Ekologia i środowisko
Nowy etap rozwoju terminala offshore w Świnoujściu
ORLEN Neptun oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podpisały list intencyjny dotyczący potencjalnej rozbudowy Świnoujście Offshore Terminal - pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. W wydarzeniu uczestniczyła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, która tego samego dnia podczas Konferencji PSEW2026 mówiła o znaczeniu energetyki wiatrowej w zapewnianiu stabilnych dostaw energii, wzmacnianiu lokalnych łańcuchów dostaw oraz przyciąganiu nowych inwestycji. Na obu wydarzeniach obecna była również wiceministra klimatu i środowiska Urszula Zielińska
Nowy etap rozwoju terminala offshore w Świnoujściu
ORLEN Neptun oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podpisały list intencyjny dotyczący potencjalnej rozbudowy Świnoujście Offshore Terminal - pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. W wydarzeniu uczestniczyła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, która tego samego dnia podczas Konferencji PSEW2026 mówiła o znaczeniu energetyki wiatrowej w zapewnianiu stabilnych dostaw energii, wzmacnianiu lokalnych łańcuchów dostaw oraz przyciąganiu nowych inwestycji. Na obu wydarzeniach obecna była również wiceministra klimatu i środowiska Urszula Zielińska
O transformacji energetycznej i bezpieczeństwie
Wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta w dniach 1-2 czerwca 2026 r. uczestniczył w serii spotkań w Brukseli, obejmujących POLITICO Energy & Climate Forum, posiedzenie Agora Council for Europe oraz konsultacje z Dyrekcją Generalną ds. Klimatu Komisji Europejskiej (DG CLIMA). Rozmowy koncentrowały się m.in. na reformie systemu ETS, bezpieczeństwie energetycznym, kosztach transformacji oraz barierach w rozwoju czystej energii i elektryfikacji.
O transformacji energetycznej i bezpieczeństwie
Wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta w dniach 1-2 czerwca 2026 r. uczestniczył w serii spotkań w Brukseli, obejmujących POLITICO Energy & Climate Forum, posiedzenie Agora Council for Europe oraz konsultacje z Dyrekcją Generalną ds. Klimatu Komisji Europejskiej (DG CLIMA). Rozmowy koncentrowały się m.in. na reformie systemu ETS, bezpieczeństwie energetycznym, kosztach transformacji oraz barierach w rozwoju czystej energii i elektryfikacji.
Rzeka Ełk odzyskuje 11,5 km swojego biegu
Przebudowany za blisko 40 mln zł węzeł wodny Modzelówka przywraca po ponad 70 latach przepływ w historycznym korycie rzeki Ełk na odcinku 11,5 km. To kluczowy krok w renaturyzacji mokradeł Biebrzańskiego Parku Narodowego, który zwiększy retencję, poprawi uwilgotnienie torfowisk i wzmocni bezpieczeństwo przeciwpożarowe jednego z najbardziej zagrożonych pożarami obszarów w Polsce.
Rzeka Ełk odzyskuje 11,5 km swojego biegu
Przebudowany za blisko 40 mln zł węzeł wodny Modzelówka przywraca po ponad 70 latach przepływ w historycznym korycie rzeki Ełk na odcinku 11,5 km. To kluczowy krok w renaturyzacji mokradeł Biebrzańskiego Parku Narodowego, który zwiększy retencję, poprawi uwilgotnienie torfowisk i wzmocni bezpieczeństwo przeciwpożarowe jednego z najbardziej zagrożonych pożarami obszarów w Polsce.
Wizyta Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych w Rumunii
Prezydium Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych odbyło w dniach 4–7 maja 2026 r. wizytę w Rumunii. Jej celem była wymiana doświadczeń dotyczących transformacji energetycznej, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości szerszego wykorzystania energetyki jądrowej i technologii SMR, a także wsparcia dla polskiego programu budowy elektrowni jądrowej.
Wizyta Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych w Rumunii
Prezydium Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych odbyło w dniach 4–7 maja 2026 r. wizytę w Rumunii. Jej celem była wymiana doświadczeń dotyczących transformacji energetycznej, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości szerszego wykorzystania energetyki jądrowej i technologii SMR, a także wsparcia dla polskiego programu budowy elektrowni jądrowej.
Pieniądze z opłat za emisje CO2 wracają do polskich domów
Środki pochodzące z unijnego systemu opłat za emisje CO2 zasilają inwestycje, które wpływają na portfele polskich obywateli. Za pośrednictwem Funduszu Modernizacyjnego (FM), wypłacane są miliardowe dopłaty na ocieplanie domów, wymianę starych pieców oraz montaż nowoczesnej fotowoltaiki i pomp ciepła, dzięki którym gospodarstwa domowe obniżają rachunki. 20 maja 2026 roku z inicjatywy Polski odbyło się spotkanie przedstawicieli dziewięciu państw UE. Rozmowy, których gospodarzami byli ministra Paulina Hennig-Kloska oraz wiceminister Krzysztof Bolesta, koncentrowały się na utrzymaniu i wzmocnieniu Funduszu Modernizacyjnego po 2030 roku.
