110 lat Centrum Medycznego „Żelazna”

Autor: Mazowiecki UW 2022-01-29 09:12:45

110 lat temu działalność na rzecz mieszkańców rozpoczął Szpital Specjalistyczny im. św. Zofii w Warszawie. W związku z jubileuszem, 27 stycznia br. w placówce odbyła się uroczystość, podczas której Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł w imieniu Prezydenta RP wręczył Krzyże Zasługi i Medale za Długoletnią Służbę osobom zasłużonym polskiej służbie zdrowia oraz Honorowe Odznaczenia przyznawane przez Ministra Zdrowia „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia”. Ponadto, w trakcie uroczystości Konstanty Radziwiłł uhonorowany został tytułem „Przyjaciela Szpitala św. Zofii w Warszawie”. W wydarzeniu udział wziął również Dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Tomasz Sławatyniec.

Wojewoda Mazowiecki podczas uroczystości wręczył Krzyże Zasługi, przyznawane przez Prezydenta RP za działania na rzecz państwa lub obywateli, przynosząc znaczną korzyść dla kraju.

20 stycznia 1912 r. placówka rozpoczęła działalność przy ul. Żelaznej. Ostatnie 30 lat to okres dużej popularności szpitala. Od 1992 r. Szpitalu Specjalistyczny im. św. Zofii w Warszawie przyszło na świat prawie 140 tys. dzieci. Placówka oferuje wysokospecjalistyczną opiekę perinatologiczną i neonatologiczną. Szpital posiada certyfikat akredytacyjny Ministerstwa Zdrowia i CMJ. Od 2017 roku. Jest ośrodkiem akademickim CMKP.

Zarząd i pracownicy Centrum Medycznego Żelazna, w ramach podziękowania za okazywaną pomoc i wkład w rozwój placówki, przyznali dr n. med. Konstantemu Radziwiłłowi Honorowy tytuł „Przyjaciela Szpitala św. Zofii w Warszawie”.

Medal Krzyż Zasługi może być nadany tej samej osobie w każdym stopniu dwukrotnie.

Medal Krzyż Zasługi dzieli się na trzy stopnie:

I stopień Złoty Krzyż Zasługi,

II stopień Srebrny Krzyż Zasługi,

III stopień Brązowy Krzyż Zasługi.

Przed nadaniem Krzyża Zasługi wyższego stopnia powinny upłynąć co najmniej 3 lata. Odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest wyjątkowo.

Odznakę honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia” może być nadawana osobom fizycznym, także cudzoziemcom, w uznaniu ich osiągnięć w zakresie m.in.:

- wprowadzania postępu w metodach diagnostycznych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych;

- ochrony zdrowia ludności;

- profilaktyki, promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej;

- wdrażania i usprawniania metod pracy w jednostkach ochrony zdrowia.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u