Prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej - nowym przewodniczącym KRASP

Autor: mat. prasowe PW 2016-06-05 10:18:09
W sobotę 4 czerwca 2016 r. w Politechnice Warszawskiej, podczas posiedzenia zgromadzenia sprawozdawczo-wyborczego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), odbyły się wybory władz na kadencję 2016–2020. W wyniku głosowania przewodniczącym KRASP został wybrany prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej.

Nowy przewodniczący KRASP zadeklarował, że będzie kontynuował dotychczasowe kierunki działania Konferencji prowadzone w poprzedniej kadencji. W swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie integracji środowisk akademickich i uczelni oraz rolę KRASP w debacie publicznej.

Prof. Jan Szmidt uzyskał 81 głosów wszystkich uprawionych do głosowania i obecnych na sali członków KRASP.

W trakcie posiedzenia wybrano także zastępców przewodniczącego KRASP na kadencje 2016-2020. Zostali nimi prof. dr hab. Wiesław Bielawski, rektor-elekt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz prof. dr hab. Andrzej Tretyn, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Dotychczasowy przewodniczący KRASP prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, otrzymał status honorowego przewodniczącego Konferencji.

Prof. Jan Szmidt ukończył studia na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (1976), po czym poświęcił się pracy zawodowej na Uczelni. W roku 1985 uzyskał tytuł doktora, w 1995 stopień doktora habilitowanego. W 2005 roku otrzymał tytuł profesora nauk technicznych. Uczestniczył w licznych międzynarodowych programach badawczych, współpracując między innymi z takimi ośrodkami zagranicznymi jak: Imperial College Londyn, Carnegie Mellon University w Pittsburghu, Uniwersytet Techniczny w Libercu. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu mikroelektroniki oraz technologii cienkich warstw. W 1999 roku objął stanowisko profesora nadzwyczajnego, a sześć lat później został profesorem zwyczajnym w Instytucie Mikroelektroniki i Optoelektroniki. Był między innymi kierownikiem zespołu laboratoriów i Zakładu Układów Optoelektronicznych i Hybrydowych, prodziekanem ds. rozwoju (2002–2005) oraz dziekanem (2008-2012) Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych. Stanął także na czele Zakładu Technologii Mikrosystemów i Materiałów Elektronicznych.

Zainteresowania badawcze prof. Jana Szmidta dotyczą głównie technik plazmowych na potrzeby wytwarzania cienkich warstw dielektrycznych i półprzewodnikowych oraz wykorzystywania plazmy w processingu struktur i przyrządów półprzewodnikowych. Profesor specjalizuje się również w zagadnieniach dotyczących wytwarzania i wszechstronnej charakteryzacji struktur i przyrządów półprzewodnikowych głównie z udziałem szerokopasmowych półprzewodników tj. diamentu, GaN, SiC i grafenu. Potwierdza to szereg publikacji w znaczących czasopismach o cyrkulacji międzynarodowej. W dorobku naukowym prof. Jana Szmidta znajdują się m.in. cztery monografie, ponad 400 publikacji naukowych, rozprawy, książki, skrypty, artykuły i komunikaty naukowe, prace naukowo-badawcze. Jest współautorem lub autorem 12 zgłoszeń patentowych oraz ponad 50 raportów z realizacji projektów badawczych.

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) została powołana 7 czerwca 1997 r. przez rektorów 73 szkół wyższych. Obecnie zrzesza ona 107 uczelni akademickich, ponadto 46 uczelni zawodowych ma status członków stowarzyszonych KRASP. Celem KRASP jest inspirowanie i koordynowanie współdziałania uczelni w Polsce, a także reprezentowanie wspólnych interesów uczelni akademickich. Konferencja podejmuje działania prowadzące do stworzenia efektywnego i zintegrowanego systemu edukacji w naszym kraju oraz działa na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego, nauki i kultury.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u