Pieniądze z opłat za emisje CO2 wracają do polskich domów
Środki pochodzące z unijnego systemu opłat za emisje CO2 zasilają inwestycje, które wpływają na portfele polskich obywateli. Za pośrednictwem Funduszu Modernizacyjnego (FM), wypłacane są miliardowe dopłaty na ocieplanie domów, wymianę starych pieców oraz montaż nowoczesnej fotowoltaiki i pomp ciepła, dzięki którym gospodarstwa domowe obniżają rachunki. 20 maja 2026 roku z inicjatywy Polski odbyło się spotkanie przedstawicieli dziewięciu państw UE. Rozmowy, których gospodarzami byli ministra Paulina Hennig-Kloska oraz wiceminister Krzysztof Bolesta, koncentrowały się na utrzymaniu i wzmocnieniu Funduszu Modernizacyjnego po 2030 roku.
Seniorzy uczą się, jak być eko
W Gnieźnie zainaugurowano kampanię „Dbam o energię i klimat dla przyszłych pokoleń”, skierowaną do seniorów z województwa wielkopolskiego. Jej celem jest pokazanie, że proste, ekologiczne nawyki mogą każdego dnia poprawiać jakość życia. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się między innymi, jak obniżać rachunki za energię, zdobywać dofinansowania do ekologicznych inwestycji oraz chronić zdrowie przed skutkami smogu. W inauguracji kampanii uczestniczyła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Seniorzy uczą się, jak być eko
W Gnieźnie zainaugurowano kampanię „Dbam o energię i klimat dla przyszłych pokoleń”, skierowaną do seniorów z województwa wielkopolskiego. Jej celem jest pokazanie, że proste, ekologiczne nawyki mogą każdego dnia poprawiać jakość życia. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się między innymi, jak obniżać rachunki za energię, zdobywać dofinansowania do ekologicznych inwestycji oraz chronić zdrowie przed skutkami smogu. W inauguracji kampanii uczestniczyła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Bilans pożaru w Puszczy Solskiej
Po tygodniu dramatycznej walki z ogniem, akcja gaśnicza w Puszczy Solskiej w województwie lubelskim została zakończona. To największy pożar lasów w Polsce od 34 lat. Obecnie służby koncentrują się na zabezpieczaniu pogorzeliska, inwentaryzacji strat przyrodniczych oraz przygotowaniu planu rewitalizacji zniszczonych ekosystemów.
Bilans pożaru w Puszczy Solskiej
Po tygodniu dramatycznej walki z ogniem, akcja gaśnicza w Puszczy Solskiej w województwie lubelskim została zakończona. To największy pożar lasów w Polsce od 34 lat. Obecnie służby koncentrują się na zabezpieczaniu pogorzeliska, inwentaryzacji strat przyrodniczych oraz przygotowaniu planu rewitalizacji zniszczonych ekosystemów.
4,5 mld zł z KPO inwestujemy w Polski Hub Elektromobilności
Dzięki strategicznej inwestycji 4,5 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w Jaworznie powstaje jeden z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych w Europie - Polski Hub Elektromobilności. W dobie paraliżu dostaw ropy przez cieśninę Ormuz i gwałtownych wzrostów cen paliw, budowa własnego potencjału technologicznego staje się fundamentem bezpieczeństwa polskich rodzin. To dowód na to, że polski biznes przechodzi do ofensywy, budując gospodarkę odporną na globalne kryzysy i opartą na suwerenności technologicznej, a nie na importowanych surowcach.
4,5 mld zł z KPO inwestujemy w Polski Hub Elektromobilności
Dzięki strategicznej inwestycji 4,5 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w Jaworznie powstaje jeden z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych w Europie - Polski Hub Elektromobilności. W dobie paraliżu dostaw ropy przez cieśninę Ormuz i gwałtownych wzrostów cen paliw, budowa własnego potencjału technologicznego staje się fundamentem bezpieczeństwa polskich rodzin. To dowód na to, że polski biznes przechodzi do ofensywy, budując gospodarkę odporną na globalne kryzysy i opartą na suwerenności technologicznej, a nie na importowanych surowcach.
Alert pożarowy w polskich lasach
Susza, niska wilgotność ściółki oraz silny wiatr sprawiły, że sytuacja pożarowa w lasach stała się krytyczna. Według stanu na 6 maja 2026 r., w większości kraju obowiązują najwyższe stopnie zagrożenia, co wymaga od nas wszystkich szczególnej odpowiedzialności.
