500+. Spotkanie wiceministra z samorządowcami

Autor: Pomorski UW 2017-02-28 13:49:57
Podsumowaniu funkcjonowania programu Rodzina 500 + i polityce senioralnej poświęcone było dzisiejsze spotkanie Marcina Zielenieckiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej i Dariusza Drelicha, wojewody pomorskiego z samorządowcami i przedstawicielami ośrodków pomocy społecznej z Pomorskiego. Wcześniej obaj panowie spotkali się z mediami.

Program Rodzina 500 plus działa bez zastrzeżeń i jest stale monitorowany. Ale jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach i te spotkania w regionach są właśnie po to, by nie tylko poznać państwa opinie i wątpliwości ale też zastanowić się jakie wyjście byłoby optymalne i co wymaga korekty – podkreślił wiceminister.

Z danych ministerstwa wynika, że program 500+ wpłynął znacząco na standard życia beneficjentów, obniżył poziom ubóstwa (z 11,9 spadek do 0,7), dał możliwość korzystania z dóbr wcześniej nieosiągalnych i ma wpływ na poziom konsumpcji.

W przypadku rodzin biedniejszych – jak wynika z analizy – środki z 500+ przeznaczane są przede wszystkim na wydatki bieżące, zakup żywności, opłaty posiłków w szkołach, czynsz, zakup pomocy szkolnych, opłata prywatnych wizyt lekarskich i zakup leków (pełna analiza Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – w załączniku)

Specjaliści z samorządów pytali o możliwość ujednolicenia okresów zasiłkowych z ustawy oświadczeniach rodzinnych i z ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, zwracali uwagę na jakość funkcjonowania platformy emp@tia, a także różnic (w poszczególnych ustawach) w definiowaniu pojęcia „rodzina” . Wskazywali także na wzrost zainteresowania świadczeniami rodzinnymi i obniżeniu zainteresowania zasiłkami z pomocy społecznej. Padła także propozycja dostępności do funduszu alimentacyjnego osób uczących się po 18 roku życia, a także automatycznego przedłużania decyzji o przyznaniu środków z 500+ w przypadku rodzin wielodzietnych czy zmodyfikowania wniosków elektronicznych ( na pierwsze dziecko - istotne jest kryterium dochodowe) które nie zawierają załączników. To zdaniem specjalistów wydłuża procedurę przyznawania bądź odrzucania wniosków.

- Wszystkie propozycje i sugestie po zakończeniu konsultacji w regionach będą w ministerstwie analizowane – powiedział wiceminister Zieleniecki.

- W Pomorskiem przez cały dotychczasowy okres realizacji Programu zachowana była płynność finansowania zadania – akcentował Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. - Zgodnie ze zgłaszanymi potrzebami sukcesywnie przekazywano środki finansowe do gmin i powiatów. I wszystkie jednostki otrzymały środki finansowe w wysokości zgłoszonych potrzeb.

Pomorskie (analiza Wydziału Polityki Społecznej PUW) Dane statystyczne na 31 grudnia 2016 r. wg sprawozdań z gmin:

Wydatki ogółem na realizację Programu - 1 147 584 011 zł w tym:
 na wypłatę świadczeń w gminach - 1 110 855 184 zł
 na wypłatę świadczeń przez powiaty w ramach pieczy zastępczej - 15 750 687 zł
 na wdrożenie i koszty obsługi - 20 978 140 zł
Program realizowało 647 pracowników.

GMINY
 163 220 rodzin objęto Programem w tym:
- 37 099 rodzin z jednym dzieckiem (22, 7%)
- 9 235 rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym (5,6%)
 266 583 dzieci otrzymało świadczenie wychowawcze (przeciętnie miesięcznie wypłacano ok. 250 tys. świadczeń) (ogółem wypłacono 2 231 600 świadczeń)
 złożono 187 102 wnioski (w tym 78% w wersji papierowej)
 wydano 180 106 decyzji (w tym: gminy 177 329 i 2 777 Marszałek w ramach systemu koordynacji)

(Różnica 7 tys. wnioski a wydane decyzje jest wynikiem, że część wniosków została rozpatrzona negatywnie - nie spełniono wymogów ustawowych odnośnie kryterium dochodowego, pozostałe wnioski zostały złożone pod koniec roku i wydanie decyzji oraz wypłata świadczenia zgodnie z ustawą przeszło na rok 2017).

W 20 gminach przeprowadzono 83 postępowania w zakresie zmiany świadczenia pieniężnego na rzeczowe lub w usługach (najwięcej w powiecie wejherowskim, słupskim, starogardzkim i mieście Gdańsk). Realizowana w formie opłat za mieszkanie, media, żłobki, przedszkola, wydawanych talonów do sklepów na zakup produktów żywnościowych, odzieży, obuwia, przyborów szkolnych.

POWIATY - 4 016 dzieci otrzymało świadczenie wychowawcze (umieszczonych w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczo -wychowawczych typu rodzinnego). Przekazane rodzinom środki finansowe w ramach świadczeń wychowawczych przeznaczane są głównie na wydatki związane z zakupem żywności, odzieży, obuwia, utrzymaniem mieszkania (opłaty za media), opłaty ponoszone za żłobek, przedszkole, edukacją i dodatkowymi zajęciami dla dzieci (nauka języków obcych, zajęcia sportowe). W okresie wakacji i ferii zimowych dużo więcej dzieci wyjechało na zorganizowany wypoczynek. W Święta Bożego Narodzenia dzieci otrzymały prezenty, a stoły rodzinne były bogatsze i bardzie zróżnicowane pod względem potraw. Jest to zjawisko zadawalające, zapewniające rodzinom stabilniejsze i spokojniejsze funkcjonowanie.

Poprawa stopy życiowej rodzin wspieranych wypłatami „500 zł na dziecko”, spowodowała znaczny odpływ osób korzystających ze świadczeń systemu pomocy społecznej (świadoma rezygnacja rodziców z dożywiania dzieci w szkołach, mniejsza liczba wpływających wniosków o przyznanie zasiłków okresowych, celowych na żywność, odzież). Rodziny wsparte środkami z Programu podejmują próby samodzielnego funkcjonowania poza systemem pomocy społecznej. Przykładowo:

W programie „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” odnotowano w 2016 roku w porównaniu do 2015 r. spadek o ok. 15% liczby dzieci i uczniów korzystających z pomocy w formie obiadów. Z zasiłków okresowych skorzystało w 2016 roku o ponad 16% mniej osób niż w 2015, a z zasiłków celowych odpowiednio o 10%.

Najwięcej rodzin objętych świadczeniem wychowawczym w 2016 roku było w:
- mieście Gdańsk - 25 700
- mieście Gdynia - 13 303
- w powiecie wejherowskim - 18 181
- w powiecie kartuskim - 13 509
- w powiecie starogardzkim - 9 862

Najwięcej świadczeń wychowawczych wypłacono w:
- mieście Gdańsk - 301 579
- powiecie wejherowskim - 252 974
- powiecie kartuski - 212 173
- mieście Gdynia- 156 861
- powiecie starogardzkim - 144 679

© 2018 Super-Polska.pl stat4u