cenny czas, aby oddać hołd poległym w walce za wolną, suwerenną Polskę – ich dar na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Rocznicowe uroczystości i nasza dzisiejsza obecność tutaj to nie tylko wyraz patriotycznej powinności, ale także odpowiedź na jakże przejmujące słowa modlitwy umieszczone na krzyżu upamiętniającym poległych w bitwie pod Krzywopłotami. Jest także zapewnieniem, że pamięci i szacunku dla minionych wydarzeń uczyć będziemy kolejne pokolenia – dodaje I wicewojewoda Ryszard Pagacz.
Świętując niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej
Dzisiejszym uroczystościom towarzyszył program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bydlinie.
Świętowanie zakończył koncert patriotyczny w wykonaniu zespołu „Ziemia Kluczewska” Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach.
- Radością i optymizmem napawa postawa i zaangażowanie uczniów miejscowej szkoły, którzy uświetniają obchody występami artystycznymi. Przekazywanie młodemu pokoleniu także bolesnej historii, która ukształtowała nas Polaków, jako przykładu szacunku dla najwyższych wartości, jest niezwykle ważne. W tegoroczne obchody włączył się także zespół z Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach. Dzięki tym dwóm niezapomnianym występom, na nowo przeżywaliśmy radość z obchodzonego niedawno Narodowego Święta Niepodległości. Ufam, że z każdym kolejnym rokiem zaangażowanie lokalnych grup społecznych w te obchody, będzie jeszcze szersze – podsumowuje I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.