Uczniowie uczcili 140. rocznicę urodzin swojego patrona - Jarogniewa Drwęskiego

Autor: www.poznan.pl 2015-12-10 09:08:25
Najważniejsze w tej uroczystości są występy dzieci. Zwłaszcza, gdy tak dumnie śpiewają zwrotkę hymnu narodowego, w której mowa o Poznaniu - w ten sposób, nie kryjąc zachwytu, rozpoczął swoje wystąpienie prof. Waldemar Łazuga, kierując słowa do uczniów Szkoły Podstawowej nr 69 im. Jarogniewa Drwęskiego. Dzisiaj świętowali oni 140. rocznicę urodzin patrona szkoły.

Zebranych w auli szkoły zachwycił występ szkolnego chóru, który w zaprezentowanym repertuarze podkreślał przywiązanie do szkoły, do rodzinnego Poznania i patriotyzmu.

- Mało osób o tym pamięta, ale czy wiecie, drogie dzieci gdzie spoczywa autor naszego hymnu? Pani dyrektor, proszę zaprowadzić uczniów - kontynuował swoje wystapienie prof. Łazuga, sugerując wycieczkę edukacyjną do poznańskiego kościoła św. Wojciecha.

O lokalnym patriotyźmie i przywiązaniu do Poznania wspominała dyrektor Ewa Baranowska.

- Kiedy szukaliśmy sposobu na upamiętnienie trochę zapomnianego przez historię Jarogniewa Drwęskiego do grona przyjaciół naszej szkoły dołączyła pani Ewa Drwęska, wnuczka pierwszego w dwudziestoleciu międzywojennym prezydenta Poznania. Żywo interesowała się historią swojego przodka, dzieląc z nami pamięcią o nim. Dzięki temu powstała między innymi wspaniała tablica pamięci z popiersiem naszego patrona - mówiła dyr. Baranowska.

Elementem obchodów rocznicy urodzin patrona szkoły był konkurs na patriotyczny list do Jarogniewa Drwęskiego. Wygrała go Ilona Krzywiak, uczennica piątek klasy, która odczytała podczas uroczystości swój list do patrona. Oto jego fragment:

"Jestem zaszczycona, że mogę mieszkać w mieście, które miało tak wybitnego prezydenta. (...) Bardzo dziękuję Ci za cały wkład, za Twoje wysiłki, które włożyłeś w tworzenie naszego miasta. Jestem dumna, że moja szkoła nosi Twoje imię."

Nagrodę za zwycięstwo w konkursie wręczył jej zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.

Jarogniew Drwęski sprawował urząd Prezydenta Poznania od 1919 roku. W czasie swojej kadencji podjął wysiłki na rzecz spolonizowania administracji i ożywienia narodowej kultury. Dzięki jego staraniom uruchomiono Operę Poznańską, miasto przejęło Bibliotekę Raczyńskich i Teatr Polski. Jego projektem były również Targi Krajowe, które dały początek Miedzynarodowym Targom Poznańskim. Zmarł w 1921 roku. Mogiła pierwszego po zaborach prezydenta Poznania znajduje się na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u