Polityka



Konferencja Przewodniczących Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentów Europejskich

Wsparcie dla Ukrainy, rozwój europejskich zdolności obronnych, kwestie strategicznej autonomii Europy oraz sposoby pogłębiania współpracy między parlamentami państw europejskich – to główne tematy poruszone podczas Konferencji Przewodniczących Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentów Europejskich. Polskę na spotkaniu reprezentował przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP Paweł Kowal.

Konferencja Przewodniczących Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentów Europejskich

Wsparcie dla Ukrainy, rozwój europejskich zdolności obronnych, kwestie strategicznej autonomii Europy oraz sposoby pogłębiania współpracy między parlamentami państw europejskich – to główne tematy poruszone podczas Konferencji Przewodniczących Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentów Europejskich. Polskę na spotkaniu reprezentował przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP Paweł Kowal.


O wyzwaniach geopolitycznych w Barcelonie

„Europejska Autonomia Strategiczna: mit czy rzeczywistość” - to hasło tegorocznej edycji spotkania hiszpańskiego think tanku Cercle d'Economia, w którym 1 czerwca w Barcelonie wziął udział wicepremier Radosław Sikorski. Podczas wizyty w Hiszpanii szef polskiej dyplomacji spotkał się także z Ministrem Spraw Zagranicznych Królestwa Hiszpanii José Albaresem.

O wyzwaniach geopolitycznych w Barcelonie

„Europejska Autonomia Strategiczna: mit czy rzeczywistość” - to hasło tegorocznej edycji spotkania hiszpańskiego think tanku Cercle d'Economia, w którym 1 czerwca w Barcelonie wziął udział wicepremier Radosław Sikorski. Podczas wizyty w Hiszpanii szef polskiej dyplomacji spotkał się także z Ministrem Spraw Zagranicznych Królestwa Hiszpanii José Albaresem.


Wizyta delegacji Komisji ds. Kultury Bundestagu

28 maja 2026 r. z wizytą w Sejmie przebywała delegacja Komisji ds. Kultury Bundestagu. Jej członkowie rozmawiali z prezydium sejmowej Komisji Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Środków Przekazu m.in. o budowie Pomnika Polskich Ofiar II Wojny Światowej w Berlinie oraz o restytucji dóbr kultury.

Wizyta delegacji Komisji ds. Kultury Bundestagu

28 maja 2026 r. z wizytą w Sejmie przebywała delegacja Komisji ds. Kultury Bundestagu. Jej członkowie rozmawiali z prezydium sejmowej Komisji Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Środków Przekazu m.in. o budowie Pomnika Polskich Ofiar II Wojny Światowej w Berlinie oraz o restytucji dóbr kultury.


Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Wilnie

W Wilnie trwa Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Wilnie poświęcona głównie sprawom bezpieczeństwa. W obradach uczestniczy delegacja Sejmu i Senatu RP.

Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Wilnie

W Wilnie trwa Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Wilnie poświęcona głównie sprawom bezpieczeństwa. W obradach uczestniczy delegacja Sejmu i Senatu RP.


Wizyta wiceministra Zalewskiego w Singapurze

W dniach 29 - 31 maja br. sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Paweł Zalewski przewodniczy polskiej delegacji podczas 23. edycji konferencji bezpieczeństwa Shangri-La Dialogue Dialogue w Singapurze.

Wizyta wiceministra Zalewskiego w Singapurze

W dniach 29 - 31 maja br. sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Paweł Zalewski przewodniczy polskiej delegacji podczas 23. edycji konferencji bezpieczeństwa Shangri-La Dialogue Dialogue w Singapurze.


23. Sesja Ministerialna Rady Państw Morza Bałtyckiego

Szefowie dyplomacji Rady Państw Morza Bałtyckiego, na zaproszenie wicepremiera Radosława Sikorskiego, 28-29 maja w Sopocie uczestniczyli w 23. Sesji Ministerialnej RPMB. Ministrowie podpisali Deklarację Sopocką dotyczącą bezpieczeństwa w regionie Bałtyku i wsparcia dla Ukrainy.

23. Sesja Ministerialna Rady Państw Morza Bałtyckiego

Szefowie dyplomacji Rady Państw Morza Bałtyckiego, na zaproszenie wicepremiera Radosława Sikorskiego, 28-29 maja w Sopocie uczestniczyli w 23. Sesji Ministerialnej RPMB. Ministrowie podpisali Deklarację Sopocką dotyczącą bezpieczeństwa w regionie Bałtyku i wsparcia dla Ukrainy.


Polsko-kongijskie konsultacje w Warszawie

Perspektywy współpracy politycznej i gospodarczej były głównym tematem polsko-kongijskich konsultacji z udziałem Podsekretarza Stanu Wojciecha Zajączkowskiego oraz Wiceministry Spraw Zagranicznych, Współpracy Zagranicznej, Frankofonii i Diaspory Kongijskiej Demokratycznej Republiki Konga Noëlli Ayeganagato Nakwipone. Rozmowy miały miejsce 27 maja w Warszawie.

Polsko-kongijskie konsultacje w Warszawie

Perspektywy współpracy politycznej i gospodarczej były głównym tematem polsko-kongijskich konsultacji z udziałem Podsekretarza Stanu Wojciecha Zajączkowskiego oraz Wiceministry Spraw Zagranicznych, Współpracy Zagranicznej, Frankofonii i Diaspory Kongijskiej Demokratycznej Republiki Konga Noëlli Ayeganagato Nakwipone. Rozmowy miały miejsce 27 maja w Warszawie.


Wizyta wiceministra Bejdy w USA

Wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda przebywał z wizytą w Stanach Zjednoczonych, gdzie odbył szereg spotkań dotyczących współpracy obronnej, rozwoju zdolności wojskowych oraz realizowanych programów modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP.

Wizyta wiceministra Bejdy w USA

Wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda przebywał z wizytą w Stanach Zjednoczonych, gdzie odbył szereg spotkań dotyczących współpracy obronnej, rozwoju zdolności wojskowych oraz realizowanych programów modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP.


Posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych w Ośrodku Studiów Wschodnich

Komisja Spraw Zagranicznych odbyła w dniu 27 maja br. posiedzenie wyjazdowe w Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia (OSW) przy ul. Koszykowej 6a w Warszawie. Ośrodek jest jednym z najważniejszych publicznych instytucji analitycznych w Polsce finansowanym z budżetu państwa.

Posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych w Ośrodku Studiów Wschodnich

Komisja Spraw Zagranicznych odbyła w dniu 27 maja br. posiedzenie wyjazdowe w Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia (OSW) przy ul. Koszykowej 6a w Warszawie. Ośrodek jest jednym z najważniejszych publicznych instytucji analitycznych w Polsce finansowanym z budżetu państwa.


