Modernizacja Państwowej Szkoły Muzycznej w Szczecinie

Autor: źródło-UM Szczecin 2014-07-17 16:17:58
W Urzędzie Miasta podpisano w dniu 17 lipca 2014 r. umowę na dofinansowanie modernizacji Państwowej Szkoły Muzycznej przy al. Wojska Polskiego 115. Dokumenty parafowali prezydent Szczecina Piotr Krzystek oraz marszałek województwa Olgierd Geblewicz
Cieszę się, że możemy podpisać tak ważną umowę dla szczecińskiej oświaty – umowę na modernizację pięknego, zabytkowego budynku – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. Już niebawem będziemy mieć piękny obiekt, który z całą pewnością stanie się kolejną wizytówką muzycznego Szczecina. Bardzo dziękuję wszystkim za zaangażowanie i życzę powodzenia w realizacji tego projektu.

Projekt odnowienia budynku szkoły wydał się nam ciekawy, ponieważ podczas jego realizacji upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Z jednej strony zrewitalizujemy piękny budynek, a z drugiej strony uzyskamy nowoczesną przestrzeń dla uczącej się tam, uzdolnionej młodzieży. Mam nadzieję, że realizacja projektu będzie przebiegała bez zakłóceń.

Inwestycja obejmuje remont wnętrza budynku, elewacji zewnętrznej oraz zagospodarowanie terenu. W ramach prac zaplanowano m.in.: docieplenie piwnicy, poddasza, dachu a także wymianę oraz remont podłóg i posadzek. Prace konserwatorskie obejmą sztukaterię, boazerię, kominki, witraż, wykończenie drewniane stropów w hallu oraz sali muzycznej. Odtworzona będzie pierwotna kolorystyka budynku.

Wartość inwestycji: 4 738 588,00 zł
Dofinansowanie : 3 525 000,00 zł (co daje prawie 75 %)

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego jest szkołą artystyczną dającą podstawy wykształcenia muzycznego. Nadzór nad jednostką sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szkoła kształci w sześcioletnim i czteroletnim cyklu kształcenia :
1) cykl sześcioletni (rozpoczęcie nauki w szkole w wieku od 5 do 8 roku życia);
2) cykl czteroletni (rozpoczęcie nauki w szkole w wieku od 8 do 16 roku życia).

Nauka gry odbywa się w systemie indywidualnym, na 17 różnych instrumentach. W roku szkolnym 2013/2014 szkoła kształciła 135 uczniów w cyklu czteroletnim oraz 239 w cyklu sześcioletnim. W Szkole istnieją sekcje: fortepianu i harfy, instrumentów smyczkowych i gitary klasycznej, instrumentów dętych i teorii.

Dzisiejsza siedziba szkoły muzycznej została wybudowana w 1898 roku jako reprezentacyjna rezydencja w stylu eklektycznym. Budynek jest wpisany do rejestru zabytków Województwa Zachodniopomorskiego.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u