Zimowe akcje MOPS w Łodzi

Autor: źródło-www.uml.lodz.pl 2014-12-02 09:27:58
Trzy projekty wdraża do realizacji od 1 grudnia łódzki MOPS. Jak poinformowała na konferencji prasowej dyr. Małgorzata Wagner - rusza autobus z pomocą dla potrzebujących, rozpoczyna działalność świetlica dla bezdomnych i trwają przygotowania do kolejnej akcji liczenia osób bez dachu nad głową.
Program „Autobus dla bezdomnych i potrzebujących” jest realizowany od 2004 r., wyłącznie na terenie Łodzi, przez Koło Łódzkie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Pieniądze na ten cel przekazywane są – za pośrednictwem MOPS – z budżetu miasta. Autobus wyrusza na ulice 1 grudnia i kursuje do 15 marca; jeździ w godz. 22 – 3 rano, kursuje w okolicach dworców kolejowych, autobusowych i w miejscach, gdzie z reguły gromadzą się osoby bezdomne. Trasa prowadzi: ze Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady 17, przez Dworzec Łódź - Kaliska (przy al. Unii Lubelskiej), Dworzec Łódź - Żabieniec (parking w pobliżu budynku dworca), Stary Rynek przy ul. Podrzecznej, dalej pl. Barlickiego przy ul. Małej, Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Szczytowej 11, Noclegownia dla Bezdomnych Kobiet przy ul. Gałczyńskiego 7 do Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady 17.

Świetlica dla bezdomnych funkcjonuje od 2009 roku, a prowadzi ją Koło Łódzkie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta przy al. Piłsudskiego 119 – czynna będzie od 1 grudnia do 15 marca, w godz. 8 - 16. Placówka dysponuje 50-60 miejscami.

Po raz drugi w Łodzi odbędzie się akcja liczenia osób bezdomnych. Pierwsza, prowadzona przez MOPS odbyła się w stycznia 2013 roku. Oszacowano wówczas liczbę bezdomnych na ok. 1200 osób. Kolejna akcja planowana jest w nocy z 21 na 22 stycznia 2015 roku. Potrzebna jest pomoc wolontariuszy: najchętniej studentów: pedagogiki, socjologii, pracy socjalnej, psychologii, ale mile widziani będą także studenci pozostałych kierunków oraz wszystkie osoby, które zechcą pomóc. Każdy, kto dołączy do akcji - a potrzeba 200 osób do pomocy - otrzyma umowę, ubezpieczenie oraz zaświadczenie o udziale w wolontariacie. Wszyscy przejdą także specjalne szkolenie. Wolontariusze będą chodzić ulicami w grupach, w towarzystwie osoby doświadczonej tj. streeetworkera, pracownika socjalnego oraz strażnika miejskiego lub policjanta. Każdy będzie miał wyznaczony rewir, dostanie specjalną mapkę oraz identyfikator i oczywiście formularz ankiety.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u