Wizyta delegacji Komisji Budżetowej PE w Sejmie

27 maja br. z wizytą w Sejmie przebywała delegacji Komisji Budżetowej Parlamentu Europejskiego (BUDG). Wizyta odbyła się w ramach misji Komisji BUDG w Polsce w dniach 26-28 maja br. Poza serią spotkań w Warszawie, delegaci mają również zaplanowaną wizytę w Rzeszowie.

Wizyta delegacji Komisji Budżetowej PE w Sejmie

27 maja br. z wizytą w Sejmie przebywała delegacji Komisji Budżetowej Parlamentu Europejskiego (BUDG). Wizyta odbyła się w ramach misji Komisji BUDG w Polsce w dniach 26-28 maja br. Poza serią spotkań w Warszawie, delegaci mają również zaplanowaną wizytę w Rzeszowie.


Wizyta delegacji Komisji Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki w Chinach

W dniach 19-22.05.2026 r. delegacja Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmu RP w składzie: Tadeusz Tomaszewski - Przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, Marek Matuszewski - Zastępca Przewodniczącego Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, Żaneta Cwalina-Śliwowska - Przewodnicząca Podkomisji stałej do spraw sportów nieolimpijskich oraz infrastruktury sportowej, Andrzej Szewiński – członek Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmu RP, Zbigniew Ziejewski - członek Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmu RP, Damian Stanisławski – sekretarz Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki na zaproszenie Przewodniczącego Komitetu Rozwoju  Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych pana Yanga Zhenwu  odwiedziła Pekin oraz Szanghaj . W trakcie wizyty delegacja Komisji odbyła szereg spotkań z przedstawicielami władz centralnych, miejskich oraz  środowisk sportowych.

Wizyta delegacji Komisji Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki w Chinach

W dniach 19-22.05.2026 r. delegacja Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmu RP w składzie: Tadeusz Tomaszewski - Przewodniczący Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, Marek Matuszewski - Zastępca Przewodniczącego Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, Żaneta Cwalina-Śliwowska - Przewodnicząca Podkomisji stałej do spraw sportów nieolimpijskich oraz infrastruktury sportowej, Andrzej Szewiński – członek Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmu RP, Zbigniew Ziejewski - członek Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmu RP, Damian Stanisławski – sekretarz Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki na zaproszenie Przewodniczącego Komitetu Rozwoju  Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych pana Yanga Zhenwu  odwiedziła Pekin oraz Szanghaj . W trakcie wizyty delegacja Komisji odbyła szereg spotkań z przedstawicielami władz centralnych, miejskich oraz  środowisk sportowych.


Program SAFE - pierwsze umowy podpisane

To przełomowy moment dla Polski i największy program modernizacji armii. Dzisiaj zostały podpisane pierwsze umowy finansowane z programu SAFE! W uroczystości w Legionowie w Dowództwie Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni udział wziął Premier Donald Tusk. „To dziejowa chwila - dzięki SAFE pozyskamy 180 mld zł na naszą gospodarkę, obronność i wojsko” - podkreślił Prezes Rady Ministrów. Środki z programu przeznaczymy na rozwój krajowego przemysłu zbrojeniowego oraz współpracujących z nim firm. Skorzysta na tym ponad 10 tys. polskich przedsiębiorstw, wzmacniając potencjał gospodarczy państwa i tworząc miejsca pracy. Do 30 maja planujemy podpisać 40 umów w sumie na 100 mld zł. Program SAFE, będący polską inicjatywą realizowaną na poziomie UE, zwiększy bezpieczeństwo Polski, Europy i całego NATO. Inwestycje w obronność są konieczne, aby skutecznie odstraszać potencjalnego agresora - Rosję - i zmniejszać ryzyko wojny. Im silniejsze i nowocześniejsze będą nasze zdolności obronne w czasie pokoju, tym większe będzie bezpieczeństwo Polski i jej obywateli.

Program SAFE - pierwsze umowy podpisane

To przełomowy moment dla Polski i największy program modernizacji armii. Dzisiaj zostały podpisane pierwsze umowy finansowane z programu SAFE! W uroczystości w Legionowie w Dowództwie Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni udział wziął Premier Donald Tusk. „To dziejowa chwila - dzięki SAFE pozyskamy 180 mld zł na naszą gospodarkę, obronność i wojsko” - podkreślił Prezes Rady Ministrów. Środki z programu przeznaczymy na rozwój krajowego przemysłu zbrojeniowego oraz współpracujących z nim firm. Skorzysta na tym ponad 10 tys. polskich przedsiębiorstw, wzmacniając potencjał gospodarczy państwa i tworząc miejsca pracy. Do 30 maja planujemy podpisać 40 umów w sumie na 100 mld zł. Program SAFE, będący polską inicjatywą realizowaną na poziomie UE, zwiększy bezpieczeństwo Polski, Europy i całego NATO. Inwestycje w obronność są konieczne, aby skutecznie odstraszać potencjalnego agresora - Rosję - i zmniejszać ryzyko wojny. Im silniejsze i nowocześniejsze będą nasze zdolności obronne w czasie pokoju, tym większe będzie bezpieczeństwo Polski i jej obywateli.


Rada do Spraw Ogólnych (GAC) w Brukseli

Agenda czerwcowej Rady Europejskiej, relacje Unii Europejskiej z Wielką Brytanią, Wieloletnie Ramy Finansowe na lata 2028-2034 oraz praworządność były najważniejszymi tematami Rady do Spraw Ogólnych. W spotkaniu, które miało miejsce 26 maja br. w Brukseli, udział wziął Ignacy Niemczycki, Sekretarz Stanu do Spraw Europejskich.

Rada do Spraw Ogólnych (GAC) w Brukseli

Agenda czerwcowej Rady Europejskiej, relacje Unii Europejskiej z Wielką Brytanią, Wieloletnie Ramy Finansowe na lata 2028-2034 oraz praworządność były najważniejszymi tematami Rady do Spraw Ogólnych. W spotkaniu, które miało miejsce 26 maja br. w Brukseli, udział wziął Ignacy Niemczycki, Sekretarz Stanu do Spraw Europejskich.


Marszałek Sejmu zlecił kontrolę biur Zbigniewa Ziobry i Marcina Romanowskiego

– Dziś zleciłem kontrolę biur pana posła Zbigniewa Ziobry oraz biura pana posła Marcina Romanowskiego. Uważam temat na tym etapie za zamknięty – stwierdził marszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty podczas środowej konferencji prasowej przed rozpoczęciem 58. posiedzenia Izby.

Marszałek Sejmu zlecił kontrolę biur Zbigniewa Ziobry i Marcina Romanowskiego

– Dziś zleciłem kontrolę biur pana posła Zbigniewa Ziobry oraz biura pana posła Marcina Romanowskiego. Uważam temat na tym etapie za zamknięty – stwierdził marszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty podczas środowej konferencji prasowej przed rozpoczęciem 58. posiedzenia Izby.


