Wizyta w ramach projektu „Przygotowanie ukraińskich samorządów do wdrożenia reform decentralizacyjnych i stowarzyszenia z UE”

Autor: źródło-www.rzeszow.pl 2015-05-17 09:57:59
Od 20 do 25 kwietnia 2015 roku trwała czwarta wizyta studyjna ukraińskich samorządowców w ramach projektu „Przygotowanie ukraińskich samorządów do wdrożenia reform decentralizacyjnych i stowarzyszenia z UE”, który jest wspólną inicjatywą Związku Miast Polskich i Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i jej Programu Study Tours to Poland. W realizację projektu zaangażowane są również samorządy członkowskie Związku Miast Polskich, w tym również Rzeszów. Po stronie ukraińskiej partnerem jest Związek Miast Ukrainy w Kijowie.
Celem projektu jest przygotowanie samorządowców ukraińskich do wdrożenia zaplanowanych reform decentralizacyjnych, podniesienia jakości, dostępności i efektywność lokalnych usług publicznych, ograniczenie skali zjawisk korupcyjnych, jak też wskazanie mechanizmów wzmocnienia obrazu samorządu w oczach społeczeństwa ukraińskiego i uruchomienie potencjału lokalnych społeczności.

Wizyta studyjna dla delegacji z miast ukraińskich rozpoczęła się w Warszawie w Kancelarii Prezydenta RP. Gości z Ukrainy w imieniu Prezydenta Bronisława Komorowskiego powitał Sekretarz Stanu Olgierd Dziekoński, następnie między innymi: Ambasador Ukrainy – Andrij Deshchytsia, Andrzej Porawski – Dyrektor Biura Związku Miast Polskich, Renata Koźlicka-Glińska – Dyrektor programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Do Rzeszowa została zaproszona Pani Galyna Bulavka – Mer Miasta Dniepropietrowska. Podczas spotkania w Ratuszu Panią Mer przywitał Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa – Pan Marek Ustrobiński. Z dużym zainteresowanie spotkała się prezentacja Rzeszowa poświęcona rozwojowi i osiągnięciom naszego miasta, ze szczególnym uwzględnieniem projektów współfinansowanych ze środków UE z zakresu infrastruktury drogowej i komunikacyjnej, informatyzacji szkół i urzędów, ochrony środowiska i zapobiegania zagrożeniom, edukacji i zdrowia, kultury, sportu i turystyki, promocji miasta.

Kolejnym etapem spotkania był objazd po Rzeszowie, podczas którego pokazane zostały obiekty prezentowane na slajdach w Ratuszu. Duże wrażenie na Pani Mer zrobiło czyste, zadbane i zielone miasto, pięknie wyremontowane zabytki i nowoczesne budownictwo zarówno mieszkaniowe, jak też użyteczności publicznej, nowo wybudowane i zmodernizowane ulice, obwodnice i węzły komunikacyjne oraz budowany most, ekologiczne autobusy miejskie, wprowadzany właśnie zintegrowany system zarządzania ruchem i transportem publicznym. Pani Mer zachwycona była pomysłem utworzenia w mieście Teleinformatycznego Centrum Obsługi Mieszkańców oraz Punktów Obsługi Mieszkańców zarówno w budynkach Urzędu Miasta Rzeszowa, jak też w galeriach Handlowych miasta. Jeden z nich, w Millenium Hall, odwiedziła i dowiedziała się, jak taki Punkt działa i jakie sprawy mieszkańcy mogą w nim załatwić.

Spotkanie z Panią Janiną Filipek – Skarbnikiem Miasta Rzeszowa – było związane z tworzeniem budżetu miasta, finansowaniem poszczególnych dziedzin ze szczególnym uwzględnieniem finansowania kultury, sportu, edukacji i zdrowia.

Następne spotkanie z Panią Stanisławą Bęben – Dyrektorem Pozyskiwania Funduszy – dotyczyło projektów unijnych oraz współfinansowania inwestycji miejskich ze środków unijnych.

Podczas spotkania w Radzie Miasta Rzeszowa z Radnymi Pan Andzrej Dec – Przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa – mówił głównie o tym, co 25 lat temu zadecydowało o sukcesie reform samorządowych w Polsce, rozwoju samorządności w Polsce, wzmocnieniu obrazu samorządu w oczach społeczeństwa, uruchomieniu potencjału lokalnych społeczności, podniesieniu jakości, dostępności i efektywność lokalnych usług publicznych.

Zgodnie z oczekiwaniami Pan Mer podczas wizyt studyjnych zostały przekazane praktyczne informacje w sensie organizacyjnym i metodycznym z zakresu zarządzania usługami publicznymi oraz doświadczenia z zakresu komunikacji i współpracy z partnerami społecznymi i gospodarczymi, ze szczególnym zwróceniem uwagi na problematykę i narzędzia partycypacji społecznej w zarządzaniu miastem oraz zdobycia zaufania mieszkańców, na wysiłek i kompetencje samorządów ukraińskich w dążeniu do decentralizacji oraz na problematykę przeciwdziałania korupcji.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u