Wystawa Politechniki Białostockiej w Alfie

Autor: Dorota Sawicka/PB 2015-06-11 09:03:56
Ponad 30 plansz, a na nich historia Politechniki Białostockiej, największej uczelni technicznej północno-wschodniej Polski. Wystawa zdjęć pt. „Śmiałość i determinacja” powstała z inicjatywy fotografika Piotra Sawickiego, przy wsparciu inż. Mirosława Bujanowskiego, który tworzy Izbę Pamięci Uczelni. Od 8 do 21 czerwca ekspozycję można oglądać w Alfa Centrum Białystok (w pasażu na parterze, w pobliżu wejścia od ulicy Świętojańskiej).
Jubileuszowa, związana z 65. rocznicą działalności Uczelni, wystawa „Śmiałość i determinacja” jest hołdem złożonym wszystkim tym, którzy pracowali i studiowali kolejno: w Prywatnej Wieczorowej Szkole Inżynierskiej, Wieczorowej Szkole Inżynierskiej, Wyższej Szkole Inżynierskiej i Politechnice Białostockiej. Jest wyrazem szacunku złożonym inicjatorom powstania Uczelni, wszystkim nauczycielom akademickim i pracownikom. To śmiałość i determinacja tych osób i studentów budują markę Politechniki Białostockiej.

Na fotografiach znajdziemy m.in. pierwsze budynki Szkoły, dziś już archaiczne urządzenia, na których kształcili się ówcześni studenci oraz zapis codziennego życia Uczelni. Jest zdjęcie ze strajku w 1981 roku, pochodu 1-majowego i tzw. czynu społecznego, w którym studenci budowali Wydział Mechaniczny. Znajdziemy tu także współczesne zdjęcia. Fotografie pochodzą z archiwum Piotra Sawickiego i zbiorów Politechniki Białostockiej.

Zapraszamy do oglądania!

Wystawa Politechniki Białostockiej „Śmiałość i determinacja” w Alfa Centrum Białystok (ul. Świętojańska 15) czynna będzie do 21 czerwca. W niedzielę (21 czerwca) zapraszamy na spotkanie z konstruktorami najnowszego łazika marsjańskiego Politechniki Białostockiej #next.

Dziś Politechnika Białostocka jest liczącą się uczelnią w kraju, której studenci zdobywają nagrody na międzynarodowych konkursach. PB kształci około 12 tysięcy studentów na 7 wydziałach. Zatrudnia około 1300 pracowników naukowych, dydaktycznych i administracyjnych. „Zaczęło się dokładnie 1 grudnia 1949 roku, kiedy to decyzją Ministra Oświaty powołana została Prywatna Wieczorowa Szkoła Inżynierska” – wspominał rektor prof. Tadeusz Bełdowski, za którego kadencji w 1974 roku Wyższa Szkoła Inżynierska została przekształcona w Politechnikę Białostocką. „Oczywiście decyzja ministra wynikała wyłącznie z potrzeb, a nie z możliwości. Nie było bowiem w Białymstoku ani bazy laboratoryjnej, ani kadry. Proszę sobie wyobrazić, że w całym mieście było tylko pięciu inżynierów elektryków. Ale wtedy liczyła się śmiałość i determinacja”. (z publikacji Magdaleny Niedźwiedzkiej ‘Rektor swojej uczelni”).

© 2018 Super-Polska.pl stat4u