Historia



Rozpoczęcie prac poszukiwawczych w Hucie Pieniackiej

8 czerwca 2026 roku rozpoczynają się prace poszukiwawcze w Hucie Pieniackiej, na terenie dawnego województwa tarnopolskiego. Prace prowadzone są przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z partnerem ukraińskim z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Huta Pieniacka.

Rozpoczęcie prac poszukiwawczych w Hucie Pieniackiej

8 czerwca 2026 roku rozpoczynają się prace poszukiwawcze w Hucie Pieniackiej, na terenie dawnego województwa tarnopolskiego. Prace prowadzone są przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z partnerem ukraińskim z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Huta Pieniacka.


Inaugurujemy III edycję projektu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe”

Blisko 50 mln zł wesprze działania związane z ochroną, dokumentowaniem i upowszechnianiem dziedzictwa Żydów w Polsce. Środki zostaną przeznaczone na realizację III edycji projektu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe” - jednego z czterech projektów o znaczeniu strategicznym w ramach programu „Kultura”, finansowanego ze środków IV edycji Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2021-2028.

Inaugurujemy III edycję projektu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe”

Blisko 50 mln zł wesprze działania związane z ochroną, dokumentowaniem i upowszechnianiem dziedzictwa Żydów w Polsce. Środki zostaną przeznaczone na realizację III edycji projektu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe” - jednego z czterech projektów o znaczeniu strategicznym w ramach programu „Kultura”, finansowanego ze środków IV edycji Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2021-2028.


Uroczystości 100. rocznicy zamachu majowego

To dzisiejsze wydarzenie ma kilka wymiarów. Pierwszy z nich to wymiar pamięci naszej tożsamości. Pamięci o tych, którzy sto lat temu oddali swe życie, stracili najbliższych, ponieśli śmierć. Spotykamy się w setną rocznicę puczu wojskowego - zamachu majowego, który zmienił oblicze Polski, podzielił na wiele lat polskie społeczeństwo, doprowadził do rozłamu i braku jedności. Ale w centrum i na samym początku właśnie tej naszej pamięci musi być każdy z tych, który oddał życie - powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w setną Rocznicę Zamachu Majowego.

Uroczystości 100. rocznicy zamachu majowego

To dzisiejsze wydarzenie ma kilka wymiarów. Pierwszy z nich to wymiar pamięci naszej tożsamości. Pamięci o tych, którzy sto lat temu oddali swe życie, stracili najbliższych, ponieśli śmierć. Spotykamy się w setną rocznicę puczu wojskowego - zamachu majowego, który zmienił oblicze Polski, podzielił na wiele lat polskie społeczeństwo, doprowadził do rozłamu i braku jedności. Ale w centrum i na samym początku właśnie tej naszej pamięci musi być każdy z tych, który oddał życie - powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w setną Rocznicę Zamachu Majowego.


81. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie. Narodowy Dzień Zwycięstwa

8 maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa. W tym roku mija 81 lat od ostatecznego pokonania hitlerowskich Niemiec i zakończenia największego konfliktu zbrojnego w dziejach Europy.

81. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie. Narodowy Dzień Zwycięstwa

8 maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa. W tym roku mija 81 lat od ostatecznego pokonania hitlerowskich Niemiec i zakończenia największego konfliktu zbrojnego w dziejach Europy.


Zakończenie kolejnego etapu prac poszukiwawczych w Ostrówkach

Zakończono kolejny etap prac archeologiczno-poszukiwawczych na terenie dawnych miejscowości Ostrówki oraz Wola Ostrowiecka w powiecie lubomelskim na Wołyniu. Działania te prowadzone były przez specjalistów z Instytutu Pamięci Narodowej przy współpracy dr. Łukasza Szleszkowskiego z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i wyspecjalizowanego przedsiębiorstwa „Wołyńskie Starożytności”, przy udziale przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Zgoda na przeprowadzenie prac została wydana przez stronę ukraińską w grudniu 2025 r., w wyniku prac Polsko-Ukraińskiej Grupy Roboczej ds. Godnych Pochówków.

Zakończenie kolejnego etapu prac poszukiwawczych w Ostrówkach

Zakończono kolejny etap prac archeologiczno-poszukiwawczych na terenie dawnych miejscowości Ostrówki oraz Wola Ostrowiecka w powiecie lubomelskim na Wołyniu. Działania te prowadzone były przez specjalistów z Instytutu Pamięci Narodowej przy współpracy dr. Łukasza Szleszkowskiego z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i wyspecjalizowanego przedsiębiorstwa „Wołyńskie Starożytności”, przy udziale przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Zgoda na przeprowadzenie prac została wydana przez stronę ukraińską w grudniu 2025 r., w wyniku prac Polsko-Ukraińskiej Grupy Roboczej ds. Godnych Pochówków.