Alert pożarowy w polskich lasach
Susza, niska wilgotność ściółki oraz silny wiatr sprawiły, że sytuacja pożarowa w lasach stała się krytyczna. Według stanu na 6 maja 2026 r., w większości kraju obowiązują najwyższe stopnie zagrożenia, co wymaga od nas wszystkich szczególnej odpowiedzialności.
Ochrona ptaków w otulinie PN
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podpisała rozporządzenie ustanawiające strefę ochronną zwierząt łownych w otulinie Parku Narodowego „Ujście Warty”. Dotychczasowa ochrona ptaków na tym obszarze była niewystarczająca, m.in. z powodu prowadzonych tam polowań. Zmiany przyniosą korzyści zarówno przyrodzie, jak i lokalnej społeczności, rolnikom oraz odwiedzającym Park. Rozporządzenie zacznie obowiązywać 30 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Ochrona ptaków w otulinie PN
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podpisała rozporządzenie ustanawiające strefę ochronną zwierząt łownych w otulinie Parku Narodowego „Ujście Warty”. Dotychczasowa ochrona ptaków na tym obszarze była niewystarczająca, m.in. z powodu prowadzonych tam polowań. Zmiany przyniosą korzyści zarówno przyrodzie, jak i lokalnej społeczności, rolnikom oraz odwiedzającym Park. Rozporządzenie zacznie obowiązywać 30 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Zielona gospodarka motorem wzrostu i bezpieczeństwa Polski
- Transformacja klimatyczno-energetyczna to dziś nie tylko wyzwanie środowiskowe, ale przede wszystkim fundament bezpieczeństwa gospodarczego i konkurencyjności Polski - podkreśliła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Zielona gospodarka motorem wzrostu i bezpieczeństwa Polski
- Transformacja klimatyczno-energetyczna to dziś nie tylko wyzwanie środowiskowe, ale przede wszystkim fundament bezpieczeństwa gospodarczego i konkurencyjności Polski - podkreśliła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Człuchowskie lasy pod kontrolą kamer
ZPAD, czyli Zintegrowany punkt alarmowo - dyspozycyjny Lasów Państwowych działa w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Człuchowie. Za pomocą kamer, umieszczonych na sześciu wieżach, nadzorowany jest teren Nadleśnictwa Człuchów, Niedźwiady i Czarne Człuchowskie. Ułatwia zlokalizowanie pożaru i błyskawiczne zaalarmowanie jednostek ochrony przeciwpożarowej. Jak działa pierwszy na Pomorzu system monitorowania pożarów lasów sprawdzała dziś wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz.
Człuchowskie lasy pod kontrolą kamer
ZPAD, czyli Zintegrowany punkt alarmowo - dyspozycyjny Lasów Państwowych działa w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Człuchowie. Za pomocą kamer, umieszczonych na sześciu wieżach, nadzorowany jest teren Nadleśnictwa Człuchów, Niedźwiady i Czarne Człuchowskie. Ułatwia zlokalizowanie pożaru i błyskawiczne zaalarmowanie jednostek ochrony przeciwpożarowej. Jak działa pierwszy na Pomorzu system monitorowania pożarów lasów sprawdzała dziś wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz.
Cenne surowce wracają do obiegu
Od startu systemu - de facto przez trzy miesiące - Polacy zwrócili 520 milionów puszek i butelek ze znakiem kaucji. Najnowsze dane potwierdzają, że system kaucyjny nie tylko działa z pełną mocą, ale realnie zmienia codzienne nawyki konsumentów i rynek opakowań. Efekty widać już dziś - w czystszym otoczeniu i rosnącym udziale surowców wracających do obiegu.
Cenne surowce wracają do obiegu
Od startu systemu - de facto przez trzy miesiące - Polacy zwrócili 520 milionów puszek i butelek ze znakiem kaucji. Najnowsze dane potwierdzają, że system kaucyjny nie tylko działa z pełną mocą, ale realnie zmienia codzienne nawyki konsumentów i rynek opakowań. Efekty widać już dziś - w czystszym otoczeniu i rosnącym udziale surowców wracających do obiegu.
MKiŚ ostrzega przed wyłudzeniami dot. BDO
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed kolejną kampanią phishingową wyłudzającą dane i pieniądze, wykorzystującą publiczny katalog danych - Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
MKiŚ ostrzega przed wyłudzeniami dot. BDO
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed kolejną kampanią phishingową wyłudzającą dane i pieniądze, wykorzystującą publiczny katalog danych - Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Umowa na projekt Centralnego Azylu dla Zwierząt podpisana
Centralny Azyl dla Zwierząt będzie pierwszym w Polsce wyspecjalizowanym ośrodkiem do czasowego przetrzymywania zwierząt, m.in. niebezpiecznych lub chronionych, finansowanym z budżetu państwa. Ośrodek powstanie w miejscowości Warszawianka (gm. Lesznowola). W związku z wyborem wykonawcy dokumentacji projektowej dla ośrodka 31 marca 2026 r. w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska odbyło się spotkanie z udziałem wiceministra klimatu i środowiska Mikołaja Dorożały.
