Pyromagic 2016 - Szczecin Music Live - muzyczna uczta

Autor: Pyromagic 2016 2016-07-20 08:31:36
Tradycją stało się już, że pokazom fajerwerków PYROMAGIC towarzyszy wyjątkowa muzyczna oprawa. Już po raz czwarty niebanalne dźwięki Szczecin Music Live uświetnią dwa sierpniowe wieczory podczas IX Międzynarodowego Festiwalu Sztucznych Ogni. Zapraszamy na koncerty 12 i 13 sierpnia!

Tegoroczna edycja festiwalu będzie kontynuacją świetnie przyjętego przez szczecińską publiczność kierunku muzycznego, będącego mieszanką folku i muzyki tanecznej wzbogaconą o brzmienia muzyki elektronicznej. Podczas dwóch dni festiwalu usłyszymy i zobaczymy wybitnych przedstawicieli wspomnianych gatunków z Polski i zagranicy. W tym roku na scenie przy Wałach Chrobrego wystąpią Duże Pe, Warsaw Afrobeat Orchestra, United Flavour, Diego Cichy Don & Bro Bro Sound. Poniżej sylwetki artystów i program festiwalu.

Duże Pe

Marcin "Duże Pe" Matuszewski od 15 lat stanowi istotny element krajowej alternatywnej sceny muzycznej, aktywnie działając w roli MC, DJ a, dziennikarza i radiowca. W ciągu ostatnich 10 lat ukazało się w oficjalnym obiegu ponad 20 albumów, na których pełni rolę wiodącego autora tekstów i wokalisty. W tym samym okresie zagrał ponad 1000 koncertów i imprez (w tym występy na głównych scenach większości istotnych polskich festiwali i kilkadziesiąt występów zagranicą), przygotował blisko 3000 autorskich audycji radiowych dla Czwartego Programu Polskiego Radia, był nominowany do znaczących nagród muzycznych w kraju (m.in. Fryderyki czy Superjedynki) i zdobył tytuł Mistrza Polski w bitewnym freestyle u (Wielka Bitwa Warszawska 2004). W 2003 roku zaczął się jego związek z legendarnym kolektywem Masala Soundsystem, który trwa do dzisiaj. Początkowo Duże Pe działał w Masali w roli imprezowego i koncertowego MC oraz autora tekstów, ale szybko zaczął się angażować również w puszczanie intrygującej, tanecznej muzyki z różnych stron świata.

Z biegiem lat imprezy Masala Soundsystem w coraz większym stopniu opierały się o sety DJ skie Dużego Pe, a stanowiące oryginalnie ich rdzeń dźwięki bhangry i bollywoodzkich przebojów coraz częściej ustępowały miejsca gatunkom takim jak balkan beats, moombahton, baile funk, nu cumbia, kuduro, soca, tecnobrega, zouk bass - i dziesiątkom innych, które łączą lokalne tradycje z globalną nowoczesnością. Finalnie, w 2011 roku kolektyw Masala Soundsystem zdecydował się skupić wyłącznie na działalności autorskiej i koncertowej. Duże Pe nie zamierzał jednak rezygnować z grania międzykulturowych imprez - i (częstokroć) wspierany przez instrumentalistów Masali kontynuuje tę tradycję.

Na tym jednak nie koniec – w 2013 roku zawiązał się w Warszawie DJ ski superkolektyw GLOBAL DIGGERS. W jego skład wchodzą Duże Pe, Warsaw Balkan Madness, Wujek Ben i Bartosz (z kolektywu Full Tandeta). Motywem przewodnim ich działań jest chęć zademonstrowania alternatywnej muzyki klubowej z całego świata inspirowanej lokalnymi i globalnymi tradycjami, tak by ludzi znajdujących się w nieraz zimnej i szarej Warszawie przenieść na plaże Brazylii, Angoli, Czarnogóry, Meksyku czy Algierii. W ciągu kilkunastu miesięcy od rozpoczęcia swej działalności GLOBAL DIGGERS szturmem zdobyli stołeczną scenę, co jest prawdziwym ewenementem biorąc pod uwagę niekomercyjny charakter prezentowanej przez nich muzyki.

Łączące lokalną i globalną tradycję z nowoczesnością sety dj skie i utwory, w których powstanie zaangażowany był Duże Pe, prezentowane były przez media z różnych stron świata. Grało je kultowe niemieckie Multi-Kulti Radio z Berlina, fińskie Radio Helsinki, węgierskie Radio Tilos z Budapesztu, czeskie Radio 1 z Pragi. Prezentowali je także legendarni DJ e BBC Asia i BBC Radio 1 – Bobby Friction i DJ Nihal.