Obchody 83. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

83 lata temu, 19 kwietnia 1943 r., wybuchło Powstanie w Getcie Warszawskim – największy zbrojny akt sprzeciwu Żydów wobec Holokaustu w czasie II wojny światowej. Dziś oddajemy hołd bojownikom, którzy stanęli naprzeciw niemieckiej machiny terroru. W uroczystościach rocznicowych w Warszawie wziął udział marszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty.

Obchody 83. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

83 lata temu, 19 kwietnia 1943 r., wybuchło Powstanie w Getcie Warszawskim – największy zbrojny akt sprzeciwu Żydów wobec Holokaustu w czasie II wojny światowej. Dziś oddajemy hołd bojownikom, którzy stanęli naprzeciw niemieckiej machiny terroru. W uroczystościach rocznicowych w Warszawie wziął udział marszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty.


Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dziś obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. 13 kwietnia 1943 r. Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem masowych grobów polskich oficerów.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dziś obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. 13 kwietnia 1943 r. Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem masowych grobów polskich oficerów.


Ku pamięci poległych w katastrofie smoleńskiej

Łączy nas pamięć, tożsamość i szacunek dla tych, którzy w drodze do Lasu Katyńskiego, w celu upamiętnienia rocznicy mordu katyńskiego, zginęli w tragicznej katastrofie. Zginęli, bo pełnili służbę dla Polski. Nie lecieli tam przecież bez przyczyny. Powód był jasny i wyraźny: nie zapomnieć o tych, którzy ponieśli męczeńską śmierć w Lesie Katyńskim i byli więzieni w różnych miejscach Związku Radzieckiego. Polscy oficerowie, elita narodu polskiego, została tam bestialsko zamordowana. Ten dzień zmienił Polskę. Chciałoby się powiedzieć, że ofiarę ponieśli: Prezydent Rzeczypospolitej świętej pamięci profesor Lech Kaczyński wraz z małżonką, prezydent Ryszard Kaczorowski, najważniejsi dowódcy na czele z szefem Sztabu Generalnego WP, generałem Franciszkiem Gągorem. Ponieśli ją duchowni, parlamentarzyści wszystkich formacji ówczesnego parlamentu, ponieśli pracownicy i ci, którzy służyli: piloci, obsługa, ochroniarze. Funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, którzy brali udział w zabezpieczeniu tej wizyty - powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystości upamiętniających ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.

Ku pamięci poległych w katastrofie smoleńskiej

Łączy nas pamięć, tożsamość i szacunek dla tych, którzy w drodze do Lasu Katyńskiego, w celu upamiętnienia rocznicy mordu katyńskiego, zginęli w tragicznej katastrofie. Zginęli, bo pełnili służbę dla Polski. Nie lecieli tam przecież bez przyczyny. Powód był jasny i wyraźny: nie zapomnieć o tych, którzy ponieśli męczeńską śmierć w Lesie Katyńskim i byli więzieni w różnych miejscach Związku Radzieckiego. Polscy oficerowie, elita narodu polskiego, została tam bestialsko zamordowana. Ten dzień zmienił Polskę. Chciałoby się powiedzieć, że ofiarę ponieśli: Prezydent Rzeczypospolitej świętej pamięci profesor Lech Kaczyński wraz z małżonką, prezydent Ryszard Kaczorowski, najważniejsi dowódcy na czele z szefem Sztabu Generalnego WP, generałem Franciszkiem Gągorem. Ponieśli ją duchowni, parlamentarzyści wszystkich formacji ówczesnego parlamentu, ponieśli pracownicy i ci, którzy służyli: piloci, obsługa, ochroniarze. Funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, którzy brali udział w zabezpieczeniu tej wizyty - powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystości upamiętniających ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.


Sejm pamięta. Rocznica katastrofy pod Smoleńskiem

W piątek przedstawiciele Sejmu oddali hołd ofiarom katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem. Dokładnie 16 lat temu w jednym z najtragiczniejszych wydarzeń we współczesnej historii Polski śmierć poniosło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, parlamentarzyści, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego, przedstawiciele środowisk kombatanckich i rodzin katyńskich. Zginęła cała delegacja zmierzająca na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Sejm pamięta. Rocznica katastrofy pod Smoleńskiem

W piątek przedstawiciele Sejmu oddali hołd ofiarom katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem. Dokładnie 16 lat temu w jednym z najtragiczniejszych wydarzeń we współczesnej historii Polski śmierć poniosło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, parlamentarzyści, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego, przedstawiciele środowisk kombatanckich i rodzin katyńskich. Zginęła cała delegacja zmierzająca na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.


86. rocznica zwycięskiego boju pod Huciskiem

30 marca 1940 roku oddział majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” stoczył walkę z Niemcami pod Huciskiem, broniąc wolności i sprzeciwiając się okupacji. W rocznicę tego wydarzenia zorganizowano uroczystości upamiętniające to zwycięstwo. Udział w nich wziął Patryk Fajdek, wicewojewoda mazowiecki.