Umowa na projekt Centralnego Azylu dla Zwierząt podpisana
Centralny Azyl dla Zwierząt będzie pierwszym w Polsce wyspecjalizowanym ośrodkiem do czasowego przetrzymywania zwierząt, m.in. niebezpiecznych lub chronionych, finansowanym z budżetu państwa. Ośrodek powstanie w miejscowości Warszawianka (gm. Lesznowola). W związku z wyborem wykonawcy dokumentacji projektowej dla ośrodka 31 marca 2026 r. w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska odbyło się spotkanie z udziałem wiceministra klimatu i środowiska Mikołaja Dorożały.
Konferencja poświęcona krajowemu przemysłowi OZE
W Sejmie odbyła się dziś konferencja poświęcona krajowemu przemysłowi odnawialnych źródeł energii. Politycy, eksperci i przedsiębiorcy z branży OZE rozmawiali o roli polskich firm w transformacji energetycznej oraz o wyzwaniach stojących przed tym sektorem. Wydarzenie objął honorowym patronatem wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.
Konferencja poświęcona krajowemu przemysłowi OZE
W Sejmie odbyła się dziś konferencja poświęcona krajowemu przemysłowi odnawialnych źródeł energii. Politycy, eksperci i przedsiębiorcy z branży OZE rozmawiali o roli polskich firm w transformacji energetycznej oraz o wyzwaniach stojących przed tym sektorem. Wydarzenie objął honorowym patronatem wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.
Minister Paulina Hennig-Kloska Ambasadorką
Zielonej Transformacji. Mocny głos Polski w debacie na temat klimatu
Minister Paulina Hennig-Kloska Ambasadorką
Zielonej Transformacji. Mocny głos Polski w debacie na temat klimatu
„Bezdomność zwierząt”
Celem otwartej w czwartek w Sejmie wystawy jest zwrócenie uwagi na skalę problemu bezdomności zwierząt oraz potrzebę zmian legislacyjnych, systemowych. Prezentowane zdjęcia przedstawiają zjawisko społeczne, którym jest bezdomność zwierząt w Polsce. Szacuje się, że jest ich milion, z czego 750 tys. to bezdomne koty. Z kolei w schroniskach w 2025 roku przebywało 125 tys. zwierząt.
„Bezdomność zwierząt”
Celem otwartej w czwartek w Sejmie wystawy jest zwrócenie uwagi na skalę problemu bezdomności zwierząt oraz potrzebę zmian legislacyjnych, systemowych. Prezentowane zdjęcia przedstawiają zjawisko społeczne, którym jest bezdomność zwierząt w Polsce. Szacuje się, że jest ich milion, z czego 750 tys. to bezdomne koty. Z kolei w schroniskach w 2025 roku przebywało 125 tys. zwierząt.
Posiedzenie Rady UE ds. Środowiska w Brukseli
17 marca 2026 r. w Brukseli odbyło się posiedzenie Rady Unii Europejskiej ds. Środowiska. Podczas obrad dyskutowano m.in. o zmianach przepisów dotyczących norm emisji CO2 dla pojazdów, kierunkach polityki klimatycznej UE po 2030 r., strategii biogospodarki oraz współpracy międzynarodowej w obszarze ochrony środowiska. Polskę reprezentował wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta.
Posiedzenie Rady UE ds. Środowiska w Brukseli
17 marca 2026 r. w Brukseli odbyło się posiedzenie Rady Unii Europejskiej ds. Środowiska. Podczas obrad dyskutowano m.in. o zmianach przepisów dotyczących norm emisji CO2 dla pojazdów, kierunkach polityki klimatycznej UE po 2030 r., strategii biogospodarki oraz współpracy międzynarodowej w obszarze ochrony środowiska. Polskę reprezentował wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta.
Polska walczy o zmianę ETS
Polska zabiega o zmiany w europejskim systemie handlu emisjami (ETS), tak aby lepiej chronił gospodarkę i obywateli” - mówiła podczas konferencji ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Z wpływów ETS finansowany jest Fundusz Modernizacyjny, z którego środki przeznaczane są na wsparcie transformacji polskiej gospodarki. Dlatego rząd zabiega o kontynuację tego instrumentu. W ramach obecnej transzy zgłoszeń MKiŚ i NFOŚiGW ogłosiły dziś pięć nowych programów.
Polska walczy o zmianę ETS
Polska zabiega o zmiany w europejskim systemie handlu emisjami (ETS), tak aby lepiej chronił gospodarkę i obywateli” - mówiła podczas konferencji ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Z wpływów ETS finansowany jest Fundusz Modernizacyjny, z którego środki przeznaczane są na wsparcie transformacji polskiej gospodarki. Dlatego rząd zabiega o kontynuację tego instrumentu. W ramach obecnej transzy zgłoszeń MKiŚ i NFOŚiGW ogłosiły dziś pięć nowych programów.