Warsaw Afrobeat Orchestra

Trudno jest znaleźć orkiestrę, która w tak wyjątkowy sposób łączy afrobeat, reggae, dub, funk, rock, jazz czy world music. Warsaw Afrobeat Orchestra – doświadczeni muzycy i trzy wokalistki to wielobarwny taneczny tygiel, który nie pozwala nikomu ustać w miejscu i już na starcie przykuwa uwagę świata. W BBC gra ich legenda DJ ów, sam Gilles Peterson. Ich debiutancki album „Wendelu” ukazał się na całym świecie w formacie CD, podwójny winyl i pliki nakładem kultowej amerykańskiej wytwórni Ubiquity Records.

15 maja 2015 płytę CD na amerykańskiej licencji wydała w Polsce wytwórnia Seeyousoon – sublabel Lou & Rocked Boys. Na lubelskich „Innych Brzmieniach” w lipcu WAO supportowali Tony Allena, legendarnego perkusistę Fela Kutiego.

Członkowie grupy występują z wieloma zespołami sceny folk / world / rock jak Village Kollektiv, Żywiołak, Elvis Deluxe czy ShataQS. Warsaw Afrobeat Orchestra (WAO) to jedyny w Polsce i być może jedyny w Europie Wschodniej afrobeatowy kolektyw. WAO są nie tylko przekaźnikiem nigeryjskiej tradycji Fela Kutiego i jego rodziny, proponują też nowatorską i oryginalną formułę tej muzyki, wprowadzając do niej elementy innych stylów. Jak żaden inny afrobeatowy zespół na świecie wykorzystują siłę trzech żeńskich wokali.

Powstali w 2012 roku w Warszawie. W marcu 2013 w formie cyfrowej ukazał się pierwszy EP grupy, entuzjastycznie przyjęty przez fanów i media. Nagrania natychmiast przykuły uwagę kultowej amerykańskiej wytwórni Ubiquity Records, od ponad 20 lat wydającej wartościową muzykę od afrobeatu po hip-hop, jazz czy elektronikę.

Grupę zauważono również w Polsce – ich „Your Way” przez kilka tygodni okupował „Listę przebojów z charakterem” na antenie Polskiego Radio RDC. Wcześniej „Only Now” wybrany został drugim najlepszym polskim utworem roku 2013 w głosowaniu słuchaczy audycji „Strefa Dread” na antenie Czwórki. Zespół wystąpił m.in. w ramach Międzynarodowego Festiwalu Szkół Artystycznych „Kręgi sztuki” w Cieszynie, podczas warszawskiego Grand Festivalu Róbrege czy na antenie audio video Polskiego Radia Czwórka.

Międzynarodowy sukces singla doprowadził do podpisania umowy z Ubiquity na wydanie debiutanckiego albumu pt. „Wëndelu”.

„Wëndelu oznacza wędrowca w afrykańskim języku Wolof, którym posługuje się jeden z naszych gości na płycie, Mamadou Diouf” – zagadkowy tytuł albumu wyjaśnia założyciel grupy Adam Kłosiński. „Płytę nagraliśmy własnym sumptem w Warszawie, korzystając z dostępu do studiów nagraniowych i dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Bardzo cieszymy się, z zainteresowania naszą muzyką na świecie”.

Tytuł płyty dobrze oddaje jej zawartość, eksplorującą szeroką gamę dźwięków z Afryki i Jamajki, a także wywodzących się z polskiej muzyki etnicznej, jazzu czy rocka.

United Flavour

Za pierwszy impuls prowadzący do powstania wielokulturowego United Flavour można uznać przybycie do Czech dwojga założycieli zespołu – wokalistki Carmen (Hiszpania) i basisty Djei (Wybrzeże Kości Słoniowej). Już podczas pierwszej wizyty atmosfera Pragi tak ich oczarowała, że w drugiej połowie lat 90-tych oboje zdecydowali się przeprowadzić do stolicy Czech.

Po krótkim okresie adaptacji w nowym miejscu oboje zaangażowali się w działania czeskiej sceny kulturalnej i rozpoczęli współpracę z wieloma lokalnymi i zagranicznymi artystami. Po raz pierwszy spotkali się w projekcie muzycznym zwanym Hermakuti. Po rozpadzie zespołu Carmen i Djei kontynuowali współpracę i wiosną 2004 roku postanowili utworzyć United Flavour.

Wpływy wielu kultur – Hiszpanii, Afryki i Centralnej Europy – stworzyły niezwykle energetyczny mix stylów muzycznych. W muzyce tworzonej przez United Flavour usłyszymy m.in. reggae, latino, soul, hip hop, r n b i dancehall. Podczas koncertów zespół pokazuje, że ludzie różnych narodowości, religii i wierzeń mogą współpracować ze sobą bez żadnych problemów. Co więcej, potrafią się wzajemnie wzbogacać. Teksty United Flavour odzwierciedlają tę samą ideę.

