Młodzi Francuzi w Gdańsku

Autor: źródło -www.solidarnosc.org.pl/ 2014-03-22 10:28:54
Młodzi związkowcy z Regionu Pays de la Loire odwiedzili Gdańsk. Grupa 21 osób reprezentujących francuski związek zawodowy CFDT spotkała się z przedstawicielami Komisji Krajowej oraz Regionu Gdańskiego.
Związkowców z Francji bardzo interesowały działania NSZZ „Solidarność”, sposób organizowania pracowników oraz zaangażowanie młodych osób w Związek. Wysłuchali krótkiej prezentacji na temat historii i struktury „S”, którą przedstawił szef Działu Zagranicznego Andrzej Adamczyk, informacji o rozwoju i bieżących kampaniach Związku (Kacper Stachowski, kierownik Działu Rozwoju Związku), a także sytuacji młodych na rynku pracy i projekcie młodzieżowym (Magda Buchowska, pełnomocnik ds. młodych). W spotkaniu udział wzięli również pracownicy Regionu Gdańskiego oraz młodzi związkowcy z różnych zakładów pracy na jego terenie, takich jak: Flügger, Makro Cash and Carry Polska, Federal Mogul BIMET SA oraz DCT Gdańsk S.A. (Deepwater Container Terminal Gdańsk).

Goście z Francji, przedstawiciele Regionu, federacji branżowych i organizacji zakładowych (m.in. z firmy Orange, rafinerii Total czy przedstawicieli służb publicznych) podzielili się też swoimi doświadczeniami. Dyskusja, która dotyczyła głównie sposobu organizowania pracowników w obydwu krajach, poziomu uzwiązkowienia i korzyści wynikających z przynależności do związku zawodowego, pochłonęła uczestników na tyle, że trwała niemal godzinę dłużej niż planowano.

- Najważniejsza jest rozmowa jeden na jeden z pracownikiem, dlatego kluczowa jest praca profesjonalnych organizatorów związkowych, którzy nawiązują kontakty z zatrudnionymi - mówił Roman Kuzimski, zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Gdańskiego, odpowiedzialny za regionalny dział rozwoju.

Zgodził się z nim Michał Pijanowski, przewodniczący Komisji Zakładowej w DCT Gdańsk. – Nasza organizacja zakładowa istnieje od niecałego roku. Nie powstałaby bez wsparcia regionalnych organizatorów, którzy przeprowadzili odpowiednią kampanię – zapewniał.

Z kolei Paweł Dziwosz, przewodniczący „S” w gdańskim Bimecie, gdzie uzwiązkowienie sięga 30%, a związek działa od lat, dodał, że i w takiej organizacji nie można zapomnieć o rozwoju Związku. - Nasze działania opierają się głównie na organizowaniu pracowników wokół ważnych problemów pracowniczych – powiedział.

Przedstawiciel CFDT, Yoann Bréhéret, zwrócił uwagę, że zarówno we Francji, jak i w Polsce sytuacja wygląda dość podobnie, jeśli chodzi o bezrobocie wśród młodych osób oraz poziom uzwiązkowienia. - W tej chwili wszystkie narzędzia, które wykorzystujemy w naszej działalności, mają na celu rozwój Związku. Chcemy w ten sposób poprawić uzwiązkowienie i spowodować większą autonomię – podkreślił.

- Nieustannie zmieniająca się rzeczywistość i zasady rynku pracy wymagają od nas elastycznego działania, zachowującego przy tym standardy kampanii organizowania – powiedział Kacper Stachowski, szef Działu Rozwoju Związku KK. - W dobie globalizacji i firm transgranicznych współpraca międzynarodowa jest niezbędna. Cieszy nas fakt, że mimo różnic, w Polsce i we Francji mamy te same cele: zwiększenie siły związkowej oraz świadomość, że intensywne działania w tym zakresie są niezbędne – podsumował Stachowski.

CFDT (Francuska Demokratyczna Konfederacja Pracy) to związek zawodowy z niemal stuletnią tradycją, który liczy około 850 tys. członków. Składa się z 22 tzw. unii regionalnych oraz 17 federacji branżowych. Po gwałtownym spadku liczby członków, który nastąpił w latach 80., Zjazd Delegatów CFDT podjął w 1988 szereg działań, które pozwoliły na dostosowanie się do sytuacji społeczno-gospodarczej, położono nacisk na szkolenie związkowców, pozyskiwanie nowych członków (stworzono specjalny fundusz na te cele) oraz odpolitycznienie działań związkowych. W efekcie CFDT może poszczycić się nieustannym wzrostem liczby członków od tamtego momentu.

Współpraca „S” z CFDT trwa od lat 80., już wtedy francuscy związkowcy pomagali materialnie i moralnie wspierali rodzący się ruch solidarnościowy. Natomiast w latach 90. i pierwszej dekadzie XXI wieku związek CFDT w ramach umowy bilateralnej udzielał wsparcia liderom zakładowym, szkoleniowcom i organizatorom związkowym.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u