Ochrona niedźwiedzia brunatnego
Ministerstwo Klimatu i Środowiska, wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Rzeszowie, uruchamia kompleksowy program, który zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców Podkarpacia i Małopolski oraz wzmacnia ochronę niedźwiedzia brunatnego. Dzięki kompleksowym działaniom ryzyko kontaktu człowieka z dużymi drapieżnikami zostanie zminimalizowane.
Ochrona niedźwiedzia brunatnego
Ministerstwo Klimatu i Środowiska, wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Rzeszowie, uruchamia kompleksowy program, który zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców Podkarpacia i Małopolski oraz wzmacnia ochronę niedźwiedzia brunatnego. Dzięki kompleksowym działaniom ryzyko kontaktu człowieka z dużymi drapieżnikami zostanie zminimalizowane.
Pilotaż technologii odsalania Odry - rusza nabór
Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchamia nabór na pilotaż innowacyjnych technologii ograniczających zasolenie Odry. Nabór realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ma wesprzeć poszukiwanie mniej energochłonnych metod odsalania wód kopalnianych i przetestowanie ich w warunkach przemysłowych.
Pilotaż technologii odsalania Odry - rusza nabór
Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchamia nabór na pilotaż innowacyjnych technologii ograniczających zasolenie Odry. Nabór realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ma wesprzeć poszukiwanie mniej energochłonnych metod odsalania wód kopalnianych i przetestowanie ich w warunkach przemysłowych.
Dolny Śląsk w czołówce pożarów traw
Wojewoda Anna Żabska przyłącza się do apelu Dolnośląskich Strażaków, aby nie wypalać traw.Tylko w ostatniej dobie na Dolnym Śląsku strażacy interweniowali przy 93 pożarach traw.
Dolny Śląsk w czołówce pożarów traw
Wojewoda Anna Żabska przyłącza się do apelu Dolnośląskich Strażaków, aby nie wypalać traw.Tylko w ostatniej dobie na Dolnym Śląsku strażacy interweniowali przy 93 pożarach traw.
Trójkąt Weimarski wzmacnia zieloną transformację
W Gnieźnie 9 marca 2026 r. odbyło się spotkanie ministrów środowiska państw Trójkąta Weimarskiego, które po raz pierwszy od lat przywróciło regularne konsultacje w tym formacie. Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska gościła minister Monique Barbut z Francji oraz ministra Carstena Schneidera z Niemiec. W roku 35-lecia Trójkąta Weimarskiego rozmowy w symbolicznym dla polskiej państwowości miejscu zaowocowały wspólną wizją dalszych działań wobec kluczowych wyzwań klimatyczno-środowiskowych Unii Europejskiej.
Trójkąt Weimarski wzmacnia zieloną transformację
W Gnieźnie 9 marca 2026 r. odbyło się spotkanie ministrów środowiska państw Trójkąta Weimarskiego, które po raz pierwszy od lat przywróciło regularne konsultacje w tym formacie. Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska gościła minister Monique Barbut z Francji oraz ministra Carstena Schneidera z Niemiec. W roku 35-lecia Trójkąta Weimarskiego rozmowy w symbolicznym dla polskiej państwowości miejscu zaowocowały wspólną wizją dalszych działań wobec kluczowych wyzwań klimatyczno-środowiskowych Unii Europejskiej.
Rekordowe pieniądze na walkę z osuwiskami
Województwo podkarpackie otrzymało rekordową kwotę ponad 55 milionów złotych na realizację zadań w ramach tzw. programów osuwiskowych - podczas dzisiejszej konferencji prasowej przekazała Teresa Kubas-Hul, Wojewoda Podkarpacki.
Rekordowe pieniądze na walkę z osuwiskami
Województwo podkarpackie otrzymało rekordową kwotę ponad 55 milionów złotych na realizację zadań w ramach tzw. programów osuwiskowych - podczas dzisiejszej konferencji prasowej przekazała Teresa Kubas-Hul, Wojewoda Podkarpacki.
Uderzenie w „mafię śmieciową”:
Kolejne zatrzymania i zarzuty dla członków zorganizowanych grup przestępczych
Uderzenie w „mafię śmieciową”:
Kolejne zatrzymania i zarzuty dla członków zorganizowanych grup przestępczych
Tworzymy Obwód Ochronny Doliny Dolnej Odry
W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają intensywne prace nad rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie powiększenia Drawieńskiego Parku Narodowego. W ramach zmiany granic parku ma on być powiększony o około 1400 ha w ramach Obwodu Ochronnego w Dolinie Dolnej Odry obejmującego obszar Gminy Kołbaskowo i miasta Szczecin.
