"Możecie zacząć działać". Młodzi związkowcy tworzą swoje struktury

Autor: źródło-www.solidarnosc.org.pl 2015-02-17 08:31:52
Walka z umowami śmieciowymi, poprawa wizerunku, kruszenie związkowego betonu - takie hasła pojawiły się na środowym spotkaniu w gdańskiej Sali BHP. Kilkadziesiąt osób z całej Polski przyjechało, aby wspólnie utworzyć struktury młodych w Związku.
Ciągle pytają mnie, czemu taki duży związek zawodowy, jakim jest NSZZ "Solidarność" nie ma jeszcze swojej sekcji młodzieżowej na poziomie krajowym - powiedział Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK - Teraz otwiera się taka możliwość. Możecie zacząć działać - ogłosił.

Spotkanie, na które przyjechało niemal pięćdziesięciu młodzi przedstawicieli regionów i branż, rozpoczęło się od zapalenia zniczy pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Potem, po krótkim wstępie ze strony Piotra Dudy, przewodniczącego KK i przedstawicieli prezydium KK, młodzi związkowcy zabrali się do pracy.

W trakcie krótkich warsztatów dyskutowano nad tematami, którymi powinna zajmować się młodzieżowa struktura. Umowy śmieciowe, świadczenia dla młodych rodziców, wizerunek Związku - to kwestie, które przewijały się wielokrotnie. Młodzi wskazywali też narzędzia, które należy w działalności związkowej wykorzystywać. Skupili się przede wszystkim na Internecie. - Według badań niemal 70% osób czerpie codzienną wiedzę z portalu Youtube, powinniśmy sprawnie wykorzystywać media społecznościowe i szkolić się w tym kierunku - przekonywał Sebastian Barański z Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń.

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że by stać się atrakcyjnym dla młodych, Związek powinien częściej angażować się w wydarzenia niezwiązane z polityką: akcje charytatywne, festiwale i koncerty. Powinien też być otwarty na wszystkich, bez względu na poglądy. - Szanujemy naszą historię i katolickie korzenie, ale jako związek zawodowy mamy ofertę dla wszystkich - zachęcał Marcin Gallo z Sekretariatu Łączności. - Zapraszam do nas, zobaczycie solidarnościowców z dredami i świadków Jehowy w "S".

Nie obyło się bez omówienia przeszkód, z którymi młodzi związkowcy muszą się zmierzyć. - Często jest tak, że starsi działacze związkowi blokują młodych. Z różnych przyczyn: boją się, że ich zastąpimy albo są leniwi, mają już wystarczająco dużo ludzi i nie są zainteresowani nowymi członkami - mówili uczestnicy spotkania. Podkreślali, że wielopokoleniowość jest cenna i z doświadczenia starszych trzeba korzystać, ale dla młodszych też musi być miejsce. - Młodość, innowacja, świeżość. Tego nam potrzeba - mówił Paweł Dziwosz z ZR Gdańskiego.

Spotkanie miało też wątek międzynarodowy - Barbara Surdykowska, ekspert KK przedstawiła prezentację na temat sytuacji młodych pracowników w Europie i dialogu społecznego na poziomie międzynarodowym.

Młodzi związkowcy spotkają się ponownie za miesiąc. Zajmą się wtedy formalną stroną działalności grupy.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u