Wzmocnienie bezpieczeństwa Polski i Wlk. Brytanii

Premier Donald Tusk oraz szef brytyjskiego rządu Keir Starmer podpisali Traktat o Partnerstwie w Dziedzinie Bezpieczeństwa i Obronności w wojskowej bazie lotniczej Northolt. „Chcemy bronić bezpiecznej Polski i Wielkiej Brytanii oraz chronić nasze wartości” - zaznaczył Prezes Rady Ministrów. Warszawa i Londyn wyniosły relacje dwustronne na najwyższy poziom. Traktat z Northolt przewiduje współdziałanie w obszarze wojskowości, przemysłu zbrojeniowego oraz cyberbezpieczeństwa. Celem obu państw jest skuteczne odstraszanie potencjalnego agresora - Rosji. To kolejne strategiczne porozumienie zawarte przez nasz kraj, po podpisaniu w 2025 roku podobnego traktatu z Francją.

Wzmocnienie bezpieczeństwa Polski i Wlk. Brytanii

Premier Donald Tusk oraz szef brytyjskiego rządu Keir Starmer podpisali Traktat o Partnerstwie w Dziedzinie Bezpieczeństwa i Obronności w wojskowej bazie lotniczej Northolt. „Chcemy bronić bezpiecznej Polski i Wielkiej Brytanii oraz chronić nasze wartości” - zaznaczył Prezes Rady Ministrów. Warszawa i Londyn wyniosły relacje dwustronne na najwyższy poziom. Traktat z Northolt przewiduje współdziałanie w obszarze wojskowości, przemysłu zbrojeniowego oraz cyberbezpieczeństwa. Celem obu państw jest skuteczne odstraszanie potencjalnego agresora - Rosji. To kolejne strategiczne porozumienie zawarte przez nasz kraj, po podpisaniu w 2025 roku podobnego traktatu z Francją.


Polska i Japonia z nową umową o zabezpieczeniu społecznym

Polska i Japonia wzmocniły współpracę w obszarze zabezpieczenia społecznego. 15 kwietnia 2026 r. podpisano umowę, która ułatwi dostęp do świadczeń, zwiększy ochronę pracowników oraz pozwoli uniknąć podwójnego opłacania składek.

Polska i Japonia z nową umową o zabezpieczeniu społecznym

Polska i Japonia wzmocniły współpracę w obszarze zabezpieczenia społecznego. 15 kwietnia 2026 r. podpisano umowę, która ułatwi dostęp do świadczeń, zwiększy ochronę pracowników oraz pozwoli uniknąć podwójnego opłacania składek.


Wicepremier Gawkowski w Afryce Zachodnie

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odbył wizytę roboczą w Togo i Nigerii. Spotkania dotyczyły współpracy w zakresie transformacji cyfrowej, cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji, ale także zaangażowania polskich firm w duże projekty infrastrukturalne. Program wizyty obejmował rozmowy z przywódcami obu państw oraz kluczowymi ministrami.

Wicepremier Gawkowski w Afryce Zachodnie

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odbył wizytę roboczą w Togo i Nigerii. Spotkania dotyczyły współpracy w zakresie transformacji cyfrowej, cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji, ale także zaangażowania polskich firm w duże projekty infrastrukturalne. Program wizyty obejmował rozmowy z przywódcami obu państw oraz kluczowymi ministrami.


Współpraca Polski i Kanady

Polska i Kanada mają dziś wspólne sprawy. Na Łotwie polscy i kanadyjscy żołnierze służą w ramach dowództwa NATO, wzmacniając wschodnią flankę Sojuszu. W gospodarce rośnie wymiana handlowa. Polska eksportuje do Kanady coraz więcej produktów wysokiej jakości od przemysłu i maszyn po technologie i sektor IT, utrzymując wyraźną nadwyżkę handlową. Nasza relacja oparta jest na bezpieczeństwie, inwestycjach i nowoczesnych technologiach, z wymiernymi korzyściami dla obu stron - mówił podczas wizyty w Kanadzie wicepremier W. Kosiniak-Kamysz.

Współpraca Polski i Kanady

Polska i Kanada mają dziś wspólne sprawy. Na Łotwie polscy i kanadyjscy żołnierze służą w ramach dowództwa NATO, wzmacniając wschodnią flankę Sojuszu. W gospodarce rośnie wymiana handlowa. Polska eksportuje do Kanady coraz więcej produktów wysokiej jakości od przemysłu i maszyn po technologie i sektor IT, utrzymując wyraźną nadwyżkę handlową. Nasza relacja oparta jest na bezpieczeństwie, inwestycjach i nowoczesnych technologiach, z wymiernymi korzyściami dla obu stron - mówił podczas wizyty w Kanadzie wicepremier W. Kosiniak-Kamysz.


Posłowie spotkali się z uczestnikami Dorocznej Konferencji Sieci Współpracy Partii Politycznych

W dniu 26 maja br. w Sejmie odbyło się spotkanie posłów członków komisji sejmowych z uczestnikami Dorocznej Konferencji Sieci Współpracy Partii Politycznych, organizowanej w Warszawie przez Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR).

Posłowie spotkali się z uczestnikami Dorocznej Konferencji Sieci Współpracy Partii Politycznych

W dniu 26 maja br. w Sejmie odbyło się spotkanie posłów członków komisji sejmowych z uczestnikami Dorocznej Konferencji Sieci Współpracy Partii Politycznych, organizowanej w Warszawie przez Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR).


Polska delegacja na posiedzeniu Stałej Komisji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy

W dniach 21-22 maja 2026 r. w Monako odbyło się posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Immunitetu oraz Stałej Komisji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE) z udziałem parlamentarzystów z 46 państw członkowskich Rady Europy. W obradach, które miały miejsce kilka dni po objęciu przez Monako sześciomiesięcznej prezydencji w Komitecie Ministrów Rady Europy, udział wzięły poseł Agnieszka Pomaska, Przewodnicząca delegacji Sejmu i Senatu do ZPRE oraz poseł Danuta Jazłowiecka, członek Delegacji.

Polska delegacja na posiedzeniu Stałej Komisji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy

W dniach 21-22 maja 2026 r. w Monako odbyło się posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Immunitetu oraz Stałej Komisji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE) z udziałem parlamentarzystów z 46 państw członkowskich Rady Europy. W obradach, które miały miejsce kilka dni po objęciu przez Monako sześciomiesięcznej prezydencji w Komitecie Ministrów Rady Europy, udział wzięły poseł Agnieszka Pomaska, Przewodnicząca delegacji Sejmu i Senatu do ZPRE oraz poseł Danuta Jazłowiecka, członek Delegacji.


