Nauka dla Ciebie z ogromnym zainteresowaniem!

Autor: mat prasowe MNiSzW 2018-07-03 18:55:12
Blisko 1000 uczniów i niemal 150 nauczycieli zakwalifikowało się do pierwszego etapu konkursu „Nauka dla Ciebie”. Teraz opiekunowie 73 drużyn wezmą udział w seminariach on-line, podczas których dowiedzą się, jak stosować metodę naukową, samodzielnie tworzyć pomoce edukacyjne oraz jak przygotować konspekt projektu badawczego. Autorzy najlepszych konspektów wezmą udział w Letniej Szkole Prototypowania, a po przesłaniu prac konkursowych, powalczą o atrakcyjne nagrody. Konkurs „Nauka dla Ciebie” to jeden z projektów realizowanych w ramach III filaru tzw. Strategii Gowina – Nauka dla Ciebie – społeczna odpowiedzialność nauki.

Dla nauczycieli i uczniów Konkurs został ogłoszony w marcu, a do udziału mogły zgłaszać się drużyny złożone z dwójki nauczycieli i dowolnej liczby uczniów ze szkoły podstawowej i drugiej klasy gimnazjum. Po formalnej weryfikacji zgłoszeń i wyłonieniu uczestników, nadszedł czas na pierwszy etap konkursu. Opiekunowie drużyn wezmą udział w czterech seminariach on-line. Nauczą się nie tylko, jak stworzyć konspekt edukacyjnego projektu badawczego, lecz także w jaki sposób samodzielnie przygotować pomoce naukowe, napisać innowacyjne scenariusze czy wykonać szkolne eksponaty.

Półfinaliści zostaną zaproszeni do udziału w Letniej Szkole Prototypowania, gdzie dowiedzą się, jak poprowadzić wartościowy i innowacyjny projekt. Na podstawie zdobytej wiedzy nauczyciele stworzą prace konkursowe, a autorzy najlepszych projektów otrzymają nagrody finansowe. Przewidziane są również nagrody dla szkół za najlepsze projekty: dwudniowa wycieczka do Warszawy, obejmująca zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, spacer z przewodnikiem po Starówce, udział w gali finałowej konkursu oraz nagrody finansowe.

Społeczna odpowiedzialność nauki Społeczna odpowiedzialność nauki – Nauka dla Ciebie – to jeden z filarów strategii Gowina. Tak jak w biznesie, podobnie w nauce społeczna odpowiedzialność ma pomagać w identyfikowaniu szans i możliwości, wspomagać dialog i angażować szerokie grupy interesariuszy, zwiększać wydajność i efektywność prowadzonych działań w zakresie nauki i badań.

Programy Społecznej Odpowiedzialności Nauki, takie jak m.in. Uniwersytet Młodego Odkrywcy, Planetobus czy Naukobus mają na celu nie tylko popularyzację i upowszechnianie nauki i badań naukowych, ale także rozbudzanie ciekawości poznawczej oraz integrację społeczności lokalnej z ośrodkami akademickimi. Mają wyrównywać szanse edukacyjne i docierać do tych części kraju, w których do tej pory aktywność akademicko-naukowa nie istniała.

Więcej o projektach na: www.naukadlaciebie.gov.pl.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u