Pracownik naukowy UG z nagrodą finałową w 16. konkursie Nagród Naukowych POLITYKI

Autor: mat. prasowe UG 2016-11-03 09:12:12
Dr inż. arch. Alicja Zawadzka z Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego otrzymała nagrodę finałową w 16. konkursie Nagród Naukowych POLITYKI. Pani Doktor została doceniona w dziedzinie nauk technicznych dzięki m.in. swoim badaniom związanym z tematyką ładu przestrzennego, kształtowanego głównie na poziomie lokalnym

Grono naukowców wyróżnionych w dotychczasowych 15 edycjach Nagród Naukowych POLITYKI liczyło dotąd już aż 272 osoby. Powiększyło się ono w ubiegłym miesiącu, gdy wyłoniono piętnastkę finalistów tegorocznej, 16. edycji konkursu, spośród których wybrano finałową piątkę podczas uroczystej gali. Nagrody główne przyznawane są w pięciu umownych kategoriach: nauki humanistyczne, społeczne, ścisłe, techniczne i te o życiu. Doceniając wkład w rozwój nauki każdego z finałowej piątki, wręczono im symboliczne dyplomy oraz stypendia w wysokości 30 tys. złotych, podczas gdy pozostała dziesiątka finalistów otrzymała po nagrodzie finałowej w kwocie 10 tys. zł.

Uroczysta gala odbyła się w siedzibie redakcji POLITYKI w niedzielę, 23 października. Towarzyszył jej wykład dr. Mateusza Hohola z IFiS PAN i Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, stypendysty programu z 2013 roku, pt. „Czy nasze mózgi są matematyczne?”.

Tegoroczni laureaci:

NAUKI HUMANISTYCZNE: dr Adam Andrzejewski z Uniwersytetu Warszawskiego.

NAUKI SPOŁECZNE: dr Adam Gendźwiłł z Uniwersytetu Warszawskiego.

NAUKI O ŻYCIU: dr n. med. Marcin Krawczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

NAUKI ŚCISŁE: dr Maciej Dołęga z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

NAUKI TECHNICZNE: dr inż. Urszula Stachewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

Dziesięcioro finalistów (alfabetycznie):

dr Michał Araszkiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego (NAUKI SPOŁECZNE), dr Aleksander Czogalla z Uniwersytetu Wrocławskiego (NAUKI O ŻYCIU), dr Magdalena Górczyńska z Instytutu Pamięci Narodowej (NAUKI SPOŁECZNE), dr Martyna Grądzka-Rejak z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. Stanisława Leszczyckiego Polskiej Akademii Nauk (NAUKI HUMANISTYCZNE), dr hab. Żaneta Nalewajk-Turecka z Uniwersytetu Warszawskiego (NAUKI HUMANISTYCZNE), dr hab. n. med., prof. nadzw. Michał Polguj z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (NAUKI O ŻYCIU), dr n. med. Małgorzata Rydzanicz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (NAUKI O ŻYCIU), dr Katarzyna Sekścińska z Uniwersytetu Warszawskiego (NAUKI SPOŁECZNE), dr hab. prof. nadzw. Artur Ryszard Stefankiewicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (NAUKI ŚCISŁE), dr inż. arch. Alicja Zawadzka z Uniwersytetu Gdańskiego (NAUKI TECHNICZNE).

Więcej o nich na stronie: www.polityka.pl/stypendia

Krótki biogram dr inż. arch. Alicji Zawadzkiej

Urodzona w 1978 roku, doktor inżynier architekt, adiunkt w Katedrze Geografii Fizycznej i Kształtowania Środowiska na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Przedmiotem jej badań naukowych jest to, czego właściwie w Polsce nie ma, czyli ład przestrzenny, kształtowany głównie na poziomie lokalnym. Wie, dlaczego w Polsce jest „nieładnie”, bo jest nie tylko architektem, badaczem i nauczycielem akademickim, ale także praktykującym urbanistą. Ma więc szansę poznawać realne problemy włodarzy gmin, mieszkańców i inwestorów.

Popularyzuje wśród nich rozwiązania, które pomagają ład przestrzenny zaprowadzić.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u