MSZ ostrzega!

W związku z oświadczeniem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej wzywającym cudzoziemców, w tym dyplomatów, do niezwłocznego opuszczenia Kijowa w związku z planami przeprowadzenia ataków na cele militarne i centra decyzyjne, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP oświadcza, że niezmiennie traktuje wszelkie ataki na Ukrainę, w tym na obiekty i ludność cywilną, jako akty nieuzasadnionej agresji niosące za sobą ogromne ofiary ludzkie i infrastrukturalne.

MSZ ostrzega!

W związku z oświadczeniem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej wzywającym cudzoziemców, w tym dyplomatów, do niezwłocznego opuszczenia Kijowa w związku z planami przeprowadzenia ataków na cele militarne i centra decyzyjne, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP oświadcza, że niezmiennie traktuje wszelkie ataki na Ukrainę, w tym na obiekty i ludność cywilną, jako akty nieuzasadnionej agresji niosące za sobą ogromne ofiary ludzkie i infrastrukturalne.


Wizyta delegacji Polsko-Kazachstańskiej Grupy Parlamentarnej w Kazachstanie

W dniach 18-21 maja br. wizytę w Kazachstanie złożyła delegacja Polsko-Kazachstańskiej Grupy Parlamentarnej. Posłowie rozmawiali o relacjach dwustronnych, wymianie gospodarczej i sytuacji Polaków żyjących w Kazachstanie.

Wizyta delegacji Polsko-Kazachstańskiej Grupy Parlamentarnej w Kazachstanie

W dniach 18-21 maja br. wizytę w Kazachstanie złożyła delegacja Polsko-Kazachstańskiej Grupy Parlamentarnej. Posłowie rozmawiali o relacjach dwustronnych, wymianie gospodarczej i sytuacji Polaków żyjących w Kazachstanie.


Zmarł Piotr Pyzik, poseł na Sejm VII i VIII kadencji

Piotr Pyzik urodził się 1 stycznia 1959 r. w Puławach. W czasach studenckich angażował się w działalność opozycji antykomunistycznej. W 1980 r. wstąpił do Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Śląskiej, współpracował też z „Solidarnością”. Był internowany po wprowadzeniu stanu wojennego, a następnie przymusowo wcielony do wojska. Po 1989 r. angażował się w działalność społeczną i humanitarną, m.in. współorganizował pomoc humanitarną dla Sarajewa.

Zmarł Piotr Pyzik, poseł na Sejm VII i VIII kadencji

Piotr Pyzik urodził się 1 stycznia 1959 r. w Puławach. W czasach studenckich angażował się w działalność opozycji antykomunistycznej. W 1980 r. wstąpił do Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Śląskiej, współpracował też z „Solidarnością”. Był internowany po wprowadzeniu stanu wojennego, a następnie przymusowo wcielony do wojska. Po 1989 r. angażował się w działalność społeczną i humanitarną, m.in. współorganizował pomoc humanitarną dla Sarajewa.


Przedłużamy zawieszenie prawa do azylu

Zawieszenie prawa do azylu zostało przedłużone na kolejne 60 dni. Budżet państwa zrekompensuje służbom MSWiA pieniądze z SAFE, których nie otrzymają ze względu na weto prezydenta. Rada Ministrów podsumowała realizację priorytetów rządu za I kwartał 2026. Wśród priorytetów MSWiA są m. in. bezpieczne granice i Program OLiOC.

Przedłużamy zawieszenie prawa do azylu

Zawieszenie prawa do azylu zostało przedłużone na kolejne 60 dni. Budżet państwa zrekompensuje służbom MSWiA pieniądze z SAFE, których nie otrzymają ze względu na weto prezydenta. Rada Ministrów podsumowała realizację priorytetów rządu za I kwartał 2026. Wśród priorytetów MSWiA są m. in. bezpieczne granice i Program OLiOC.


Ustawa o rynku kryptoaktywów i wybór członków KRS

Za nami 57. posiedzenie Sejmu. W trakcie czterodniowych obrad posłowie zajęli się m.in. regulacją rynku kryptoaktywów, ochroną osób uczestniczących w debacie publicznej oraz zmianami w ochronie zdrowia. Sejm wybrał także nowych sędziów członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Ustawa o rynku kryptoaktywów i wybór członków KRS

Za nami 57. posiedzenie Sejmu. W trakcie czterodniowych obrad posłowie zajęli się m.in. regulacją rynku kryptoaktywów, ochroną osób uczestniczących w debacie publicznej oraz zmianami w ochronie zdrowia. Sejm wybrał także nowych sędziów członków Krajowej Rady Sądownictwa.


Centrum Bezpieczeństwa po serii prowokacji i fałszywych alarmów

Premier Donald Tusk wziął udział w odprawie z ministrami i przedstawicielami służb w sprawie kolejnych prowokacji wymierzonych w bezpieczeństwo państwa. Tym razem straż pożarna otrzymała fałszywe zgłoszenie o pożarze w gdańskim mieszkaniu należącym do członka rodziny Prezydenta Karola Nawrockiego. „Wszystkie służby powinny dołożyć maksymalnych wysiłków, aby zidentyfikować osoby odpowiedzialne za te działania i jak najszybciej doprowadzić do ich zatrzymania” - powiedział Prezes Rady Ministrów. W tej sprawie państwo będzie reagować zdecydowanie, a sprawcy prowokacji poniosą konsekwencje. Szef rządu zaapelował również o nieatakowanie straży pożarnej ani policji, podkreślając, że funkcjonariusze wykonują swoje obowiązki zgodnie z przepisami, a całą sprawę należy wyłączyć z kontekstu politycznego.

Centrum Bezpieczeństwa po serii prowokacji i fałszywych alarmów

Premier Donald Tusk wziął udział w odprawie z ministrami i przedstawicielami służb w sprawie kolejnych prowokacji wymierzonych w bezpieczeństwo państwa. Tym razem straż pożarna otrzymała fałszywe zgłoszenie o pożarze w gdańskim mieszkaniu należącym do członka rodziny Prezydenta Karola Nawrockiego. „Wszystkie służby powinny dołożyć maksymalnych wysiłków, aby zidentyfikować osoby odpowiedzialne za te działania i jak najszybciej doprowadzić do ich zatrzymania” - powiedział Prezes Rady Ministrów. W tej sprawie państwo będzie reagować zdecydowanie, a sprawcy prowokacji poniosą konsekwencje. Szef rządu zaapelował również o nieatakowanie straży pożarnej ani policji, podkreślając, że funkcjonariusze wykonują swoje obowiązki zgodnie z przepisami, a całą sprawę należy wyłączyć z kontekstu politycznego.


