Rozliczaj się w Warszawie i korzystaj – nawet bez meldunku

Autor: źródło - UM Warszawa 2014-03-21 08:38:28
Dlaczego warto płacić podatki w Warszawie? Bo wracają do nas dosłownie na każdym kroku: kiedy idziemy chodnikiem, wypożyczamy rower Veturilo, kiedy posyłamy dzieci do szkół i przedszkoli – oto wnioski płynące z kolejnej z serii debat „Zmieniamy Warszawę. Warszawa 2.0”.
- Zdecydowanie chcemy angażować mieszkańców w myślenie o mieście jako ich miejscu. Od tego roku można decydować o tym, jak wydawać środki publiczne, zmieniać swoją okolicę i zgłaszać własne projekty w ramach budżetu partycypacyjnego. Nie ważne, czy jesteś zameldowany w Warszawie, ważne, że interesujesz się miejscem w którym mieszkasz. Zainwestuj w swoją okolicę właśnie rozliczając tu podatek – to nic nie kosztuje – tłumaczyła Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Do kasy miasta od jednej osoby płacącej podatek w stolicy wpływa średnio ok. 3,2 tys. zł. Według wstępnych szacunków, w ubiegłym roku dochody miasta z PIT wyniosły ok. 3,7 mld zł – 1/3 rocznego budżetu stolicy. Za te pieniądze Warszawa może się rozwijać i dofinansowywać coraz nowocześniejszą komunikację miejską, rozbudowywać infrastrukturę, mogą działać szkoły, przedszkola i żłobki oraz instytucje kulturalne, takie jak teatry i muzea. To pieniądze z podatków pomogły wybudować np. Centrum Nauki Kopernik, most Marii Skłodowskiej-Curie, pozwoliły na zakup nowych autobusów, tramwajów i pociągów oraz budowę II linii metra.

- Jeśli korzystamy z tego, co oferuje to miasto, ale podatek płacimy gdzieś indziej, to trochę tak, jakbyśmy wyszli z restauracji nie płacąc rachunku – przekonywał Michał Piróg, jeden z bohaterów miejskiej kampanii, rodowity kielczanin, płacący podatki w Warszawie.

Od kilku lat stołeczny samorząd inicjuje kolejne udogodnienia dla mieszkańców rozliczających się z podatku właśnie tutaj. Od 2012 r. rodzice rozliczający się z podatku w Warszawie otrzymują dodatkowe punkty przy zapisywaniu swoich pociech do stołecznych przedszkoli. Od stycznia 2014 r. stołeczni podatnicy mogą też korzystać z tańszych biletów i bogatej oferty zniżek w ramach Karty warszawiaka i Karty młodego warszawiaka.

Według danych warszawskiej Izby Skarbowej, w latach 2010-2012 stolicy przybyło 28,5 tys. podatników.

Cykl debat „Zmieniamy Warszawę. Warszawa 2.0” stanowi jedno z działań przygotowawczych budowania strategii rozwoju m.st. Warszawy, w oparciu o zasadę partycypacji społecznej. Zgromadzone podczas dyskusji z mieszkańcami, organizacjami i ekspertami informacje oraz opinie pozwolą na ukierunkowanie procesu diagnostycznego na najważniejsze z punktu widzenia społeczności miejskiej zagadnienia.

Debaty rozpoczęły się we wrześniu 2013 r. W trakcie spotkań pod wspólnym szyldem „Zmieniamy Warszawę. Warszawa 2.0” rozmawiano już m.in. o budżecie partycypacyjnym, rewitalizacji zdegradowanych dzielnic, realizacji „Strategii Rozwoju m.st. Warszawy do roku 2020” i wyzwaniach rozwojowych tożsamości miasta, terenach zielonych w Warszawie, przyszłości stołecznych teatrów oraz warszawskiej Wiśle. Dotychczasowe rozmowy wskazują, że najważniejszym elementem w procesie budowania nowej strategii jest określenie wizji uwzględniającej stołeczny i metropolitarny charakter Warszawy, który w części determinuje kierunek rozwoju miasta.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u