KUL - „Nostra aetate” – pięćdziesiąt lat po

Autor: mat. prasowe KUL 2015-10-26 08:26:11
W tym roku mija 50. rocznica deklaracji Soboru Watykańskiego II Nostra aetate - przełomowego dokumentu na temat wzajemnego stosunku Kościoła katolickiego i religii niechrześcijańskich. Deklaracja wyraźnie wyróżnia dialog chrześcijan i Żydów, jako religii o wspólnym dziedzictwie duchowym.

W związku z tym Komitet ds. Dialogu z Judaizmem, Polska Rada Chrześcijan i Żydów, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Towarzystwo Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Miasto Lublin organizują Międzynarodową Konferencję Naukową Deklaracja Soboru Watykańskiego II o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich „Nostra aetate” – pięćdziesiąt lat po (1965-2015), która odbędzie się 27 października na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (Kolegium Jana Pawła II, X piętro, s. 1031).

Gośćmi spotkania będą m.in. Naczelny Rabin Rzymu Riccardo di Segni, który mówił będzie o dialogu żydowsko-chrześcijańskim oraz prof. Magdalena Teter z USA, która przedstawi wykład „Żyd teologiczny i Żyd rzeczywisty w historii stosunków katolicko-żydowskich”. Słowo wprowadzające wygłosi bp Mieczysław Cisło – Przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego. W dyskusjach panelowych wezmą udział specjaliści w dziedzinie relacji chrześcijańsko-żydowskich, m.in. prof. Joanna Tokarska-Bakir, prof. Jan Grosfeld, Rabin Michael Schudrich, Grzegorz Linkowski.

Konferencja stanowić będzie międzynarodowe forum wymiany wiedzy oraz doświadczeń na płaszczyźnie relacji polsko-żydowskich. Skierowana jest ona do całej społeczności akademickiej oraz do wszystkich mieszkańców Lubelszczyzny, w szczególności ludzi młodych, z myślą o których przygotowane zostały konspekty na lekcje religii na temat dialogu chrześcijańsko-żydowskiego pod patronatem Muzeum Auschwitz-Birkenau i Instytutu Pamięci Narodowej.

Ważnym elementem spotkania będzie nabożeństwo „Opłakiwania Żydów”, które nawiązuje do polsko-żydowskich spotkań modlitewnych w intencji ofiar Holocaustu, zainicjowanych na Lubelszczyźnie przez metropolitę lubelskiego abp. Józefa Życińskiego. Pierwsze takie spotkanie odbyło się 24 maja 2001 r. w Piaskach. Kolejne w miejscowościach, w których istniały duże społeczności żydowskie: w Izbicy, Kazimierzu Dolnym, Trawnikach i Łęcznej. Tym razem, pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego, chcemy spotkać się w Lublinie, przy ul. Podwale 15 (27 października 2015, godz. 18.00) w miejscu, gdzie dawniej tętniła życiem dzielnica żydowska, a teraz nieustannie świeci „Latarnia Pamięci”, upamiętniająca dawnych, żydowskich mieszkańców Lublina. W nabożeństwie uczestniczyć będą Naczelny Rabin Rzymu Riccardo di Segni oraz Rabin Michael Schudrich. Po nim odbędzie się krótkie Oratorium przygotowane przez Bramę Grodzką - Teatr NN.

Honorowy patronat nad konferencją objął Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk. Konferencja jest współfinansowana przez Miasto Lublin.

Organizatorzy konferencji: Komitet ds. Dialogu z Judaizmem KEP, Polska Rada Chrześcijan i Żydów, Towarzystwo Przyjaciół KUL, Katedra Etyki KUL, Katedra Socjologii Grup Etnicznych i Społeczeństwa Obywatelskiego KUL, Międzynarodowy Ośrodek Badań nad Historią i Dziedzictwem Kulturowym Żydów Europy Środkowej i Wschodniej KUL, Miasto Lublin.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u