Tworzymy Obwód Ochronny Doliny Dolnej Odry
W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają intensywne prace nad rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie powiększenia Drawieńskiego Parku Narodowego. W ramach zmiany granic parku ma on być powiększony o około 1400 ha w ramach Obwodu Ochronnego w Dolinie Dolnej Odry obejmującego obszar Gminy Kołbaskowo i miasta Szczecin.
Akt oskarżenia w sprawie nielegalnego składowania odpadów
Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zakończyli wieloletnie postępowanie dotyczące nieprawidłowości związanych z nielegalnym składowaniem odpadów na terenie Bytomia. Sprawa dotyczyła działalności jednej ze śląskich spółek komunalnych, która wykorzystywała dzierżawione grunty Skarbu Państwa niezgodnie z ich przeznaczeniem.
Akt oskarżenia w sprawie nielegalnego składowania odpadów
Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zakończyli wieloletnie postępowanie dotyczące nieprawidłowości związanych z nielegalnym składowaniem odpadów na terenie Bytomia. Sprawa dotyczyła działalności jednej ze śląskich spółek komunalnych, która wykorzystywała dzierżawione grunty Skarbu Państwa niezgodnie z ich przeznaczeniem.
Urszula Zielińska na Radzie UE
ochrona środowiska jako fundament bezpieczeństwa i rozwoju
Trwa usuwanie nielegalnie nagromadzonych odpadów na Śląsku
W województwie śląskim likwidowanych jest obecnie 10 składowisk niebezpiecznych odpadów. Na działania prowadzone w latach 2025-2027 przeznaczono łącznie 360 mln zł. W Sosnowcu wiceministra Anita Sowińska i wojewoda Marek Wójcik przedstawili szczegóły inwestycji podnoszących bezpieczeństwo mieszkańców śląskich gmin. Zadania są finansowane ze środków budżetu państwa i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Trwa usuwanie nielegalnie nagromadzonych odpadów na Śląsku
W województwie śląskim likwidowanych jest obecnie 10 składowisk niebezpiecznych odpadów. Na działania prowadzone w latach 2025-2027 przeznaczono łącznie 360 mln zł. W Sosnowcu wiceministra Anita Sowińska i wojewoda Marek Wójcik przedstawili szczegóły inwestycji podnoszących bezpieczeństwo mieszkańców śląskich gmin. Zadania są finansowane ze środków budżetu państwa i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Inwestujemy w edukację przyrodniczą w parkach narodowych
Ponad 40 mln zł wesprze rozwój nowoczesnej edukacji przyrodniczej w parkach narodowych. Dzięki środkom europejskim trzy parki narodowe - wielkopolski, białowieski i świętokrzyski - rozbudują i zmodernizują centra edukacyjne oraz przestrzenie wystawiennicze, które pomogą odwiedzającym lepiej zrozumieć przyrodę i pokażą, jak korzystać z niej w sposób odpowiedzialny. Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska uczestniczyła w podpisaniu umów o dofinansowanie między parkami narodowymi a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Inwestujemy w edukację przyrodniczą w parkach narodowych
Ponad 40 mln zł wesprze rozwój nowoczesnej edukacji przyrodniczej w parkach narodowych. Dzięki środkom europejskim trzy parki narodowe - wielkopolski, białowieski i świętokrzyski - rozbudują i zmodernizują centra edukacyjne oraz przestrzenie wystawiennicze, które pomogą odwiedzającym lepiej zrozumieć przyrodę i pokażą, jak korzystać z niej w sposób odpowiedzialny. Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska uczestniczyła w podpisaniu umów o dofinansowanie między parkami narodowymi a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Spotkanie o polityce klimatycznej UE
Wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta wziął udział w spotkaniu wysokiego szczebla poświęconym pracom nad pakietem polityk klimatycznych Unii Europejskiej po 2030 roku. Wydarzenie odbyło się 30 stycznia 2026 r. w Brukseli.
Spotkanie o polityce klimatycznej UE
Wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta wziął udział w spotkaniu wysokiego szczebla poświęconym pracom nad pakietem polityk klimatycznych Unii Europejskiej po 2030 roku. Wydarzenie odbyło się 30 stycznia 2026 r. w Brukseli.
