STATUETKA DLA SZTUK PIĘKNYCH

Autor: www.torun.pl 2016-02-08 09:06:11
Statuetką Herbu Torunia miasto nagrodziło obchodzący jubileusz 70-lecia Wydział sztuk Pięknych UMK. Uroczystość odbyła się 4 lutego 2016 r. Podczas uroczystej sesji w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz wręczył dziekan prof. Elżbiecie Basiul statuetkę Herbu Torunia - wyróżnienie w dziedzinie ochrony i konserwacji Zabytków.

Wyróżnienie honoruje jednostkę akademicką, która od siedmiu dziesięcioleci kształtuje artystyczne oblicze miasta. To dzięki niej Toruń cieszy się prestiżem jednego z najlepszych w Polsce ośrodków kształcenia w zakresie sztuk plastycznych, badania i konserwacji dzieł sztuki. Miasto współpracuje z WSP UMK podczas kolejnych edycji Targów Konserwatorskich, Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki czy corocznej kwesty na ratowanie nagrobków cmentarza św. Jerzego. Absolwenci wydziału decydują o kształcie wielu toruńskich galerii, muzeów i innych instytucji kultury. Zaangażowaniu profesorów Wydziału Sztuk Pięknych zawdzięczamy wpisanie toruńskiej starówki w 1997 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dziś studenci Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu mają do dyspozycji szeroką i różnorodną ofertę kierunków w pracowniach: malarstwa, grafiki, rzeźby, rysunku, witrażu, fotografii, multimediów oraz edukacji artystycznej, po gruntowne przygotowanie do zawodu konserwatora-restauratora dzieł sztuki a także teoretyczną wiedzę z zakresu historii sztuki, muzealnictwa, konserwatorstwa oraz krytyki artystycznej a ostatnio również projektowania wnętrz.

11 marca 2016 r. w Centrum Sztuki Współczesnej odbędzie się coroczna wystawa prac absolwentów Wydziału Sztuk Pięknych, wcześniej tego dnia - o godz. 11.00 w ACKiS Od Nowa - odbędzie się wręczenie dyplomów absolwentom WSP.

Historia Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu wiąże się z przybyciem do Torunia w 1945 r. pracowników Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Przy Wydziale Humanistycznym zaczęto organizować Sekcję Sztuk Pięknych, która w grudniu tegoż roku usamodzielniła się jako odrębny Wydział Sztuk Pięknych. Decydujący wpływ na jego kształt mieli pracownicy przedwojennego Uniwersytetu Stefana Batorego, którzy stanęli na czele katedr nowo powstałego wydziału UMK: Katedry Malarstwa Sztalugowego (Tymon Niesiołowski), Katedry Malarstwa Pejzażowego (Bronisław Jamontt), Katedry Projektowania Wnętrz (Stefan Narębski), Katedry Witrażownictwa (Konrad Dargiewicz), Katedry Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa (Jerzy Remer), Katedry Rzeźby (Henryk Kuna), Katedry Malarstwa Dekoracyjnego (Jan Wodyński), Katedry Grafiki (Jerzy Hoppen). Pierwszym Dziekanem został ceniony pejzażysta, prof. Bronisław Jamontt, pierwszym prodziekanem - prof. Tymon Niesiołowski. Pracujący na Wydziale Sztuk Pięknych profesorowie, ukształtowani w latach międzywojennych i kontynuujący tradycje wileńskie, wkrótce zaczęli nadawać ton życiu artystycznemu w Toruniu.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u