"Gry robotów" we Wrocławskiem Parku Technologicznym

Autor: Wrocławski Park Technologiczny 2016-06-29 13:02:19
Gra komputerowa przygotowana przez 10-latka? To możliwe! We Wrocławskim Parku Technologicznym zakończyła się pierwsza edycja cyklu warsztatów z programowania dla dzieci zorganizowana przez Fundację Pro Mathematica. W nauce kodowania pomogły roboty edukacyjne – Sphero. Każdy młody uczestnik może teraz zaprosić rówieśników do samodzielnie przygotowanej gry.

W ciągu kilku ostatnich tygodni we Wrocławskim Parku Technologicznym podczas weekendowych zajęć, dzieci w wieku 9-13 lat brały udział w warsztatach z programowania w Scratchu. To wizualny język programowania, stworzony właśnie z myślą o dzieciach i młodzieży. Przypomina układanie puzzli, więc nie wymaga zaawansowanej wiedzy i pozwala na przygotowanie własnej animacji bądź gry. Podczas pierwszych zajęć dzieci uczyły się programowania z wykorzystaniem robota Sphero, sterując nim za pomocą komend nadawanych w języku Scratch. Na następnych spotkaniach uczestnicy poznawali kolejne tajniki programowania, wykorzystując praktyczną wiedzę i umiejętności nabyte podczas zabawy z robotami. Każdy z uczestników, w ciągu 8 zajęć stworzył własną grę komputerową, w którą może grać sam lub udostępnić kolegom, ponieważ jest dostępna online.

Nauka programowania to dla młodego pokolenia nie tylko świetna zabawa. Dzieci uczące się programowania równocześnie kształtują umiejętność logicznego myślenia. Taka nauka sprzyja dobrej organizacji pracy, a także buduje kompetencje niezbędne w pracy zespołowej, potrzebne w niemal każdym współczesnym zawodzie.

Umiejętności nabyte podczas nauki programowania, są przydatne na zajęciach z innych przedmiotów. Jeśli chcemy zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość, wówczas niezbędna staje się wiedza o tym, jak dane urządzenie działa, jak zostało zaprogramowane i jak można to oprogramowanie zmodyfikować, aby lepiej nam służyło. W idei nauki programowania nie chodzi wyłącznie o wychowanie młodych informatyków, a także, a może przede wszystkim, o wychowanie ludzi rozumiejących otaczający świat oraz świadomych, jak w takim świecie tworzyć, pracować i funkcjonować – mówi Jędrzej Nawara, wiceprezes Fundacji Pro Mathematica.

Kolejna edycja warsztatów planowana jest od września. Więcej informacji: www.promath.pl.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u