Sprzątamy Polskę z niebezpiecznych odpadów
Rząd zabezpieczył w tym roku kolejne 200 mln zł na pomoc w usuwaniu miejsc nielegalnego nagromadzenia odpadów niebezpiecznych. Środki zostaną przeznaczone na usuwanie i utylizacje odpadów w 12 lokalizacjach. "Usuwamy groźne odpady w trosce o środowisko i bezpieczeństwo mieszkańców. Kontynuujemy sprzątanie Polski - to działanie konieczne, żeby zlikwidować zagrożenie i zgodnie z wymaganiami środowiskowymi rozwiązać od lat niezałatwione sprawy" - powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Sprzątamy Polskę z niebezpiecznych odpadów
Rząd zabezpieczył w tym roku kolejne 200 mln zł na pomoc w usuwaniu miejsc nielegalnego nagromadzenia odpadów niebezpiecznych. Środki zostaną przeznaczone na usuwanie i utylizacje odpadów w 12 lokalizacjach. "Usuwamy groźne odpady w trosce o środowisko i bezpieczeństwo mieszkańców. Kontynuujemy sprzątanie Polski - to działanie konieczne, żeby zlikwidować zagrożenie i zgodnie z wymaganiami środowiskowymi rozwiązać od lat niezałatwione sprawy" - powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Zwierzę to nie towar, to nie rzecz czy zabawka
Zwierzęta to żywe istoty, które powinny mieć zapewnione odpowiednie warunki do życia. Zapomniał o tym jeden z mieszkańców Bytomia, który na swojej posesji trzymał zwierzęta w skrajnie nieodpowiednich warunkach. Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą, wspólnie z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii zadbali o to, by zwierzęta trafiły w odpowiednie miejsce. 73-letni właściciel posesji został zatrzymany i odpowie przed sądem.
Zwierzę to nie towar, to nie rzecz czy zabawka
Zwierzęta to żywe istoty, które powinny mieć zapewnione odpowiednie warunki do życia. Zapomniał o tym jeden z mieszkańców Bytomia, który na swojej posesji trzymał zwierzęta w skrajnie nieodpowiednich warunkach. Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą, wspólnie z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii zadbali o to, by zwierzęta trafiły w odpowiednie miejsce. 73-letni właściciel posesji został zatrzymany i odpowie przed sądem.
Obiekt Światowego Dziedzictwa Puszcza Białowieska
Dokumenty i informacje o Obiekcie Światowego Dziedzictwa Puszcza Białowieska w jednym miejscu
Obiekt Światowego Dziedzictwa Puszcza Białowieska
Dokumenty i informacje o Obiekcie Światowego Dziedzictwa Puszcza Białowieska w jednym miejscu
Smart Komunal 2026
dane, technologie i zielona transformacja samorządów
Głowienka, czernica, łyska, jarząbek oraz słonka nie są
już gatunkami łownymi w Polsce
Instalacja fotowoltaiczna na budynku
delegatury ZUW w Koszalinie
Jest finansowanie zakupu elektrycznych
autobusów dla parków narodowych
Surowsze kary za wypalanie traw
Nowelizacja Kodeksu wykroczeń oraz Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia już obowiązuje! Od 2 stycznia nakładane będą surowsze kary za wypalanie traw, rozniecanie ognia oraz inne zachowania stwarzające zagrożenie pożarowe w miejscach publicznych, na terenach leśnych i zurbanizowanych. Zmiany obejmują znaczący wzrost maksymalnych grzywien, wyższe mandaty oraz możliwość orzekania kary ograniczenia wolności wobec sprawców takich wykroczeń.
Surowsze kary za wypalanie traw
Nowelizacja Kodeksu wykroczeń oraz Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia już obowiązuje! Od 2 stycznia nakładane będą surowsze kary za wypalanie traw, rozniecanie ognia oraz inne zachowania stwarzające zagrożenie pożarowe w miejscach publicznych, na terenach leśnych i zurbanizowanych. Zmiany obejmują znaczący wzrost maksymalnych grzywien, wyższe mandaty oraz możliwość orzekania kary ograniczenia wolności wobec sprawców takich wykroczeń.
Niebezpieczne odpady już nie zagrażają
Ponad 1800 ton niebezpiecznych odpadów usunięto w Stąporkowie dzięki rządowemu wsparciu. Wojewoda Józef Bryk podsumował akcję likwidacji składowiska.
Niebezpieczne odpady już nie zagrażają
Ponad 1800 ton niebezpiecznych odpadów usunięto w Stąporkowie dzięki rządowemu wsparciu. Wojewoda Józef Bryk podsumował akcję likwidacji składowiska.
Prawie 0,5 miliarda złotych z KPO
na budowę farm fotowoltaicznych
Kupno i sprzedaż choinek.
Policjanci kontrolują nielegalną wycinkę w lasach
Ustawa wprowadzając CBAM wejdzie w życie
Prezydent podpisał przygotowaną w MKiŚ ustawę wdrażającą mechanizm CBAM (granicznej opłaty wyrównawczej) do polskiego porządku prawnego. To kluczowy krok w ochronie konkurencyjności polskiego przemysłu i miejsc pracy w kontekście transformacji klimatycznej. CBAM, czyli Mechanizm Dostosowywania Cen na Granicach z Uwzględnieniem Emisji CO2 to tarcza dla polskiego przemysłu.
Ustawa wprowadzając CBAM wejdzie w życie
Prezydent podpisał przygotowaną w MKiŚ ustawę wdrażającą mechanizm CBAM (granicznej opłaty wyrównawczej) do polskiego porządku prawnego. To kluczowy krok w ochronie konkurencyjności polskiego przemysłu i miejsc pracy w kontekście transformacji klimatycznej. CBAM, czyli Mechanizm Dostosowywania Cen na Granicach z Uwzględnieniem Emisji CO2 to tarcza dla polskiego przemysłu.