 

86. rocznica zwycięskiego boju pod Huciskiem

30 marca 1940 roku oddział majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” stoczył walkę z Niemcami pod Huciskiem, broniąc wolności i sprzeciwiając się okupacji. W rocznicę tego wydarzenia zorganizowano uroczystości upamiętniające to zwycięstwo. Udział w nich wziął Patryk Fajdek, wicewojewoda mazowiecki.


 


83. rocznica Akcji pod Arsenałem

Uroczysty Apel Pamięci rozpoczął obchody rocznicy Akcji Pod Arsenałem. 26 marca 1943 roku, u zbiegu ulic Bielańskiej, Długiej i Nalewek doszło do jednej z najważniejszych akcji zbrojnych polskiego podziemia. W uroczystościach upamiętniających wziął udział wicewojewoda mazowiecki Robert Sitnik.

83. rocznica Akcji pod Arsenałem

Uroczysty Apel Pamięci rozpoczął obchody rocznicy Akcji Pod Arsenałem. 26 marca 1943 roku, u zbiegu ulic Bielańskiej, Długiej i Nalewek doszło do jednej z najważniejszych akcji zbrojnych polskiego podziemia. W uroczystościach upamiętniających wziął udział wicewojewoda mazowiecki Robert Sitnik.


Sensacja! Bursztynowa Komnata coraz bliżej odkrycia/FILM/

Niestrudzony dziennikarz naszej redakcji www.super-polska.pl odkrył nowy trop mogący doprowadzić do miejsca ukrycia tego bursztynowego skarbu. Nikt na świcie do tej pory nie połączył tych dwóch prostych faktów. Bursztynowa Komnata i Marsz Śmierci więźniów obozy Stutthof. Wszystko układa się tu w logiczną całość i aż wstyd ,że do tej pory tysiące historyków, agentów różnych służb i poszukiwaczy skarbów dało się nabrać niemieckiemu zbrodniarzowi Erichowi Kochowi. Posłuchaj tego filmiku do końca! Bo Warto!  Być może w trzecim odcinku swej opowieści ten dziennikarz ujawni miejsce ukrycia Bursztynowej Komnaty? Ale wygląda na to ,że obawia się o swoje bezpieczeństwo!

Sensacja! Bursztynowa Komnata coraz bliżej odkrycia/FILM/

Niestrudzony dziennikarz naszej redakcji www.super-polska.pl odkrył nowy trop mogący doprowadzić do miejsca ukrycia tego bursztynowego skarbu. Nikt na świcie do tej pory nie połączył tych dwóch prostych faktów. Bursztynowa Komnata i Marsz Śmierci więźniów obozy Stutthof. Wszystko układa się tu w logiczną całość i aż wstyd ,że do tej pory tysiące historyków, agentów różnych służb i poszukiwaczy skarbów dało się nabrać niemieckiemu zbrodniarzowi Erichowi Kochowi. Posłuchaj tego filmiku do końca! Bo Warto!  Być może w trzecim odcinku swej opowieści ten dziennikarz ujawni miejsce ukrycia Bursztynowej Komnaty? Ale wygląda na to ,że obawia się o swoje bezpieczeństwo!


Utworzymy Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej

Dziś, dzięki wspólnej inicjatywie Miasta Chełm i Ministerstwa Obrony Narodowej, realizujemy projekt, jako część Muzeum Wojska Polskiego. Muzeum ma nie tylko upamiętniać, ale także uczyć i przestrzegać, aby takie tragedie nigdy więcej się nie powtórzyły. Od kilku lat zabiegaliśmy o powstanie tego muzeum. Poprzednia koncepcja nie została zrealizowana, dlatego szukaliśmy skutecznego rozwiązania. Efektem jest decyzja o utworzeniu placówki jako filii Muzeum Wojska Polskiego. Podobne inicjatywy już realizujemy, jak Muzeum Bitwy Warszawskiej czy Muzeum Bitwy Racławickiej. To element naszej polityki pamięci - powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w Muzeum Wojska Polskiego.

Utworzymy Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej

Dziś, dzięki wspólnej inicjatywie Miasta Chełm i Ministerstwa Obrony Narodowej, realizujemy projekt, jako część Muzeum Wojska Polskiego. Muzeum ma nie tylko upamiętniać, ale także uczyć i przestrzegać, aby takie tragedie nigdy więcej się nie powtórzyły. Od kilku lat zabiegaliśmy o powstanie tego muzeum. Poprzednia koncepcja nie została zrealizowana, dlatego szukaliśmy skutecznego rozwiązania. Efektem jest decyzja o utworzeniu placówki jako filii Muzeum Wojska Polskiego. Podobne inicjatywy już realizujemy, jak Muzeum Bitwy Warszawskiej czy Muzeum Bitwy Racławickiej. To element naszej polityki pamięci - powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w Muzeum Wojska Polskiego.


Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto to Sejm ustanowił w rocznicę śmierci rodziny Ulmów z Markowej, zamordowanych za pomaganie Żydom w czasie II wojny światowej.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto to Sejm ustanowił w rocznicę śmierci rodziny Ulmów z Markowej, zamordowanych za pomaganie Żydom w czasie II wojny światowej.


Składamy hołd ofiarom zbrodni z 1940 roku

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni odbyła się uroczystość upamiętniająca 86. rocznicę decyzji władz sowieckich o zamordowaniu polskich jeńców wojennych, wziętych do niewoli po wybuchu II wojny światowej. To hołd złożony ofiarom zbrodni zapoczątkowanej rozkazem Józefa Stalina z 5 marca 1940 ro

Składamy hołd ofiarom zbrodni z 1940 roku

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni odbyła się uroczystość upamiętniająca 86. rocznicę decyzji władz sowieckich o zamordowaniu polskich jeńców wojennych, wziętych do niewoli po wybuchu II wojny światowej. To hołd złożony ofiarom zbrodni zapoczątkowanej rozkazem Józefa Stalina z 5 marca 1940 ro


Pamiętamy o bohaterskich obrońcach Birczy

Jesteśmy tu dla mieszkańców Birczy - tych, którzy zginęli, tych, którzy oddali życie - i dla żołnierzy, którzy tam przyszli, Podhalańczyków. Dla tych, którzy 12 września stanęli do jednej z najważniejszych i najtrudniejszych bitew przeciwko przeważającym siłom wroga - niemieckiemu agresorowi, który nas zaatakował. Wtedy jeszcze tylko niemieckiemu, bo to był 12 września. Za chwilę od wschodu przyszedł drugi cios - nóż w plecy wbity przez Związek Radziecki. Bircza się broniła. Bitwa była nierozstrzygnięta - chcę to podkreślić. Nie została przegrana. Żołnierze musieli się wycofać, odejść na inne pozycje, szukać nadziei na innym odcinku walki. Nie wszyscy wtedy wytrwali. Niektórzy ewakuowali się z Polski. Ale oni tam byli. Oni bronili 12 września 1939 roku Rzeczypospolitej, gotowi oddać życie - i to życie oddali. Zostali tam pochowani. To jest pierwsza część tablicy, którą dziś odsłoniliśmy - historii, która nigdy nie zostanie przez nas zapomniana, mimo upływu lat - powiedział wicepremier W. Kosiniak-Kamysz.

Pamiętamy o bohaterskich obrońcach Birczy

Jesteśmy tu dla mieszkańców Birczy - tych, którzy zginęli, tych, którzy oddali życie - i dla żołnierzy, którzy tam przyszli, Podhalańczyków. Dla tych, którzy 12 września stanęli do jednej z najważniejszych i najtrudniejszych bitew przeciwko przeważającym siłom wroga - niemieckiemu agresorowi, który nas zaatakował. Wtedy jeszcze tylko niemieckiemu, bo to był 12 września. Za chwilę od wschodu przyszedł drugi cios - nóż w plecy wbity przez Związek Radziecki. Bircza się broniła. Bitwa była nierozstrzygnięta - chcę to podkreślić. Nie została przegrana. Żołnierze musieli się wycofać, odejść na inne pozycje, szukać nadziei na innym odcinku walki. Nie wszyscy wtedy wytrwali. Niektórzy ewakuowali się z Polski. Ale oni tam byli. Oni bronili 12 września 1939 roku Rzeczypospolitej, gotowi oddać życie - i to życie oddali. Zostali tam pochowani. To jest pierwsza część tablicy, którą dziś odsłoniliśmy - historii, która nigdy nie zostanie przez nas zapomniana, mimo upływu lat - powiedział wicepremier W. Kosiniak-Kamysz.


180. rocznica Powstania Krakowskiego

W nocy z 21 na 22 lutego 1846 roku w Krakowie rozpoczął się zryw niepodległościowy skierowany przeciwko zaborcom. Dzisiaj na Starym Cmentarzu Podgórskim odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie, w których udział wziął II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek. 

180. rocznica Powstania Krakowskiego

W nocy z 21 na 22 lutego 1846 roku w Krakowie rozpoczął się zryw niepodległościowy skierowany przeciwko zaborcom. Dzisiaj na Starym Cmentarzu Podgórskim odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie, w których udział wziął II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek. 


86 lat od zbrodni w Palmirach - hołd dla ofiar

W tym roku przypada 86. rocznica zbrodni dokonanej przez niemieckiego okupanta w Palmirach. Wśród ofiar było 190 mieszkańców Legionowa oraz okolicznych miejscowości, przedstawiciele inteligencji, działacze społeczni, urzędnicy, nauczyciele i osoby zaangażowane w życie lokalnej społeczności. W obchodach upamiętniających te wydarzenia wziął także udział wicewojewoda mazowiecki Robert Sitnik, który wraz z uczestnikami złożył hołd pomordowanym.

