Manifest kosmiczny przyjęty

Autor: mat. prasowe MNiSW 2016-11-03 09:28:11
Międzynarodowe forum „Kosmiczna nauka i szkolnictwo wyższe dla wyzwań globalnych” było znakomitą okazją do zaprezentowania największych osiągnięć polskiej nauki w zakresie przestrzeni kosmicznej.

W spotkaniu w Trydencie wzięli udział przedstawiciele 35 krajów z całego świata, min. z USA, Niemiec, Francji, Japonii, Chin i Rosji. Polskiej delegacji przewodniczył dr Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Po raz pierwszy ministrowie nauki, szkolnictwa wyższego i badań, przedstawiciele instytucji kosmicznych, agencji kosmicznych i międzynarodowych organizacji działających w sektorze kosmicznym spotkali się pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Astronautycznej (IAF) i Międzynarodowej Akademii Astronautyki (IAA) oraz Włoskiej Agencji Kosmicznej (ASI). Spotkanie było okazją do dyskusji jak nauka wpływa na rozwój sektora kosmicznego i jaki jest jej udział w globalnym wzroście ekonomicznym.

Rozważania koncentrowały się wokół trzech zagadnień:

zmiany klimatu jako zjawisko, które dotyka społeczność na wielu obszarach (rolnictwo, zdrowie, poziom mórz, poziom ekosystemów morskich, zasoby leśne);

zarządzaniu (big data) danymi pochodzącymi z przestrzeni kosmicznej;

ochroną Ziemi, czyli kompleksowe podejście badań, wiedzy do potencjalnego wdrażania na poziomie globalnym.

Sektor akademicki dzięki swojej aktywności edukacyjno- badawczej tworzy warunki do kreowania globalnej współpracy, co sprzyja powiększaniu sieci wiedzy. Niezależnie od położenia geograficznego uczestnicy zadeklarowali aktywne wsparcie rozwoju i harmonizacji kosmicznych programów nauczania na poziomie lokalnym, regionalnym i międzynarodowym. Z uwzględnieniem krajów rozwijających się, w odniesieniu do udostępniania zasobów i możliwości równego dostępu do wiedzy i technologii kosmicznej.

Rezultatem spotkania jest jednogłośnie przyjęty Manifest kosmiczny - Kosmiczna nauka i szkolnictwo wyższe dla globalnych wyzwań.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u