15 lat gdyńskiego Centrum Współpracy Młodzieży

Autor: źródło-UM Gdynia 2014-12-26 11:40:36
Działania na rzecz osób niepełnosprawnych, wolontariat międzynarodowy, wizyty studyjne w Gdyni, Aktywni 60+, portal wolontariacki. Łącznie 500 działań, w których uczestniczyło 9 tysięcy osób, tyle wydarzyło się w ciągu piętnastu lat działalności Centrum Współpracy Młodzieży.
Nie tylko liczby imponują, ale też efekty pracy organizacji. Dzięki Wolontariatowi Międzynarodowemu mieszkańcy Gdyni i całego Pomorza w wieku od 18 do 30 lat wyjeżdżają w różne zakątki świata na okres od 2 tygodni do 12 miesięcy. Dzięki temu samemu programowi wolontariusze spoza Polski przyjeżdżają do Gdyni. Gościmy wolontariuszy z zagranicy w naszym biurze oraz w organizacjach i instytucjach w Gdyni - bibliotekach, Centrum Nauki Experyment, przedszkolach, świetlicach socjoterapeutycznych prowadzonych przez Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży Vitava oraz w fundacjach - Zmian Społecznych „KREATYWNI" i Dogtor. Dotychczas gościliśmy w Gdyni ponad 100 wolontariuszy z całej Europy i wysłaliśmy ponad 100 młodych Polaków za granicę - mówi Tomasz Brodewicz prezes Centrum Współpracy Młodzieży.

Wizyty studyjne to odwiedziny grup młodych ludzi z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Rosji. Mają na celu wymianę doświadczeń i prezentacji polskich osiągnięć, za przykład podając inicjatywy lokalnych organizacji i instytucji. Dotychczas zrealizowaliśmy 46 wizyt w których uczestniczyło ponad 500 osób. Cieszą się dużym zainteresowaniem. Podczas ostatniej rekrutacji otrzymaliśmy ponad 1400 aplikacji, co daje 58 osób na jedno miejsce - wylicza Tomasz Brodewicz. Efektem wizyt studyjnych jest staż indywidualny, czyli 14-dniowa wizyta pięciu najbardziej aktywnych uczestników wizyt studyjnych w danym roku. Podczas pobytu w Gdyni odbywają oni staż w wybranych przez siebie organizacjach pozarządowych lub instytucjach publicznych.

Nowym wyzwaniem dla Centrum Współpracy Młodzieży jest projekt „Gdynia dla wszystkich", którego celem jest aktywizacja i integracja osób niepełnosprawnych, a także poprawa dostępności miasta. Podczas spacerów wolontariusze spacerują i sprawdzą kolejne dzielnice. Kiedy na ich drodze pojawia się przeszkoda, jest fotografowana, a następnie wprowadzana na specjalną mapę przeszkód. Tak stworzony raport przesyłany jest na przykład Zarządowi Dróg i Zieleni w Gdyni, który w miarę możliwości niweluje bariery i przeszkody w terenie. ‘Gdynia dla wszystkich' uzupełnia starania na rzecz dostępności miejsc publicznych, nie tylko dla niepełnosprawnych, ale też rodziców z małymi dziećmi czy osób starszych i wszystkich, którzy mają trwałe lub chwilowe problemy z poruszaniem się. Istotna tym projekcie jest współpraca z gdyńskim ZDiZ. Pracownicy tej instytucji uczestniczą w spacerach, co pomaga im wczuć się w sytuację osoby niepełnosprawnej - mówi Beata Wachowiak-Zwara, pełnomocnik prezydenta Gdyni do spraw osób niepełnosprawnych.

Podczas programu Aktywni 60+, odbywają się warsztaty z podstaw obsługi komputera, spotkania z rozrywką cyfrową dla osób powyżej 60. roku życia. Zajęcia są doskonałą okazją do integracji międzypokoleniowej, bo nauczycielami seniorów są zwykle młodzi wolontariusze. W programie wzięło udział do tej pory 120 seniorów w wieku 60-89 lat i 30 wolontariuszy.

Najnowszy pomysł Centrum to Portal Wolontariacki. Jest to narzędzie internetowe, ułatwiające rekrutację i wspomagające współpracę z wolontariuszami. Zadanie jest realizowane w Warszawie i w Gdyni, wspólnie z Pracownią Badań i Innowacji Społecznych Stocznia.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u