MSZ krytykuje Izrael

W związku z oburzającymi okolicznościami zatrzymania i traktowania aktywistów Global Sumud Flotilla, w tym polskich obywateli, przez izraelskie służby bezpieczeństwa, z przyzwoleniem i aprobatą ministra bezpieczeństwa wewnętrznego Izraela, Itamara Ben-Gwira, w dniu 21 maja 2026 r. do MSZ wezwany został chargé d'affaires a.i. Izraela w Warszawie.

MSZ krytykuje Izrael

W związku z oburzającymi okolicznościami zatrzymania i traktowania aktywistów Global Sumud Flotilla, w tym polskich obywateli, przez izraelskie służby bezpieczeństwa, z przyzwoleniem i aprobatą ministra bezpieczeństwa wewnętrznego Izraela, Itamara Ben-Gwira, w dniu 21 maja 2026 r. do MSZ wezwany został chargé d'affaires a.i. Izraela w Warszawie.


Polska i Estonia zacieśniają współpracę obronną

Jesteśmy po dobrych rozmowach, po konferencji dotyczącej polityki odstraszania i obrony, naszego bezpieczeństwa, wspólnie organizowanej przez stronę estońską i polską. (...) Nasz przekaz był bardzo jasny: odstraszanie, obrona i relacje transatlantyckie, budowanie koncepcji NATO 3.0, rozwój wspólnych zdolności i umiejętności oraz tworzenie strategicznych dylematów dla Rosji są naszym wspólnym działaniem. Estonia jest krajem wypełniającym wszystkie zobowiązania w Sojuszu Północnoatlantyckim. Wszystkie cele postawione na szczycie w Hadze zostały osiągnięte przez Estonię i Polskę w 2026 roku. Inne państwa będą je osiągać do 2035 roku. Ja osobiście uważam, że 2030 rok to maksymalny czas, jaki mamy, żeby wydatki w NATO, szczególnie w Europie, stanowiły 5 procent naszego PKB - powiedział wiceprezes Rady Ministrów W. Kosiniak-Kamysz podczas wizyty w Estonii.

Polska i Estonia zacieśniają współpracę obronną

Jesteśmy po dobrych rozmowach, po konferencji dotyczącej polityki odstraszania i obrony, naszego bezpieczeństwa, wspólnie organizowanej przez stronę estońską i polską. (...) Nasz przekaz był bardzo jasny: odstraszanie, obrona i relacje transatlantyckie, budowanie koncepcji NATO 3.0, rozwój wspólnych zdolności i umiejętności oraz tworzenie strategicznych dylematów dla Rosji są naszym wspólnym działaniem. Estonia jest krajem wypełniającym wszystkie zobowiązania w Sojuszu Północnoatlantyckim. Wszystkie cele postawione na szczycie w Hadze zostały osiągnięte przez Estonię i Polskę w 2026 roku. Inne państwa będą je osiągać do 2035 roku. Ja osobiście uważam, że 2030 rok to maksymalny czas, jaki mamy, żeby wydatki w NATO, szczególnie w Europie, stanowiły 5 procent naszego PKB - powiedział wiceprezes Rady Ministrów W. Kosiniak-Kamysz podczas wizyty w Estonii.


Nowy rozdział w historii Grupy Wyszehradzkiej

W czwartek, 21 maja 2026 r., marszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty rozmawiał z przewodniczącą Zgromadzenia Krajowego Węgier Ágnes Forsthoffer. Rozmowa dotyczyła możliwości pogłębienia współpracy polsko-węgierskiej w ramach Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz Unii Europejskiej. Podjęto również zagadnienie europejskiego bezpieczeństwa.

Nowy rozdział w historii Grupy Wyszehradzkiej

W czwartek, 21 maja 2026 r., marszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty rozmawiał z przewodniczącą Zgromadzenia Krajowego Węgier Ágnes Forsthoffer. Rozmowa dotyczyła możliwości pogłębienia współpracy polsko-węgierskiej w ramach Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz Unii Europejskiej. Podjęto również zagadnienie europejskiego bezpieczeństwa.


Polsko-węgierskie konsultacje w Warszawie

Relacje z Unią Europejską, rozwój współpracy dwustronnej i regionalnej, bezpieczeństwo energetyczne, przyszłość relacji z Rosją i Ukrainą, stosunki transatlantyckie oraz sytuacja bezpieczeństwa w Europie - to główne tematy rozmów wicepremiera, ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego z węgierską odpowiedniczką, wicepremier i minister spraw zagranicznych Anitą Orbán.

Polsko-węgierskie konsultacje w Warszawie

Relacje z Unią Europejską, rozwój współpracy dwustronnej i regionalnej, bezpieczeństwo energetyczne, przyszłość relacji z Rosją i Ukrainą, stosunki transatlantyckie oraz sytuacja bezpieczeństwa w Europie - to główne tematy rozmów wicepremiera, ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego z węgierską odpowiedniczką, wicepremier i minister spraw zagranicznych Anitą Orbán.


Jerzy Buzek i Lech Wałęsa odznaczeni

19 maja br. Parlament Europejski zainaugurował nagrodę Europejskiego Orderu Zasługi za działania na rzecz integracji europejskiej. Wśród laureatów znaleźli się m.in. były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek oraz były prezydent RP, przywódca Solidarności Lech Wałęsa.

Jerzy Buzek i Lech Wałęsa odznaczeni

19 maja br. Parlament Europejski zainaugurował nagrodę Europejskiego Orderu Zasługi za działania na rzecz integracji europejskiej. Wśród laureatów znaleźli się m.in. były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek oraz były prezydent RP, przywódca Solidarności Lech Wałęsa.


„Węgry zawsze mogą liczyć na Polskę”. Marszałek Sejmu spotkał się z premierem Węgier

Premier Węgier Péter Magyar złożył wizytę w polskim parlamencie. Nowo wybranemu szefowi rządu towarzyszyła liczna delegacja ministerialna. Spotkanie z marszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym dotyczyło przede wszystkim możliwości odnowienia relacji polsko-węgierskich oraz współpracy regionalnej w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

„Węgry zawsze mogą liczyć na Polskę”. Marszałek Sejmu spotkał się z premierem Węgier

Premier Węgier Péter Magyar złożył wizytę w polskim parlamencie. Nowo wybranemu szefowi rządu towarzyszyła liczna delegacja ministerialna. Spotkanie z marszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym dotyczyło przede wszystkim możliwości odnowienia relacji polsko-węgierskich oraz współpracy regionalnej w ramach Grupy Wyszehradzkiej.


