Łódź - Kanałem do historii

Autor: źródło-www.uml.lodz.pl 2014-08-25 21:46:55
Krótką inscenizacją uczcili łódzcy harcerze 70-lecie rozpoczęcia akcja ewakuacji kanałami powstańców warszawskich ze Starego Miasta do Śródmieścia. Ubrani w stroje powstańców harcerze ZHR przeszli kanałem rzeki Łódki w rejonie parku Helenowskiego.
- W Łodzi pamiętamy o powstańcach warszawskich nie tylko przy okazji rocznic wybuchu powstania. Przecież to właśnie Łódź po wojnie była tymczasową stolicą Polski. Działała tu administracja, kwitło życie kulturalne, wielu przedwojennych warszawiaków znalazło tu schronienie, niektórzy osiedlili się na stałe. Pomysł uczczenia ewakuacji kanałami wiąże się jednak przede wszystkim z tym, że łódzkie i warszawskie kanały są bardzo podobne, a zaprojektował je ten sam człowiek, angielski inżynier William H. Lindley - tłumaczy Miłosz Wika, rzecznik ZWiK współorganizatora akcji. –W Łodzi powstał też pierwszy po wojnie fabularny film o powstaniu – „Kanał” Andrzeja Wajdy.

Służba w kanałach była niebezpieczna i wymagała dużej sprawności fizycznej oraz odporności psychicznej. W niektórych miejscach przejścia były bardzo wąskie – z tego powodu jako łączniczki służyły głównie drobne dziewczyny. Powstańcy byli narażeni nie tylko na brud i trujące opary, ale także ewentualne zalania korytarzy.

- Chcieliśmy uczcić pamięć ludzi, którzy przechodzili kanałami, pomagając innym. Myślimy, że powstanie warszawskie to część historii, która dla każdego Polaka jest bardzo ważna – tłumaczyli harcerze biorący udział w inscenizacji. – Ubrani jesteśmy tak, jak mogli ubierać się powstańcy – zdobyczny niemiecki hełm, skórzana kurtka, niemiecki pas i obowiązkowo chlebak.

Stroje wypożyczono z Łódzkiego Centrum Filmowego, w którego magazynach znajduje się najbogatszy w kraju zbiór kostiumów, rekwizytów i broni na potrzeby produkcji filmowej.

W postacie powstańców wcieli się młodzieńcy z X i XXVI Łódzkiej Drużyny Harcerzy ZHR. W inscenizacji zabrakło jednak dziewczyn – na wejście kobiet do kanałów nie pozwalają bowiem obecnie przepisy ZWiK-u.

(W nocy z 25 na 26 sierpnia 1944 roku przeszła ze Starego Miasta do Śródmieścia Komenda Główna AK z gen. Borem Komorowskim i władze cywilne, ok. 80 osób. Od 1 września ze Starego Miasta do Śródmieścia przeszło ok. 3 000 lekko rannych i członków oddziałów gospodarczych oraz grupa bojowa ok. 1 500 żołnierzy.)

© 2018 Super-Polska.pl stat4u