Sejm uchwalił ustawę o aktywizacji przemysłu okrętowego

Autor: www.solidarnosc.org.pl 2016-07-14 17:56:30
Sejm uchwalił ustawę o aktywizacji przemysłu okrętowego. Zakłada ona zwolnienie stoczni z podatku VAT, wybór między CIT a zryczałtowanym 1-procentowym podatkiem od wartości sprzedanej produkcji, a także możliwość włączenia stoczni do specjalnych stref ekonomicznych. Ustawę przygotowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Ustawa o aktywizacji przemysłu okrętowego zakłada stosowanie zerowej stawki VAT na produkcję, import, części i wyposażenie dla dla jak największego spektrum jednostek pływających, co jest zgodne z dyrektywą UE w sprawie VAT. Ale także rozszerzenie preferencji podatkowej dotyczyć będzie takich statków jak np. holowniki i lodołamacze pełnomorskie. Przewidziano też zwiększenie katalogu nowych statków objętych zerową stawką VAT-u. W ten sposób zaoszczędzone środki przedsiębiorcy będą mogli wykorzystać na inne cele.

Jak jest obecnie? Według obowiązujących przepisów stocznie, zaopatrując się u swoich dostawców w różnego rodzaju komponenty związane z budową statku, płacą VAT, który wynosi 23 procent. Dopiero po zakończeniu budowy, zgodnie z polskim prawem, stocznia może wystąpić do budżetu państwa o zwrot tego VAT-u. Według nowych przepisów stocznia już na etapie wystawiania faktury za konkretne elementy czy komponenty nie będzie płaciła VAT-u.

Inną dogodnością jest możliwość wyboru między obecnym 19 proc. CIT lub PIT a nowym zryczałtowanym podatkiem od wartości sprzedanej produkcji w wysokości 1 procenta w zakresie budowy i przebudowy statków. Wybór formy opodatkowania będzie wymagał złożenia przez przedsiębiorcę oświadczenia. Zmiana formy opodatkowania natomiast ma być możliwa nie wcześniej niż po upływie trzech lat.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u