Hołd Sejmu dla Gdynian Wysiedlonych

Autor: źródło-UM Gdynia 2014-11-29 12:40:20
Sejm RP oddał hołd 80 tysiącom gdynian, którzy padli ofiarą pierwszej w okupowanej Polsce niemieckiej akcji przymusowych wysiedleń. Posłowie przyjęli uchwałę przez aklamację.
Miasto Gdynia, powstałe wokół jedynego morskiego portu II Rzeczypospolitej Polskiej i tak jak ów port wzniesione wysiłkiem całego społeczeństwa ówczesnej Polski, jako pierwsze doświadczyło zbrodniczej działalności Niemców w czasie II wojny światowej - czytamy w uchwale, przyjętej jednogłośnie 28 listopada 2014 roku. Dokument przypomina, że począwszy od października 1939 roku zmilitaryzowane oddziały Niemców wypędzały z domów ludzi narodowości polskiej i wywoziły w nieznane, dokonując bezprecedensowego gwałtu na ludności cywilnej miasta i łamiąc tym samym postanowienia Konwencji Haskiej z 1907 roku. Szacuje się, że ofiarą tej działalności padło ok. 80.000 ludzi lecz faktyczna liczba ofiar pozostaje nieznana, a ich losy nie zostały należycie wyjaśnione.

Oprócz hołdu złożonego Gdynianom Wypędzonym, Sejm wyraził również wdzięczność wszystkim tym, którzy z narażeniem życia udzielali im pomocy i schronienia. W uchwale posłowie podkreślili także rolę środowisk i organizacji, które przypominają o ofiarach wysiedleń na terenie Gdyni, pielęgnują pamięć o nich oraz starają się o godne ich upamiętnienie.

Przypomnijmy, że 14 października tego roku - w 75. rocznicę pierwszych wysiedleń - w Gdyni odsłonięto pomnik Gdynian Wysiedlonych. Monument stanął na skwerze u zbiegu ulic Starowiejskiej i Dworcowej, dokładnie w tym samym miejscu, gdzie zmuszani do wyjazdu oczekiwali na transport. Pomnik autorstwa rzeźbiarzy Adama Dziejowskiego i Pawła Sasina przedstawia rodzinę: matkę, syna ciągnącego wózek z częścią dobytku, a także córkę, która ogląda się za pozostającym w tyle psem. Zwierzę jest symbolem tego wszystkiego, co wygnani z domów gdynianie musieli zostawić.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u