86 lat od zbrodni w Palmirach - hołd dla ofiar

W tym roku przypada 86. rocznica zbrodni dokonanej przez niemieckiego okupanta w Palmirach. Wśród ofiar było 190 mieszkańców Legionowa oraz okolicznych miejscowości, przedstawiciele inteligencji, działacze społeczni, urzędnicy, nauczyciele i osoby zaangażowane w życie lokalnej społeczności. W obchodach upamiętniających te wydarzenia wziął także udział wicewojewoda mazowiecki Robert Sitnik, który wraz z uczestnikami złożył hołd pomordowanym.


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – święto państwowe ustanowione przez Sejm 3 lutego 2011 roku. Data ta upamiętnia tragiczne wydarzenia z 1951 roku, kiedy to w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, z polecenia komunistycznych władz, wykonano wyroki śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – święto państwowe ustanowione przez Sejm 3 lutego 2011 roku. Data ta upamiętnia tragiczne wydarzenia z 1951 roku, kiedy to w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, z polecenia komunistycznych władz, wykonano wyroki śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.


„Dzieci Zamojszczyzny. Historia i pamięć”

W poniedziałek gmachu Sejmu odbył się wernisaż wystawy „Dzieci Zamojszczyzny. Historia i pamięć”. Inicjatorem przedsięwzięcia jest pos. Janusz Kowalski, współorganizatorem zaś Biuro Edukacji Medialnej Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Wystawa prezentuje zarys wydarzeń z okresu II wojny światowej i okupacji niemieckiej na Zamojszczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem losów wysiedlonych dzieci.

„Dzieci Zamojszczyzny. Historia i pamięć”

W poniedziałek gmachu Sejmu odbył się wernisaż wystawy „Dzieci Zamojszczyzny. Historia i pamięć”. Inicjatorem przedsięwzięcia jest pos. Janusz Kowalski, współorganizatorem zaś Biuro Edukacji Medialnej Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Wystawa prezentuje zarys wydarzeń z okresu II wojny światowej i okupacji niemieckiej na Zamojszczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem losów wysiedlonych dzieci.


Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

W sobotę, 14 lutego przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Pamięć żołnierzy i żołnierek Armii Krajowej uczcił marszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. W uroczystości uczestniczyli również marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezes Rady Ministrów Donald Tusk, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej kpt. hm. Janusz Komorowski. Obchody zgromadziły mieszkańców stolicy, przedstawicieli środowisk kombatanckich i patriotycznych, a także grup rekonstrukcji historycznej.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

W sobotę, 14 lutego przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Pamięć żołnierzy i żołnierek Armii Krajowej uczcił marszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. W uroczystości uczestniczyli również marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezes Rady Ministrów Donald Tusk, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej kpt. hm. Janusz Komorowski. Obchody zgromadziły mieszkańców stolicy, przedstawicieli środowisk kombatanckich i patriotycznych, a także grup rekonstrukcji historycznej.


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

14 lutego obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Związek Sowiecki Europie. Armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

14 lutego obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Związek Sowiecki Europie. Armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości.


Nowy wątek w poszukiwaniu Bursztynowej Komnaty!/FILM/

W najnowszym filmiku na You-Tube niezależny dziennikarz gazety super-polska.pl wspomniał o więźniach obozu śmierci Stuthof.

Nowy wątek w poszukiwaniu Bursztynowej Komnaty!/FILM/

W najnowszym filmiku na You-Tube niezależny dziennikarz gazety super-polska.pl wspomniał o więźniach obozu śmierci Stuthof.


Premier w 100-lecie Gdyn

Polska ma realne szanse dominować na Bałtyku

Premier w 100-lecie Gdyn

Polska ma realne szanse dominować na Bałtyku


Czy on wie gdzie jest Bursztynowa Komnata? /FILM

Niezależny dziennikarz gazety www.super-polska.pl próbuje zainteresować swoim odkryciem innych pasjonatów historii i przygody.

Czy on wie gdzie jest Bursztynowa Komnata? /FILM

Niezależny dziennikarz gazety www.super-polska.pl próbuje zainteresować swoim odkryciem innych pasjonatów historii i przygody.


Każda zbrodnia powinna być nazwana

a żadna prawda nie zostanie zamazana”. Marszałek Sejmu upamiętnił ofiary tragicznych wydarzeń 1946 roku na Podlasiu

Każda zbrodnia powinna być nazwana

a żadna prawda nie zostanie zamazana”. Marszałek Sejmu upamiętnił ofiary tragicznych wydarzeń 1946 roku na Podlasiu


Pamięć o Ofiarach Holokaustu

27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Główne stołeczne uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Bohaterów Getta. W obchodach marszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego reprezentował szef Kancelarii Sejmu Marek Siwiec. Pamięć o ofiarach Zagłady uczciły także parlamentarzystki i parlamentarzyści. Posłanki Dorota Łoboda i Katarzyna Piekarska wraz z Szefem Kancelarii Sejmu złożyli, w imieniu Marszałka Sejmu, okolicznościowy wieniec przed monumentem.