Węgry - nowa nadzieja dla demokracji w Europie

„To, co udało nam się zrobić w 2023 roku oraz Twoje błyskotliwe zwycięstwo są świadectwem, że ludzie są gotowi bronić takich wartości jak demokracja, wolność i rządy prawa” - powiedział Premier Donald Tusk po spotkaniu z nowym szefem węgierskiego rządu Péterem Magyarem. Jako cel swojej pierwszej wizyty zagranicznej po objęciu urzędu Premier Węgier wybrał właśnie Polskę. Jego wizyta to symboliczne otwarcie nowego etapu w relacjach Budapesztu z Europą. Péter Magyar chce również odnowić współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej - ważnej inicjatywy Polski, Węgier, Czech i Słowacji, dzięki której cztery kraje Europy Środkowo-Wschodniej wzmacniają swoją siłę na arenie międzynarodowej. Warszawa może tu zaoferować współpracę dotyczącą bezpieczeństwa energetycznego, w tym inwestycje w infrastrukturę, aby cały region stał się maksymalnie samodzielny pod względem dostaw i źródeł energii.

Węgry - nowa nadzieja dla demokracji w Europie

„To, co udało nam się zrobić w 2023 roku oraz Twoje błyskotliwe zwycięstwo są świadectwem, że ludzie są gotowi bronić takich wartości jak demokracja, wolność i rządy prawa” - powiedział Premier Donald Tusk po spotkaniu z nowym szefem węgierskiego rządu Péterem Magyarem. Jako cel swojej pierwszej wizyty zagranicznej po objęciu urzędu Premier Węgier wybrał właśnie Polskę. Jego wizyta to symboliczne otwarcie nowego etapu w relacjach Budapesztu z Europą. Péter Magyar chce również odnowić współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej - ważnej inicjatywy Polski, Węgier, Czech i Słowacji, dzięki której cztery kraje Europy Środkowo-Wschodniej wzmacniają swoją siłę na arenie międzynarodowej. Warszawa może tu zaoferować współpracę dotyczącą bezpieczeństwa energetycznego, w tym inwestycje w infrastrukturę, aby cały region stał się maksymalnie samodzielny pod względem dostaw i źródeł energii.


MSZ krytykuje Izrael

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP z dużym zaniepokojeniem obserwuje działania podejmowane przez siły zbrojne Izraela wobec aktywistów uczestniczących w rejsie tzw. Global Sumud Flotilla, którego deklarowanym celem jest dostarczenie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy.

MSZ krytykuje Izrael

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP z dużym zaniepokojeniem obserwuje działania podejmowane przez siły zbrojne Izraela wobec aktywistów uczestniczących w rejsie tzw. Global Sumud Flotilla, którego deklarowanym celem jest dostarczenie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy.


Rząd realizuje priorytety:

Do końca tego roku przybędzie od początku naszych rządów okrągłe 100 tysięcy miejsc w żłobkach” - powiedział Premier Donald Tusk przed posiedzeniem Rady Ministrów. Członkowie rządu zapoznali się z raportem z prac Komitetu Rady Ministrów ds. Nadzoru nad Wdrażaniem Polityki Rządu. Działania te obejmują m.in. rozwój sieci żłobków, wdrażanie centralnej e-rejestracji, która pomoże skrócić kolejki do lekarza, oraz realizację inwestycji finansowanych ze środków z KPO - od modernizacji infrastruktury i ochrony zdrowia po rozwój szybkiego internetu i transformacji energetycznej. Premier poinformował również o statusie rozmów z Amerykanami i podkreślił jak ważna jest ścisła i dobrze skoordynowana współpraca, w tym obecność wojsk amerykańskich w Polsce. Zapowiedział też, że rząd będzie konsekwentny w ściganiu tych, którzy sprawowali władzę i dopuścili się złych rzeczy, w tym Zbigniewa Ziobro. I będzie informował wszystkich o ciążących na byłym ministrze sprawiedliwości zarzutach.

Rząd realizuje priorytety:

Do końca tego roku przybędzie od początku naszych rządów okrągłe 100 tysięcy miejsc w żłobkach” - powiedział Premier Donald Tusk przed posiedzeniem Rady Ministrów. Członkowie rządu zapoznali się z raportem z prac Komitetu Rady Ministrów ds. Nadzoru nad Wdrażaniem Polityki Rządu. Działania te obejmują m.in. rozwój sieci żłobków, wdrażanie centralnej e-rejestracji, która pomoże skrócić kolejki do lekarza, oraz realizację inwestycji finansowanych ze środków z KPO - od modernizacji infrastruktury i ochrony zdrowia po rozwój szybkiego internetu i transformacji energetycznej. Premier poinformował również o statusie rozmów z Amerykanami i podkreślił jak ważna jest ścisła i dobrze skoordynowana współpraca, w tym obecność wojsk amerykańskich w Polsce. Zapowiedział też, że rząd będzie konsekwentny w ściganiu tych, którzy sprawowali władzę i dopuścili się złych rzeczy, w tym Zbigniewa Ziobro. I będzie informował wszystkich o ciążących na byłym ministrze sprawiedliwości zarzutach.


Szefowie dyplomacji Polski i Francji wzięli udział w konsultacjach

Wicepremier, Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się 18 maja z Ministrem Europy i Spraw Zagranicznych Republiki Francuskiej Jean-Noëlem Barrotem podczas dwustronnych konsultacji. Szefowie dyplomacji Polski i Francji wzięli także udział w uroczystości otwarcia odnowionego Instytutu Polskiego.

Szefowie dyplomacji Polski i Francji wzięli udział w konsultacjach

Wicepremier, Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się 18 maja z Ministrem Europy i Spraw Zagranicznych Republiki Francuskiej Jean-Noëlem Barrotem podczas dwustronnych konsultacji. Szefowie dyplomacji Polski i Francji wzięli także udział w uroczystości otwarcia odnowionego Instytutu Polskiego.


Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Polski i Singapuru

Wzmocnienie odporności na zagrożenia hybrydowe, walka z cyberprzestępczością oraz wypracowanie skutecznych ram prawnych dla dwustronnej współpracy - to główne tematy spotkania ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego z ministrem spraw wewnętrznych Singapuru Kasiviswanathanem Shanmugamem. Pomimo odległości geograficznej, oba państwa mierzą się z podobnymi wyzwaniami w cyberprzestrzeni oraz w obszarze walki z międzynarodową przestępczością zorganizowaną.

Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Polski i Singapuru

Wzmocnienie odporności na zagrożenia hybrydowe, walka z cyberprzestępczością oraz wypracowanie skutecznych ram prawnych dla dwustronnej współpracy - to główne tematy spotkania ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego z ministrem spraw wewnętrznych Singapuru Kasiviswanathanem Shanmugamem. Pomimo odległości geograficznej, oba państwa mierzą się z podobnymi wyzwaniami w cyberprzestrzeni oraz w obszarze walki z międzynarodową przestępczością zorganizowaną.


