Ile osób mieszka w Poznaniu?

Autor: www.poznan.pl 2016-01-17 10:51:24
- Niedawno pojawiła się wprowadzająca w błąd informacja, że liczba mieszkańców spadła poniżej pół miliona. Niestety nie była ona opatrzona komentarzem, że dotyczyło to osób zameldowanych na stałe, bez osób zameldowanych tymczasowo oraz tych, którzy obowiązku meldunku nie dopełnili - wyjaśnia zastępca prezydenta Miasta Poznania Mariusz Wiśniewski.

Najwięcej mieszkańców Poznania to osoby zameldowane na pobyt stały. Ich udział w ludności faktycznie zamieszkałej w stolicy Wielkopolski wynosi około 92% i systematycznie maleje. Oprócz nich w mieście przebywają czasowo osoby zameldowane na pobyt stały w innych miejscowościach w Polsce lub imigranci zagraniczni, także bez prawa pobytu.

Oficjalną liczbę mieszkańców wg podziału administracyjnego kraju na województwa, powiaty i gminy publikuje Główny Urząd Statystyczny. Opiera się on na wynikach narodowych spisów powszechnych ludności oraz rejestrach administracyjnych, prowadzonych przez gminy.

GUS oblicza dwie kategorie liczby mieszkańców: ludności faktycznie zamieszkałej oraz ludności rezydującej. Ich definicje różnią się w przypadku mieszkańców niezameldowanych oraz przebywających czasowo, co powoduje, że różnica pomiędzy tymi kategoriami oscyluje w przypadku Poznania między około 2 do 3 tys. osób (w zależności od roku) na korzyść ludności faktycznie zamieszkałej.

Przykładowo, porównując oficjalne dane za 2014 rok, liczba mieszkańców faktycznie zamieszkałych w Poznaniu wynosi 545,7 tys. osób, a liczba ludności rezydującej - 543,8 tys. osób, czyli o 1,9 tys. osób mniej.

- Podobne kilkudziesięciotysięczne różnice są również w innych miastach w Polsce m.in. w Krakowie. Inną kwestią jest oczywiście to, że od lat liczba mieszkańców w Poznaniu spada na rzecz powiatu poznańskiego - dodaje prezydent Wiśniewski.

Władze Miasta chcą jednak zrobić wszystko, aby zatrzymać ten proces.

- Służą i służyć będą temu różne działania. Należą do nich m.in.: inwestycje w oświatę i żłobki, promowanie w naborze do szkół osób, które tu mieszkają i płacą podatki, działania w rozwoju mieszkalnictwa społecznego oraz nowych terenów pod inwestycje prywatne, rewitalizacja śródmieścia i terenów nad Wartą, zachęcanie do studiowania w Poznaniu i tworzenie wizerunku miasta otwartego na ludzi, różne inicjatywy społeczne oraz kulturalne, przyciągnie inwestorów spoza Poznania oraz tych lokalnych, rozwój rynku pracy skorelowanego ze szkolnictwem wyższym i zawodowym, inwestycje w bezpieczeństwo czy też planowane inwestycje w transport publiczny, inwestowanie w zieleń i parki, czyli to wszystko, co wpływa na jakość i warunki zamieszkania - informuje prezydent Wiśniewski.

W ukierunkowaniu tych działań ma pomóc aktualizacja Strategii Miasta Poznania.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u