Pamięć o Ofiarach Holokaustu

27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Główne stołeczne uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Bohaterów Getta. W obchodach marszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego reprezentował szef Kancelarii Sejmu Marek Siwiec. Pamięć o ofiarach Zagłady uczciły także parlamentarzystki i parlamentarzyści. Posłanki Dorota Łoboda i Katarzyna Piekarska wraz z Szefem Kancelarii Sejmu złożyli, w imieniu Marszałka Sejmu, okolicznościowy wieniec przed monumentem.


Hołd bohaterom Powstania Styczniowego

Powstanie, które wybuchło 163 lata temu, potwierdziło, że Polacy nie pogodzą się z utratą wolności i państwowości. Było świadectwem polskiego ducha oporu wobec niewoli, umiłowania suwerenności oraz narodowej jedności. Etos Powstania na zawsze stał się częścią naszej pięknej narodowej legendy, utrwalonej w tradycji, literaturze i kulturze - napisał w liście do uczestników uroczystych obchodów 163. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Hołd bohaterom Powstania Styczniowego

Powstanie, które wybuchło 163 lata temu, potwierdziło, że Polacy nie pogodzą się z utratą wolności i państwowości. Było świadectwem polskiego ducha oporu wobec niewoli, umiłowania suwerenności oraz narodowej jedności. Etos Powstania na zawsze stał się częścią naszej pięknej narodowej legendy, utrwalonej w tradycji, literaturze i kulturze - napisał w liście do uczestników uroczystych obchodów 163. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.


200. rocznica śmierci Stanisława Staszica

Dziś przypada 200. rocznica śmierci Stanisława Staszica. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego oświecenia zmarł 20 stycznia 1826 r. Sejm RP w uznaniu jego zasług dla Rzeczpospolitej ustanowił rok 2026 Rokiem Stanisława Staszica.

200. rocznica śmierci Stanisława Staszica

Dziś przypada 200. rocznica śmierci Stanisława Staszica. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego oświecenia zmarł 20 stycznia 1826 r. Sejm RP w uznaniu jego zasług dla Rzeczpospolitej ustanowił rok 2026 Rokiem Stanisława Staszica.


77. rocznica śmierci porucznika Jana Rodowicza „Anody”

W 77. rocznicę tragicznej śmierci porucznika Jana Rodowicza „Anody” przed gmachem Ministerstwa Sprawiedliwości odbyły się uroczystości upamiętniające tego wybitnego żołnierza Armii Krajowej.


 

77. rocznica śmierci porucznika Jana Rodowicza „Anody”

W 77. rocznicę tragicznej śmierci porucznika Jana Rodowicza „Anody” przed gmachem Ministerstwa Sprawiedliwości odbyły się uroczystości upamiętniające tego wybitnego żołnierza Armii Krajowej.


 


107. rocznica wybuchu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Powstanie Wielkopolskie to jedno z najważniejszych, a zarazem nielicznych zwycięskich powstań w historii Polski. Od 2021 roku, dzięki zaangażowaniu i determinacji wielu środowisk oraz mieszkańców regionu, 27 grudnia jest świętem państwowym. Ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego uroczyście podpisał 23 listopada 2021 roku w poznańskim hotelu Bazar Prezydent RP Andrzej Duda.

107. rocznica wybuchu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Powstanie Wielkopolskie to jedno z najważniejszych, a zarazem nielicznych zwycięskich powstań w historii Polski. Od 2021 roku, dzięki zaangażowaniu i determinacji wielu środowisk oraz mieszkańców regionu, 27 grudnia jest świętem państwowym. Ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego uroczyście podpisał 23 listopada 2021 roku w poznańskim hotelu Bazar Prezydent RP Andrzej Duda.


Dni Pamięci Grudnia 1970

W dniach 16-18 grudnia w szczególny sposób czcimy i oddajemy hołd ofiarom zbrodni dokonanej na uczestnikach protestów, które wybuchły w Polsce w grudniu 1970 r. Robotnicy Wybrzeża domagali się cofnięcia wprowadzonej kilka dni wcześniej podwyżki cen, wzrostu płac i poprawy warunków pracy.

Dni Pamięci Grudnia 1970

W dniach 16-18 grudnia w szczególny sposób czcimy i oddajemy hołd ofiarom zbrodni dokonanej na uczestnikach protestów, które wybuchły w Polsce w grudniu 1970 r. Robotnicy Wybrzeża domagali się cofnięcia wprowadzonej kilka dni wcześniej podwyżki cen, wzrostu płac i poprawy warunków pracy.


