Japońskie granty dla instytucji wspierających uchodźców

Autor: UM Warszawa 2024-03-09 08:51:50

Szkoła Specjalna przy Karolkowej i Instytut Głuchoniemych otrzymają wsparcie od rządu Japonii na zakup specjalistycznego sprzętu dla ukraińskich i polskich uczniów. Dzisiaj odbyło się podpisanie umów w ramach Programu Wsparcia Finansowego dla Projektów Oddolnych

W Ambasadzie Japonii prezydent Rafał Trzaskowski spotkał się z ambasadorem Japonii, by podpisać umowę dotyczącą współfinansowania sprzętu rehabilitacyjnego i edukacyjnego.

- Rząd Japonii podjął decyzję o wsparciu ukraińskich uchodźców, z umów które dzisiaj podpisujemy skorzystają zarówno uchodźcy ukraińscy, jak i polscy obywatele w województwie podkarpackim, małopolskim oraz mazowieckim – mówił dziś ambasador Japonii w Polsce Akio Miyajim.

Umowy zostały zawarte z czterema instytucjami: Instytutem Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego, Szkołą Podstawową Specjalną nr 147, Domem Ukraińskim oraz Fundacją Unbreakable Ukraine, które w ramach swojej działalności pomagają uchodźcom z Ukrainy w edukacji i integracji z polskim społeczeństwem.

- Warszawa wspiera ukraińskich uchodźców od początku rosyjskiej agresji – robimy to jako samorząd, pomagają miejskie instytucje, pomagają mieszkańcy. Od początku współpracujemy również z międzynarodowymi organizacjami i rządami innych krajów. Część wsparcia programów pomocowych rządu Japonii trafi także do Warszawy – mówił prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. - Oba projekty zakładają zapewnienie sprzętu rehabilitacyjnego i edukacyjnego dla dzieci ewakuowanych z Ukrainy, ale będą służyły również innym dzieciom uczącym się w warszawskich placówkach – dodał prezydent Trzaskowski.

Japońska pomoc

Instytut Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego w Warszawie otrzyma grant w wysokości 45 259 euro, zostanie on przeznaczony na wyposażenie sal w nowoczesny sprzęt ICT, utworzenie sali integracji sensorycznej oraz wyposażenie studia telewizyjnego w profesjonalny sprzęt do produkcji materiałów edukacyjnych w języku migowym polskim i ukraińskim wraz z napisami. Z wykorzystaniem nagranych materiałów audiowizualnych, dzieci ukraińskie z zaburzeniami słuchu będą mogły uczyć się języka migowego polskiego, by swobodnie funkcjonować w społeczeństwie polskim i szybciej się z nim integrować.

Kolejny grant będzie przeznaczony na rehabilitację i naukę dzieci z Ukrainy i z Polski z niepełnosprawnościami i przewlekle chorych w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 147 w Warszawie. Projekt o łącznej wartości 53 617 euro, ma umożliwić dzieciom z Ukrainy o lekkich niepełnosprawnościach otrzymywanie tego samego poziomu edukacji, co dzieci z niepełnosprawnościami w Polsce. Dzięki zastosowaniu sprzętu Tomatis oraz zakupu sprzętu ICT, projekt ten wesprze efektywne uczenie się oraz integrację między dziećmi ukraińskimi i polskimi. Planowany jest również zakup platformy rehabilitacyjnej i sprzętu oftalmologicznego w celu monitorowania zdrowia dzieci i systematyczną terapię.

Międzynarodowe wsparcie uchodźców

Warszawa stale współpracuje z takimi organizacjami jak Norwegian Refugee Council, International Organization for Migration, International Rescue Committee, UN Refugee Agency czy UNICEF. Dzięki wsparciu na kwotę ponad 105 mln zł. działa Centrum Edukacji i Rozwoju, gdzie codziennie znajduje wsparcie ponad 200 dzieci. Łącznie z opieki i zajęć skorzystało już ok. 45.000 dzieci i ok. 10.000 dorosłych opiekunów. We współpracy z Fundacją Ukraiński Dom, miasto realizuje projekt Centrum Pomocy Cudzoziemcom, zapewniając wsparcie mentorów kulturowych, dostęp do opieki medycznej, pomoc psychologiczną, psychoterapeutyczną i prawną.

Po wybuchu wojny tylko w 2022 roku Warszawa w publicznych kwestach zebrała ponad 8 mln złotych na wsparcie uchodźców, otrzymała też dwie dotacje od strony tajwańskiej – 300 tys. EURO i  1 mln dolarów.  Środki były wykorzystywane m.in. na funkcjonowanie ośrodków pobytowych w Warszawie, ale też utrzymanie Centrum Rehabilitacji UNBROKEN we Lwowie czy sprzęt medyczny dla dwóch szpitali dziecięcych w Kijowie.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u