Pięć projektów z udziałem Bydgoszczy w drugim etapie

Autor: www.bydgoszcz.pl 2015-09-28 08:34:07
Pięć projektów z udziałem Bydgoszczy wśród 91, które zakwalifikowanego zostały do drugiego etapu naboru Programu Interreg Europa Środkowa.

W tym roku było wyjątkowo trudno, nabór został podzielony na dwa etapy, a konkurencja bardzo duża. Przedłożonych zostało 611 projektów – z nich wybrano 91. Teraz, po przejściu pierwszego etapu, należy przygotować pełną aplikację, a ostateczne wyniki poznamy dopiero w przyszłym roku. Do podziału jest 80 milionów euro.

Projekty z udziałem Bydgoszczy: „CitiEnGov Cities for a Good Energy Performance” – poprawa struktur i narzędzi do zarządzania energią, w tym stworzenie narzędzi informatycznych do zbierania, analizowania i podejmowania decyzji, „Energy Guardians Energy optimalization and behaviour change into schools of Central Europe” – działania na rzecz efektywności energetycznej i zarządzania energią w budynkach szkolnych, wdrożenia inteligentnych technologii, monitoringu zużycia energii i wzrostu świadomości oszczędności energii, „CESBA Central Common European Sustainable Building Assessment in Central Europe” – opracowanie i wdrażanie rozwiązań na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii w infrastrukturze publicznej, „Forget Heritage” – wdrożenie strategii oraz polityk celem waloryzacji zasobów i dziedzictwa kulturowego i/lub potencjału kulturowego oraz przemysłu kreatywnego jako czynnika rozwoju gospodarczego, społecznego oraz kulturowego oraz „ReSites Rehabilitation of brownfield sites in Central Europe” – Działania na rzecz terenów poprzemysłowych, koncepcje i plany remediacji, wdrożenie planów działań na obszarach na Funkcjonalnych Obszarach Miejskich.

Program Interreg Europa Środkowa to europejski program współpracy terytorialnej, który zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Poza wymiernymi i bardzo konkretnymi korzyściami, takimi jak możliwość zrealizowania pilotażowych inwestycji, program oferuje dostęp do wiedzy, innowacji i doświadczeń zagranicznych partnerów. Projekty realizowane wspólnie z nimi mogą stać się punktem wyjścia dla przedsięwzięć inwestycyjnych finansowanych ze środków innych programów. W niektórych dziedzinach np. związanych z ochroną środowiska, zmianami klimatycznymi czy rozwojem szlaków komunikacyjnych, nie da się wiele zdziałać bez międzynarodowego partnerstwa.

Warto wiedzieć: Bydgoszcz jest rozpoznawana w instytucji zarządzającej programem w Wiedniu ze względu na wcześniej realizowane projekty. To właśnie z tego programu realizowany był projekt SHIFT-X, w ramach którego powstał Szlak Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy oraz projekt CEC5, w ramach którego wybudowano budynek pasywny (na zdjęciu poniżej), a także wcześniejsze projekty REURIS (Rewitalizacja terenów nad Starym Kanałem) i COBRAMAN (Rewitalziacja terenów poprzemysłowych nad rzeką Brdą).

© 2018 Super-Polska.pl stat4u