Rozpoczynamy kluczowy etap budowy Memoriału Muzeum KL Plaszow

Realizacja projektu pn. „Budowa Muzeum - Miejsca Pamięci KL Plaszow” to jedno z kluczowych przedsięwzięć dotyczących pamięci i edukacji historycznej. Inwestycja obejmuje powstanie nowego budynku muzealnego - Memoriału, adaptację zabytkowego Szarego Domu na cele muzealne oraz utworzenie dwóch wystaw stałych. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS), budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miejskiej Kraków.

 

Rozpoczynamy kluczowy etap budowy Memoriału Muzeum KL Plaszow

Realizacja projektu pn. „Budowa Muzeum - Miejsca Pamięci KL Plaszow” to jedno z kluczowych przedsięwzięć dotyczących pamięci i edukacji historycznej. Inwestycja obejmuje powstanie nowego budynku muzealnego - Memoriału, adaptację zabytkowego Szarego Domu na cele muzealne oraz utworzenie dwóch wystaw stałych. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS), budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miejskiej Kraków.

 


Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. W Sejmie płonie Światło Wolności

W 44. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w oknach Sejmu zapłonęło Światło Wolności. Gestem tym Izba upamiętnia jego ofiary i po raz kolejny włącza się do akcji "Zapal Światło Wolności”, nawiązującej do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonali obywatele różnych krajów na całym świecie. Do postawienia w oknach symbolicznych świateł wezwali wtedy prezydent USA Ronald Reagan oraz papież Jan Paweł II.

Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. W Sejmie płonie Światło Wolności

W 44. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w oknach Sejmu zapłonęło Światło Wolności. Gestem tym Izba upamiętnia jego ofiary i po raz kolejny włącza się do akcji "Zapal Światło Wolności”, nawiązującej do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonali obywatele różnych krajów na całym świecie. Do postawienia w oknach symbolicznych świateł wezwali wtedy prezydent USA Ronald Reagan oraz papież Jan Paweł II.


Sejm podjął uchwałę ws. ustanowienia 16 grudnia

Dniem Pamięci Prezydenta Gabriela Narutowicza

Sejm podjął uchwałę ws. ustanowienia 16 grudnia

Dniem Pamięci Prezydenta Gabriela Narutowicza


Spoczywajcie w Pokoju - Polska o Was pamięta!

Uroczystości na cmentarzu w Mościskach stanowią świadectwo, że każdy żołnierz, który oddał życie za swoją Ojczyznę, pozostaje obywatelem Rzeczypospolitej. Polska nigdy nie zapomina o swoich żołnierzach - o tych znanych z imienia i o tych, których tożsamość wciąż czeka na odkrycie. Naszym obowiązkiem i naszą misją jest przywrócenie imienia każdemu z Nich, zapewnienie Im godnego pochówku i oddanie należnej czci. Z głębokim wzruszeniem i najwyższym szacunkiem żegnam dziś żołnierzy Wojska Polskiego - bohaterskich obrońców Ojczyzny. Spoczywajcie w Pokoju - Polska o Was pamięta! - tymi słowami wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak - Kamysz pożegnał żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w obronie Ojczyzny przed niemieckim najeźdźcą w rejonie Lwowa we wrześniu 1939 r.

Spoczywajcie w Pokoju - Polska o Was pamięta!

Uroczystości na cmentarzu w Mościskach stanowią świadectwo, że każdy żołnierz, który oddał życie za swoją Ojczyznę, pozostaje obywatelem Rzeczypospolitej. Polska nigdy nie zapomina o swoich żołnierzach - o tych znanych z imienia i o tych, których tożsamość wciąż czeka na odkrycie. Naszym obowiązkiem i naszą misją jest przywrócenie imienia każdemu z Nich, zapewnienie Im godnego pochówku i oddanie należnej czci. Z głębokim wzruszeniem i najwyższym szacunkiem żegnam dziś żołnierzy Wojska Polskiego - bohaterskich obrońców Ojczyzny. Spoczywajcie w Pokoju - Polska o Was pamięta! - tymi słowami wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak - Kamysz pożegnał żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w obronie Ojczyzny przed niemieckim najeźdźcą w rejonie Lwowa we wrześniu 1939 r.


Podtrzymujemy pamięć o

ofiarach Zbrodni Katyńskiej

Podtrzymujemy pamięć o

ofiarach Zbrodni Katyńskiej


Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Polska świętuje dziś 107. rocznicę odzyskania niepodległości. Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Sejm na uroczystości reprezentował marszałek Szymon Hołownia.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Polska świętuje dziś 107. rocznicę odzyskania niepodległości. Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Sejm na uroczystości reprezentował marszałek Szymon Hołownia.


