Płaca minimalna dla pracowników delegowanych. Wyrok TS UE

Autor: źródło-www.solidarnosc.org.pl 2015-02-16 09:19:29
Polakom wysłanym do pracy za granicę przysługuje płaca minimalna, której wysokość określają zagraniczne układy zbiorowe pracy państwa przyjmującego. O ich prawa może występować tamtejszy związek zawodowy. Wczoraj Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał korzystne orzeczenie dla polskich pracowników budujących elektrownię atomową w Finlandii.
Problem dotyczył 186 pracowników zatrudnionych przez Elektrobudowę SA, a następnie delegowanych do oddziału w Finlandii. Polscy pracownicy zorientowali się, że ich wynagrodzenie nie odpowiada standardom ustanowionym przez powszechnie stosowany w Finlandii branżowy układ zbiorowy. Zwrócili się o pomoc do fińskiego związku zawodowego działającego w sektorze energii elektrycznej, by ten dochodził ich uprawnień przed sądem. Był to tzw. przelew wierzytelności, co oprotestował polski pracodawca wskazując, że jest to niezgodne z polskim kodeksem pracy. Fiński sąd zwrócił się zatem o wstępne rozstrzygnięcie do Trybunału Sprawiedliwości UE.

- Sprawa dotyczy budowy elektrowni Olkiluoto, gdzie jak w soczewce skupiają się wszystkie unijne problemy związane z zagranicznymi pracownikami delegowanymi. Fińskie związki zawodowe od 10 lat próbują tam zabezpieczyć godziwe warunki pracy i płacy dla robotników z kilkudziesięciu krajów – mówi Sławomir Adamczyk, kierownik Działu Branżowo-Konsultacyjnego KK. - Jest to niestety kolejny przypadek, że trzeba było „dyscyplinować” polskiego podwykonawcę próbującego oszczędzać na swoich pracownikach. W 2011 r. fińskie związki skutecznie walczyły o należne wynagrodzenia i podniesienie standardów bhp pracowników polskiej firmy KMW Engineering.

Trybunał uznał wczoraj, że fiński związek mógł reprezentować interesy pracowników z Polski i nie istnieje żaden powód, który mógłby podważyć powództwo, jakie organizacja skierowała do sądu, a tym samym gwarantowane w Karcie prawo do skutecznego środka prawnego. Prawo właściwe dla umowy o pracę nie ma wpływu na wysokość płacy minimalnej. Sposób obliczenia stawki oraz kryteria tego obliczenia powinny należeć do kompetencji przyjmującego państwa członkowskiego, w tym wypadku Finlandii. Oznacza to, że zastosowanie będzie mieć powszechnie stosowany układ zbiorowy.

– To rozstrzygnięcie potwierdza słuszność działań prowadzonych od lat przez NSZZ „Solidarność”. Związek ma podpisanych wiele porozumień z zaprzyjaźnionymi organizacjami związkowymi działającymi w innych państwach. Dzięki nim polscy delegowani mogą liczyć na pomoc prawną na terenie kraju, w którym pracują – stwierdza prof. Marcin Zieleniecki, ekspert NSZZ „Solidarność” w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" – Wczorajsze rozstrzygnięcie TSUE przecina wszelkie wątpliwości co do legalności takiej współpracy – dodaje.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u