Wicepremier Gowin wręczył najlepszym naukowcom nagrody Prezesa Rady Ministrów

Autor: mat. prasowe MNiSW 2016-11-27 10:53:37
To, czym państwo się zajmujecie, to, co jest zawodem, misją, powołaniem, ma konstytutywny sens dla człowieczeństwa – powiedział naukowcom Jarosław Gowin, wręczając im w Kancelarii Prezesa Rady Ministra nagrody za działalność naukową.

Na czwartkowej uroczystości Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego, w imieniu premier Beaty Szydło wręczył nagrody 44 naukowcom. Za wybitny dorobek naukowy nagrodzeni zostali profesorowie Grzegorz Błaszczyk, Andrzej Borowski, Agnieszka Chacińska, Marek Cyprian Chmielewski, Józef Spałek oraz Bogusław Śliwerski.

Premier Gowin, dziękując laureatom, podkreślił, że obecne na sali grono osób ma fundamentalne znaczenie dla polskiej przyszłości. – Gospodarki innowacyjnej nie zbudujemy inaczej, jak opierając ją o dorobek polskich naukowców – powiedział. Dodał, że – nawet pominąwszy praktyczny, wdrożeniowy aspekt pracy uczonych – nauka ma kluczowe znaczenie dla człowieczeństwa. – To, czym państwo się zajmujecie, to, co jest zawodem, misją, powołaniem, ma najgłębszy sens – stwierdził wicepremier.

Szef resortu nauki zapowiedział, że będzie zabiegał o większe inwestycje w naukę i szkolnictwie wyższym. Zaprosił zebranych do współpracy nad Ustawą 2.0, która jest przygotowywana przez trzy niezależne grupy ekspertów. – Ustawa naprawdę nie powstaje w ministerstwie. Nie powstaje na moim biurku, nie powstaje na biurkach urzędników ministerstwa – swoją drogą bardzo kompetentnych. Ona powstaje podczas spotkań takich jak dzisiejsze, ona powstaje w dialogu – zaznaczył Gowin. Wspomniał również o kolejnej konferencji tematycznej w ramach przygotowań do Narodowego Kongresu Nauki, która dzisiaj i jutro odbywa się w Toruniu.

Za osiągnięcia naukowo-techniczne wręczono nagrody trzem zespołom badaczy. Pierwszą nagrodę otrzymał zespół pod kierownictwem dra hab. inż. Jana Zawilaka, który opracował energooszczędne silniki synchroniczne wzbudzane magnesami trwałymi. Drugą nagrodę odebrał zespół prof. dra hab. inż. Włodzimierza Choromańskiego za opracowanie systemu zrównoważonego transportu i osobistej mobilności. Trzecia nagroda przypadła zaś zespołowi profesora Mirosława Wielgosia i dra Przemysława Kosińskiego, którzy wprowadzili do praktyki klinicznej w Polsce nowoczesnej techniki wewnątrzmacicznej operacji u pacjentek z wrodzoną przepukliną przeponową. Nagrodzono również dziesięć rozpraw habilitacyjnych i dwadzieścia pięć doktorskich.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u