Minister Szwed: Mamy zapewnione środki na realizację programu 500 + na kolejne lata

Autor: www.solidarnosc.org.pl 2016-06-04 10:00:10
Zatrudnianie obcokrajowców, nowy Kodeks pracy, stawka godzinowa za pracę na zlecenie, obniżenie wieku emerytalnego to główne tematy spotkania członków Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” z wiceministrem Stanisławem Szwedem sekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które odbyło się dzisiaj 3 czerwca w Gdańsku. Gościem związkowców był również przewodniczący Rady Ochrony Pracy, poseł Janusz Śniadek.

Stanisław Szwed pojawił się w piątek w Gdańsku na zaproszenie Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” i uczestniczył w posiedzeniu ZR. - Podczas spotkania rozmawialiśmy o zatrudnianiu obcokrajowców, o emeryturach, a także o zmianach przepisów prawa pracy – tłumaczył Krzysztof Dośla, szef regionu.

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu Stanisław Szwed podkreślił, że w budżecie zostały zapewnione środki na realizację programu 500+ na obecny i na przyszły rok oraz na każdy, kiedy Prawo i Sprawiedliwość będzie miało na to wpływ. - Ten program jest dla nas priorytetem i będzie realizowany - mówił Szwed. Wiceminister nawiązał również do stawki godzinowej 12+ przy umowach zleceniach. 12plus, ponieważ kwota ta będzie rewaloryzowana w kolejnych latach. - Rada Ministrów przyjęła ustawę o 12 zł na godzinę przy umowach zleceniach. To też jest sprawa, którą bardzo mocno nagłaśnialiśmy, aby ukrócić patologie, jakie się działy przy zawieraniu umów cywilnoprawnych, głównie umów – zleceń, gdzie mieliśmy do czynienia z umowami na zaledwie kilka złotych. Obecnie pensja minimalna dotyczy tylko osób zatrudnionych na etacie. W ramach Rady Dialogu Społecznego udało się po raz pierwszy od wielu lat osiągnąć kompromis między pracodawcami a związkami zawodowymi. Ustawa wejdzie w życie od 1 stycznia 2017 r. - dodał Szwed.

Odnosząc się do zatrudniania obcokrajowców, wiceminister zapowiedział, że rząd wprowadzi uregulowania, które będą przeciwdziałały nadużyciom. – Przyjęto propozycję zmiany dotyczących oświadczeń na zezwolenia o pracę. Warunki pracy dla obcokrajowców muszą być takie same, jak dla polskich pracowników. Nie zostanie zablokowana możliwość zatrudniania obcokrajowców, ale ograniczona – mówił wiceminister. Zapewnił również, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych podjęło decyzję – aby nie zezwalać na pracę, tak jak czynią to inne państwa, pracowników z Korei.

Wiceminister zapowiedział również zmiany w Kodeksie pracy. Została już powołana komisja nadzwyczajna, która opierając się na wcześniej wypracowanych propozycjach przygotuje nowe rozwiązania. W skład komisji wejdą zarówno eksperci rządowi, jak i przedstawiciele strony społecznej. Na czele komisji stanął wiceminister Marcin Zieleniecki.

W kwestii wieku emerytalnego minister wyjaśnił, że w Sejmie znajduje się projekt prezydencki, który zakłada powrót do wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Trwają negocjacje ze związkami zawodowymi, które postulują zapis o możliwośćci przejścia na emeryturę w zależności od stażu pracy.

Szwed kilkakrotnie zaznaczał nowa rolę dialogu w naszym kraju. - Nareszcie po wielu latach został przywrócony do swojej roli dialog społeczny i kolejne decyzje podejmowane są po negocjacjach z partnerami społecznymi. Duża w tym zasługa szefa "Solidarności" Piotra Dudy, który przewodniczy Radzie Dialogu Społecznego - podkreślił wiceminister.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u