Koszty ocieplenia klimatu już dziś ponoszą niektóre gatunki ptaków z Arktyki

Autor: mat. prasowe UG 2016-05-15 09:45:17
W najnowszym numerze „Science” ukazał się artykuł międzynarodowego zespołu naukowców, z udziałem badaczy z Uniwersytetu Gdańskiego, których badania wskazują, że zaobserwowane wcześniej zmniejszanie się rozmiarów ciała jednego z gatunków ptaków nie jest efektem przystosowywania się do cieplejszego klimatu, ale rozminięcia w czasie terminu wylęgu piskląt w Arktyce i terminu najwyższej obfitości bezkręgowców stanowiących ich pokarm

To oznacza, że ptaki te ponoszą koszty ocieplania klimatu, a nie przystosowują się do zmian klimatycznych. Badanie te przeprowadzono na biegusie rdzawym, który lęgnie się na Półwyspie Tajmyr, a zimuje na wybrzeżach Zachodniej Afryki migrując jesienią przez Europę. Naukowcy przewidują, że zmiany te mogą stać się zjawiskiem powszechnym i w przyszłości objąć także inne gatunki ptaków, które gnieżdżą się w Arktyce. To z kolei niesie bardzo poważne konsekwencje ekologiczne i wymaga szczególnej uwagi naukowców. To niezmiernie ważne odkrycie i konkluzje, które pozwalają lepiej rozumieć wpływ zmian klimatycznych na ekosystemy.

Badania międzynarodowego zespołu naukowców wykazały, że biegus rdzawy – gatunek ptaka z dalekiej Arktyki – podczas zimowania w strefie tropikalnej ponosi koszty gwałtownego ocieplenia klimatu na swoich syberyjskich lęgowiskach. Wyniki badań zostały opublikowane 13 maja 2016 w czasopiśmie „Science” w artykule pt. Body shrinkage due to Arctic warming reduces red knot fitness in tropical wintering range. W międzynarodowym zespole naukowców są badacze z Holandii (NIOZ i Uniwersytet Groningen), Australii (Uniwersytet Deakin), Francji (Centre National de la Recherche Scientifique), Polski (Uniwersytet Gdański) i Rosji (Uniwersytet w Moskwie).

Współautorami publikacji w jednym z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych – „Science” – są naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego: prof. dr hab. Włodzimierz Meissner oraz dr Agnieszka Ożarowska z Wydziału Biologii UG (Katedra Ekologii i Zoologii Kręgowców). Badania nad migracją ptaków siewkowych na Uniwersytecie Gdańskim, prowadzone są od 30 lat. Zostały one zapoczątkowane przez Studenckie Koło Naukowe i są kontynuowane nieprzerwanie do dnia dzisiejszego jako jeden z tematów badawczych realizowanych w Katedrze Ekologii i Zoologii Kręgowców. Wyniki zebrane przez te wszystkie lata przyczyniły się do tego istotnego dla naukowców odkrycia.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u