Marszałek Sejmu z wizytą w Bratysławie

Marszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty odbył na zaproszenie przewodniczącego słowackiej Rady Narodowej Richarda Rašiego oficjalną wizytę w Bratysławie.

Marszałek Sejmu z wizytą w Bratysławie

Marszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty odbył na zaproszenie przewodniczącego słowackiej Rady Narodowej Richarda Rašiego oficjalną wizytę w Bratysławie.


Mija pół roku sprawowania przez Włodzimierza Czarzastego funkcji Marszałka Sejmu

Dziś mija pół roku sprawowania przez Włodzimierza Czarzastego funkcji Marszałka Sejmu. Izba powierzyła mu stanowisko drugiej osoby w państwie 18 listopada 2025 r. W tym czasie odbyło się 12 posiedzeń Sejmu, obrady trwały łącznie 35 dni, Izba uchwaliła ok. 150 ustaw, posłowie głosowali ponad 1160 razy. Marszałek Sejmu odbył cztery wizyty zagraniczne, przyjął też szereg gości z zagranicy.

Mija pół roku sprawowania przez Włodzimierza Czarzastego funkcji Marszałka Sejmu

Dziś mija pół roku sprawowania przez Włodzimierza Czarzastego funkcji Marszałka Sejmu. Izba powierzyła mu stanowisko drugiej osoby w państwie 18 listopada 2025 r. W tym czasie odbyło się 12 posiedzeń Sejmu, obrady trwały łącznie 35 dni, Izba uchwaliła ok. 150 ustaw, posłowie głosowali ponad 1160 razy. Marszałek Sejmu odbył cztery wizyty zagraniczne, przyjął też szereg gości z zagranicy.


Polska rozwija współpracę obronną z USA

Premier Donald Tusk oraz Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz uczestniczyli w podpisaniu umowy między Wojskowymi Zakładami Lotniczymi a firmą Honeywell dotyczącej autoryzowanego centrum serwisowego silników do amerykańskich czołgów Abrams. „To szczególny moment, który potwierdza jedną z najważniejszych podstaw bezpieczeństwa Polski, jaką jest nasza wieloletnia przyjaźń i współpraca z USA” - powiedział Prezes Rady Ministrów. Umowa oznacza transfer najnowocześniejszych technologii oraz stworzenie nowych miejsc pracy w Polsce. Inwestycja USA potwierdza także, że fundamentem europejskiego i amerykańskiego bezpieczeństwa są wzajemne zaufanie, długofalowa współpraca oraz konsekwentne budowanie lojalności. Premier podkreślił także, że kwestie bezpieczeństwa Polski - w tym wojska, granic i sojuszy - powinny pozostać ponad podziałami politycznymi i nadal stanowić obszar narodowego konsensusu.

Polska rozwija współpracę obronną z USA

Premier Donald Tusk oraz Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz uczestniczyli w podpisaniu umowy między Wojskowymi Zakładami Lotniczymi a firmą Honeywell dotyczącej autoryzowanego centrum serwisowego silników do amerykańskich czołgów Abrams. „To szczególny moment, który potwierdza jedną z najważniejszych podstaw bezpieczeństwa Polski, jaką jest nasza wieloletnia przyjaźń i współpraca z USA” - powiedział Prezes Rady Ministrów. Umowa oznacza transfer najnowocześniejszych technologii oraz stworzenie nowych miejsc pracy w Polsce. Inwestycja USA potwierdza także, że fundamentem europejskiego i amerykańskiego bezpieczeństwa są wzajemne zaufanie, długofalowa współpraca oraz konsekwentne budowanie lojalności. Premier podkreślił także, że kwestie bezpieczeństwa Polski - w tym wojska, granic i sojuszy - powinny pozostać ponad podziałami politycznymi i nadal stanowić obszar narodowego konsensusu.


Przeciwdziałania Zorganizowanej Przestępczości w Regionie OBWE

Członkowie Delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, posłowie: Urszula Pasławska (wiceprzewodnicząca Delegacji), Paweł Śliz i Katarzyna Ueberhan uczestniczą w Rzymie w drugiej Międzyparlamentarnej Konferencji na temat Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej w Regionie OBWE.  Wydarzenie w dniach 14-15 maja br., zorganizowane przez włoski parlament i ZP OBWE gromadzi ponad 150 parlamentarzystów i ekspertów z ponad 40 państw członkowskich OBWE pod hasłem „#STOPDRUGS – Wspólna walka z handlem narkotykami w obronie bezpieczeństwa, zdrowia i praworządności”.

Przeciwdziałania Zorganizowanej Przestępczości w Regionie OBWE

Członkowie Delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, posłowie: Urszula Pasławska (wiceprzewodnicząca Delegacji), Paweł Śliz i Katarzyna Ueberhan uczestniczą w Rzymie w drugiej Międzyparlamentarnej Konferencji na temat Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej w Regionie OBWE.  Wydarzenie w dniach 14-15 maja br., zorganizowane przez włoski parlament i ZP OBWE gromadzi ponad 150 parlamentarzystów i ekspertów z ponad 40 państw członkowskich OBWE pod hasłem „#STOPDRUGS – Wspólna walka z handlem narkotykami w obronie bezpieczeństwa, zdrowia i praworządności”.


Marszałek Sejmu spotkał się z ambasadorami państw Rady Współpracy Zatoki Perskiej

Marszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty spotkał się z ambasadorami państw Rady Współpracy Zatoki Perskiej. Z przedstawicielami Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kataru i Kuwejtu rozmawiał o sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz konflikcie między Iranem a Izraelem i USA.

Marszałek Sejmu spotkał się z ambasadorami państw Rady Współpracy Zatoki Perskiej

Marszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty spotkał się z ambasadorami państw Rady Współpracy Zatoki Perskiej. Z przedstawicielami Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kataru i Kuwejtu rozmawiał o sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz konflikcie między Iranem a Izraelem i USA.


Wicepremier Sikorski wziął udział w IMPACT CEE 2026

O powodach wojny w Ukrainie, roli Polski na mapie Europy i przemianach w Unii Europejskiej mówił Wicepremier, Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski podczas konferencji IMPACT CEE 2026 w Poznaniu 13 maja br. Szef polskiej dyplomacji odwiedził także stoisko promocyjne MSZ, prezentujące sieć Instytutów Polskich na świecie.

Wicepremier Sikorski wziął udział w IMPACT CEE 2026

O powodach wojny w Ukrainie, roli Polski na mapie Europy i przemianach w Unii Europejskiej mówił Wicepremier, Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski podczas konferencji IMPACT CEE 2026 w Poznaniu 13 maja br. Szef polskiej dyplomacji odwiedził także stoisko promocyjne MSZ, prezentujące sieć Instytutów Polskich na świecie.