Pierwszym nagraniem studyjnym zespołu było demo składające się z 8 utworów wydane w czerwcu 2005 roku. Nagranie zebrało znakomite recenzje zarówno od krytyków, jak i publiczności. Utwór „Revolution” stał się hitem numer jeden na wielu listach przebojów czeskich rozgłośni radiowych. Ten sukces otworzył artystom drogę do wydania własnej kompilacji pt. „Revolution Project”. Na płycie znalazły się remixy zarówno czeskich jak i zagranicznych artystów. Od jesieni 2006 do wiosny 2007 zespół pracował w studiu, tworząc i nagrywając utwory na swój debiutancki krążek. Długo oczekiwany album „Unity” został wydany przez wytwórnie SubPub Records. Do pracy przy płycie zaproszonych zostało wielu ciekawych artystów, m.in. Big Famili z Martyniki, słowacka wokalistka Tina, raper Henry D czy latynoski deejay a El Condorito z Niemiec. Zespół koncertował w Czechach oraz zagranicą – w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Polsce, Słowacji. W maju 2008 zdobyli srebrną nagrodę w finale międzynarodowego konkursu muzycznego International Live Award 2008 (ILA) w Wiedniu, do którego zgłosiło się ponad 1000 zespołów. Latem 2008 roku United Flavour zagrało na ponad 20 różnych festiwalach w Czechach i zagranicą (m.in. Ostróda Reggae Festival, One Love Sound Fest we Wrocławiu, Wiesen Sunsplash w Austrii, Uprising Festival na Słowacji).

Ostatnim ich studyjnym albumem jest „Attitude” wydany w 2011 i zawierający m.in. featuringi od Jamajczyków Konshensa i Ward21, Ras Kuko i Bratt a z Hiszpanii, Cheeby z Polski, King Kalabasha i Barona Black z Martyniki. Album stworzyli obywatele w sumie aż 14 krajów, stąd ma prawdziwie międzynarodowy wymiar.

Po prawie dwuletniej przerwie koncertowej spowodowanej urlopem macierzyńskim wokalistki, powrócili na festiwalową scenę w 2013 roku.

W lutym 2015 United Flavour wydali nowy utwór “Irie” z udziałem Criminal.

W lipcu tego samego roku powrócili na festiwal „Najcieplejsze Miejsce na Ziemi” w Wodzisławiu Śląskim, by świetnym koncertem udowodnić, że są zespołem światowej klasy.

Diego Cichy Don & Bro Bro Sound

Diego Cichy Don to raggamuffinowy karabin, którego słowna amunicja kruszy mury, łamie serca, a kiedy trzeba dodaje otuchy. Diego jest od 2010 roku członkiem Zjednoczenia sound, gdzie wraz z Pablopavo i Krzakiem nawija, gada, śpiewa i łobuzuje. Miłośnik raggamuffin, rub-a-dubów, freestyle’ów i improwizacji. Grał na wszystkich ważniejszych festiwalach reggae w Polsce, ma za sobą również nawijki na soundsystemie w Korei Połudnowej. Na początku 2014 roku wypuścił debiutancką EPKę „Nazywam się…”. Współnagrał epkę Zjednoczenia z okazji dziesięciolecia Reggae Fazy oraz pierwszą legalną płytę "Inity". Znalazło się na niej 15 utworów o charakterze słowno-muzycznym, utrzymanych w stylistyce jamajskiej wszelakiego sorta.

Bro Bro Sound to kontynuacja Kołtun Sound System, jednej z pierwszych ekip promujących soundsystemową muzykę jamajską w Polsce. Skład tworzą Groszek, Benek i Szym-I. Choć spod ich ręki najczęściej wypuszczane są klasyki w stylu roots/dub/reggae, to na imprezach nie stronią od innych stylów. Bro Bro Sound miał zaszczyt występować dla fanów na wielu imprezach, w towarzystwie artystów z kraju i zagranicy. Bro Bro odpowiedzialne jest również za polskie występy takich artystów jak np. Autorevers Sound System & Brother Marcus (Amsterdam) lub zeszłoroczny pierwszy w Polsce występ Raphaela.

Grali na Regałowisko Bielaw, Reggaeland Płock, Reggae nad Wartą Gorzów Wlkp. Brali udział w dwóch edycjach Ogólnopolskiego Anti-Babylon Sound Clash i całej masie imprez lokalnych.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u