W Sejmie otwarta została wystawa o weteranach

6 listopada br. wiceminister Stanisław Wziątek otworzył wystawę pn. „Żołnierz - Zawsze, Mimo Wszystko”, której autorem jest Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. W Sejmie odbyła się także inauguracja projektu pn. „WETERAN POD BIAŁO-CZERWONĄ”. W uroczystości wziął udział również marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

W Sejmie otwarta została wystawa o weteranach

6 listopada br. wiceminister Stanisław Wziątek otworzył wystawę pn. „Żołnierz - Zawsze, Mimo Wszystko”, której autorem jest Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. W Sejmie odbyła się także inauguracja projektu pn. „WETERAN POD BIAŁO-CZERWONĄ”. W uroczystości wziął udział również marszałek Sejmu Szymon Hołownia.


100-lecie Grobu Nieznanego Żołnierza

Z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego 3 listopada na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się obchody 100. rocznicy ustanowienia Grobu Nieznanego Żołnierza. W uroczystości Straż Graniczną reprezentował Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Robert Bagan

100-lecie Grobu Nieznanego Żołnierza

Z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego 3 listopada na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się obchody 100. rocznicy ustanowienia Grobu Nieznanego Żołnierza. W uroczystości Straż Graniczną reprezentował Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Robert Bagan


Uroczystości pogrzebowe szczątków

nieznanego policjanta II Rzeczypospolitej – Ofiary Zbrodni Katyńskiej

Uroczystości pogrzebowe szczątków

nieznanego policjanta II Rzeczypospolitej – Ofiary Zbrodni Katyńskiej


„Nie ma już tych miasteczek…”

W poniedziałek 27 października w Sejmie otwarto wystawę pt. „Nie ma już tych miasteczek…”. W 80 lat po zakończeniu II wojny światowej uczczono w ten sposób pamięć o polskiej społeczności żydowskiej Białegostoku, Ciechanowca, Czyżewa, Goworowa, Grajewa, Jedwabnego, Łomży, Kolna, Ostrowi Mazowieckiej, Pragi, Siedlec, Sokół, Stawisk, Supraśla, Szczuczyna, Tykocina, Wysokiego Mazowieckiego, Zambrowa. Organizatorkami wystawy są pos. Katarzyna Piekarska oraz Małgorzata Frąckiewicz – wiceprezes zarządu Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów.  

„Nie ma już tych miasteczek…”

W poniedziałek 27 października w Sejmie otwarto wystawę pt. „Nie ma już tych miasteczek…”. W 80 lat po zakończeniu II wojny światowej uczczono w ten sposób pamięć o polskiej społeczności żydowskiej Białegostoku, Ciechanowca, Czyżewa, Goworowa, Grajewa, Jedwabnego, Łomży, Kolna, Ostrowi Mazowieckiej, Pragi, Siedlec, Sokół, Stawisk, Supraśla, Szczuczyna, Tykocina, Wysokiego Mazowieckiego, Zambrowa. Organizatorkami wystawy są pos. Katarzyna Piekarska oraz Małgorzata Frąckiewicz – wiceprezes zarządu Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów.  


„Jesteśmy Razem” - wspólna pamięć o historii

Na terenie dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady i obozu pracy w Treblince młodzież z Polski i Izraela spotkała się, aby uczcić pamięć o ofiarach sprzed ponad 80 lat. Te bolesne wspomnienia wciąż żyją w zbiorowej świadomości obu narodów i w sercach rodzin, które w Treblince straciły swoich najbliższych. Projekt „Jesteśmy Razem” pozwala na dialog nie tylko o historii, ale również o teraźniejszości.

„Jesteśmy Razem” - wspólna pamięć o historii

Na terenie dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady i obozu pracy w Treblince młodzież z Polski i Izraela spotkała się, aby uczcić pamięć o ofiarach sprzed ponad 80 lat. Te bolesne wspomnienia wciąż żyją w zbiorowej świadomości obu narodów i w sercach rodzin, które w Treblince straciły swoich najbliższych. Projekt „Jesteśmy Razem” pozwala na dialog nie tylko o historii, ale również o teraźniejszości.


100-lecie organizacji

tatarskich w Polsce

100-lecie organizacji

tatarskich w Polsce


85. rocznica

powstania Batalionów Chłopskich

85. rocznica

powstania Batalionów Chłopskich


Prawie pół miliona złotych dla

podkarpackich gmin na upamiętnienie historii Wojska Polskiego

Prawie pół miliona złotych dla

podkarpackich gmin na upamiętnienie historii Wojska Polskiego


Bez tradycji, bez świadomości....

przeszłości, bez dokonań Batalionów Chłopskich, nie ma dla nas miejsca w przyszłości.

Bez tradycji, bez świadomości....

przeszłości, bez dokonań Batalionów Chłopskich, nie ma dla nas miejsca w przyszłości.


Ogień pamięci uśpiony

zakończenie obchodów 81. rocznicy Powstania Warszawskiego

Ogień pamięci uśpiony

zakończenie obchodów 81. rocznicy Powstania Warszawskiego


Narodowy Dzień Pamięci Ofiar

Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 r.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar

Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 r.