Spotkanie szefów dyplomacji Polski i Ukrainy

Perspektywy rozmów pokojowych między Rosją i Ukrainą, sytuacja na froncie i zawieszenie broni - to główne tematy spotkania Wicepremiera, Ministra Spraw Zagranicznych RP Radosława Sikorskiego z Ministrem Spraw Zagranicznych Ukrainy Andrijem Sybihą. Szefowie dyplomacji rozmawiali 12 maja na marginesie międzynarodowej konferencji PISM Strategic Ark. Wzięli udział także w sesji ministerialnej „Przygotowania do nadchodzących wojen - wspólnota demokracji w czasach globalnego zagrożenia”.

Spotkanie szefów dyplomacji Polski i Ukrainy

Perspektywy rozmów pokojowych między Rosją i Ukrainą, sytuacja na froncie i zawieszenie broni - to główne tematy spotkania Wicepremiera, Ministra Spraw Zagranicznych RP Radosława Sikorskiego z Ministrem Spraw Zagranicznych Ukrainy Andrijem Sybihą. Szefowie dyplomacji rozmawiali 12 maja na marginesie międzynarodowej konferencji PISM Strategic Ark. Wzięli udział także w sesji ministerialnej „Przygotowania do nadchodzących wojen - wspólnota demokracji w czasach globalnego zagrożenia”.


W MSZ o międzynarodowym prawie humanitarnym

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża i Ministerstwo Spraw Zagranicznych 12 maja zorganizowały spotkanie na temat roli międzynarodowego prawa humanitarnego we współczesnych konfliktach zbrojnych. W rozmowach wzięli udział przedstawiciele Prezesa Rady Ministrów, ministerstw i urzędów centralnych, Polskiego Czerwonego Krzyża, Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowości i Międzynarodowej Komisji Humanitarnej do spraw Ustalania Faktów.

W MSZ o międzynarodowym prawie humanitarnym

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża i Ministerstwo Spraw Zagranicznych 12 maja zorganizowały spotkanie na temat roli międzynarodowego prawa humanitarnego we współczesnych konfliktach zbrojnych. W rozmowach wzięli udział przedstawiciele Prezesa Rady Ministrów, ministerstw i urzędów centralnych, Polskiego Czerwonego Krzyża, Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowości i Międzynarodowej Komisji Humanitarnej do spraw Ustalania Faktów.


Spotkanie ministrów obrony UE

12 maja 2026 r. minister Paweł Zalewski wziął udział w posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. zagranicznych w formacie ministrów obrony (FAC Defence).

Spotkanie ministrów obrony UE

12 maja 2026 r. minister Paweł Zalewski wziął udział w posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. zagranicznych w formacie ministrów obrony (FAC Defence).


Państwo musi szanować godność każdego człowieka

Nadszedł czas decyzji w sprawie transkrypcji. Chodzi o sytuację małżeństw jednopłciowych, które zawarły związek poza Polską. Jest to kwestia praworządności, ale przede wszystkim godności” - powiedział premier Donald Tusk przed posiedzeniem Rady Ministrów. Polska będzie respektowała prawo europejskich trybunałów i krajowych sądów. Premier zapowiedział również przygotowanie odpowiednich regulacji prawnych w sprawie transkrypcji małżeństw jednopłciowych. Nie będą one jednak otwarciem możliwości adopcji dzieci.

Państwo musi szanować godność każdego człowieka

Nadszedł czas decyzji w sprawie transkrypcji. Chodzi o sytuację małżeństw jednopłciowych, które zawarły związek poza Polską. Jest to kwestia praworządności, ale przede wszystkim godności” - powiedział premier Donald Tusk przed posiedzeniem Rady Ministrów. Polska będzie respektowała prawo europejskich trybunałów i krajowych sądów. Premier zapowiedział również przygotowanie odpowiednich regulacji prawnych w sprawie transkrypcji małżeństw jednopłciowych. Nie będą one jednak otwarciem możliwości adopcji dzieci.


Spotkanie wiceministra Pawła Zalewskiego z podsekretarzem stanu USA T. di Nanno

11 maja 2026 r. w Warszawie, sekretarz stanu w MON Paweł Zalewski spotkał się z przedstawicielem administracji USA - podsekretarzem stanu ds. Kontroli Zbrojeń i Bezpieczeństwa Międzynarodowego, Thomasem Di Nanno. Rozmowy potwierdziły rosnącą pozycję Polski jako jednego z kluczowych filarów bezpieczeństwa NATO oraz wiarygodnego partnera w budowie bezpieczeństwa transatlantyckiego.

Spotkanie wiceministra Pawła Zalewskiego z podsekretarzem stanu USA T. di Nanno

11 maja 2026 r. w Warszawie, sekretarz stanu w MON Paweł Zalewski spotkał się z przedstawicielem administracji USA - podsekretarzem stanu ds. Kontroli Zbrojeń i Bezpieczeństwa Międzynarodowego, Thomasem Di Nanno. Rozmowy potwierdziły rosnącą pozycję Polski jako jednego z kluczowych filarów bezpieczeństwa NATO oraz wiarygodnego partnera w budowie bezpieczeństwa transatlantyckiego.


„Polityka wartości jest o wiele ważniejsza od polityki siły”

Z udziałem przedstawicieli parlamentów Polski i Hiszpanii, na czele z marszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym, marszałek Senatu Małgorzatą Kidawa-Błońską, przewodniczącą Kongresu Deputowanych Franciną Armengol Socias i przewodniczącym Senatu Pedro Rollánem, w poniedziałek 11 maja w Senacie odbyło się Polsko-Hiszpańskie Forum Parlamentarne.

„Polityka wartości jest o wiele ważniejsza od polityki siły”

Z udziałem przedstawicieli parlamentów Polski i Hiszpanii, na czele z marszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym, marszałek Senatu Małgorzatą Kidawa-Błońską, przewodniczącą Kongresu Deputowanych Franciną Armengol Socias i przewodniczącym Senatu Pedro Rollánem, w poniedziałek 11 maja w Senacie odbyło się Polsko-Hiszpańskie Forum Parlamentarne.


Hiszpańscy parlamentarzyści z wizytą na Podkarpaciu

W dniach 8-9 maja br. 9-osobowa delegacja posłów Komisji Mieszanej ds. Unii Europejskiej i Komisji Obrony Kongresu Deputowanych Królestwa Hiszpanii przebywała z wizytą w woj. podkarpackim na zaproszenie przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych posła Pawła Kowala.

Hiszpańscy parlamentarzyści z wizytą na Podkarpaciu

W dniach 8-9 maja br. 9-osobowa delegacja posłów Komisji Mieszanej ds. Unii Europejskiej i Komisji Obrony Kongresu Deputowanych Królestwa Hiszpanii przebywała z wizytą w woj. podkarpackim na zaproszenie przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych posła Pawła Kowala.