Łódź - Zaglądać tam, gdzie patrzenie wzbronione

Autor: źródło-www.uml.lodz.pl 2015-03-29 10:51:07
Łódzkie środowisko teatralne rozpoczęło obchody Międzynarodowego Dnia Teatru pod pomnikiem Leona Schillera. U stóp wybitnego artysty kwiaty złożyli przedstawiciele łódzkich scen oraz władze miasta, parlamentarzyści i przedstawiciele instytucji zarządzających kulturą w mieście. Imprezę, współorganizowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi, prowadził jego prezes - Ryszard Bonisławski.
Aktor Bogumił Antczak odczytał orędzie, które w tym roku stanowi myśl przewodnią teatralnego święta. Przygotowane zostało przez wybitnego reżysera Krzysztofa Warlikowskiego, który oddał cześć swoim literackim mistrzom.

-„Ich wspólne poczucie nieuchronnego końca świata, nie planety, ale modelu relacji międzyludzkich, porządków i rewolt, towarzyszy nam teraz dojmująco. Nam, którzy żyjemy po końcu świata. (...). I nie mamy już siły, żeby próbować dojrzeć to, co jest za bramą, za murem. A właśnie wobec tego powinien istnieć teatr i w tym szukać swojej mocy. Zaglądać tam, gdzie patrzenie wzbronione" - czytamy w orędziu.

Wiceprezydent Krzysztof Piątkowski odczytał list prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, która doceniła fakt, że to właśnie w naszym mieście zainicjowano nową formułę obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru, realizowaną w wielu polskich miastach.

- Powstały w Łodzi sześć lat temu projekt „Dotknij Teatru" zaraził swoją ideą już całą Polskę. Do Łodzi dołączyło w tym roku 55 miast, po raz pierwszy w ramach akcji zaprezentowane zostaną przedstawienia z naszego partnerskiego miasta - Stuttgartu, a do organizatorów zgłaszały się nawet zainteresowane teatry z dalekiej Australii -powiedział wiceprezydent Krzysztof Piątkowski. Przypomniał też, że w łódzkim programie „Dotknij Teatru" jest kilkadziesiąt projektów realizowanych w różnych punktach miasta - od profesjonalnych scen - aż po ulice i skwery.

Radę Miejską reprezentował przewodniczący Tomasz Kacprzak oraz radni z Komisji Kultury - Małgorzata Bartosiak i Grzegorz Matuszak.

- Nasze miasto nie ma czego się wstydzić. Pod względem oferty kulturalnej nie odbiega od innych miast Europy - przekonywał przewodniczący Tomasz Kacprzak, który niedawno wrócił z międzynarodowego spotkania samorządowców w Bilbao. - Mówiliśmy tam o naszych osiągnięciach, o zmianach, o rewitalizacji, także skoncentrowanej na potrzebach kultury. Wszyscy zgadzamy się oczywiście, że budżety naszych teatrów nie są wystarczające, ale będziemy dążyli do tego by je wzmacniać.

Tegoroczne obchody wpisują się również w 250-lecie narodowej sceny polskiej. Profesor Anna Kuligowska - Korzeniowska, która co roku przygotowuje wykład historyczny na uroczystość w pasażu Schillera, przypomniała, że powstaniom pierwszych scen towarzyszyła debata na temat pojęcia „teatru publicznego".

-Pierwsze przedstawienia w XVIII były już biletowane. Wywoływało to niezadowolenie sfer szlacheckich i arystokratycznych, a przez wiele lat przestrzeń teatru była podzielona - oddzielnie zasiadywała szlachta, w innym miejscu lud. Jednak wciąż toczyła się debata o powszechności, dostępności teatru. W Łodzi, już po rewolucji 1905 roku zaczęto wystawiać specjalne przedstawienia, o wiele tańsze. To był wkład Łodzi w upowszechnianie teatru. - przypomniała prof. Anna Kuligowska - Korzeniowska

Projekt Dotknij Teatru potrwa do 3 kwietnia. Obejmuje spektakle teatrów instytucjonalnych i niezależnych, warsztaty, happeningi oraz projekty edukacyjne.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u