Ponad 3,4 GW mocy zakontraktowano w ramach pierwszej aukcji offshore
Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził pierwszą aukcję mocy dla offshore. Zakontraktowano 3,435 GW. Rozstrzygnięcie aukcji nie byłoby możliwe bez przygotowanej przez MKiŚ nowelizacji ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, przyjętej przez parlament w październiku.
Ponad 3,4 GW mocy zakontraktowano w ramach pierwszej aukcji offshore
Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził pierwszą aukcję mocy dla offshore. Zakontraktowano 3,435 GW. Rozstrzygnięcie aukcji nie byłoby możliwe bez przygotowanej przez MKiŚ nowelizacji ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, przyjętej przez parlament w październiku.
Surowsze kary za wypalanie traw
Prezydent RP podpisał przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizację Kodeksu wykroczeń oraz Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Ustawa zaostrza kary za wypalanie traw, rozniecanie ognia oraz inne zachowania stwarzające zagrożenie pożarowe w miejscach publicznych, terenach leśnych i zurbanizowanych. Najważniejsze zmiany to znaczący wzrost maksymalnych grzywien, wyższe mandaty oraz wprowadzenie kary ograniczenia wolności.
Surowsze kary za wypalanie traw
Prezydent RP podpisał przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizację Kodeksu wykroczeń oraz Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Ustawa zaostrza kary za wypalanie traw, rozniecanie ognia oraz inne zachowania stwarzające zagrożenie pożarowe w miejscach publicznych, terenach leśnych i zurbanizowanych. Najważniejsze zmiany to znaczący wzrost maksymalnych grzywien, wyższe mandaty oraz wprowadzenie kary ograniczenia wolności.
Budowanie dialogu i wymiana doświadczeń
podsumowanie projektów „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju” oraz „GreenEvo - Akcelerator Zielonych Technologii” w 2025 r.
Budowanie dialogu i wymiana doświadczeń
podsumowanie projektów „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju” oraz „GreenEvo - Akcelerator Zielonych Technologii” w 2025 r.
Polska i Litwa przyspieszają transformację energetyczną
Polska i Litwa stoją przed potrójnym wyzwaniem: obniżeniem kosztów energii, wzmocnieniem bezpieczeństwa dostaw oraz przyspieszeniem dekarbonizacji poprzez rozwój OZE - podkreśliła Urszula Zielińska podczas konferencji Baltic Energy Forum, która odbyła się 11 grudnia 2025 r. w Wilnie. W swoim wystąpieniu wiceminister klimatu i środowiska wskazała na znaczenie regionalnej współpracy, modernizacji infrastruktury i inwestycji w odnawialne źródła energii jako kluczowych elementów skutecznej transformacji.
Polska i Litwa przyspieszają transformację energetyczną
Polska i Litwa stoją przed potrójnym wyzwaniem: obniżeniem kosztów energii, wzmocnieniem bezpieczeństwa dostaw oraz przyspieszeniem dekarbonizacji poprzez rozwój OZE - podkreśliła Urszula Zielińska podczas konferencji Baltic Energy Forum, która odbyła się 11 grudnia 2025 r. w Wilnie. W swoim wystąpieniu wiceminister klimatu i środowiska wskazała na znaczenie regionalnej współpracy, modernizacji infrastruktury i inwestycji w odnawialne źródła energii jako kluczowych elementów skutecznej transformacji.
Kolejne umowy z klastrami energii podpisane
Blisko 264 mln zł z KPO na lokalne instalacje OZE
Powstał rezerwat przyrody Zielonogórski Las Odrzański
W Nadleśnictwie Przytok powołano nowy leśny rezerwat przyrody - Zielonogórski Las Odrzański. Jest to największy rezerwat przyrody w województwie lubuskim, obejmujący 529,77 ha najcenniejszych ekosystemów doliny Odry. Rezerwat powstał w ramach inicjatywy „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”, którego celem jest trwałe zabezpieczenie najcenniejszych przyrodniczo fragmentów polskich lasów. W uroczystym podpisaniu decyzji w tej sprawie wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała, główny konserwator przyrody.
Powstał rezerwat przyrody Zielonogórski Las Odrzański
W Nadleśnictwie Przytok powołano nowy leśny rezerwat przyrody - Zielonogórski Las Odrzański. Jest to największy rezerwat przyrody w województwie lubuskim, obejmujący 529,77 ha najcenniejszych ekosystemów doliny Odry. Rezerwat powstał w ramach inicjatywy „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”, którego celem jest trwałe zabezpieczenie najcenniejszych przyrodniczo fragmentów polskich lasów. W uroczystym podpisaniu decyzji w tej sprawie wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała, główny konserwator przyrody.
