Cyfrowy Zajączek 2015 - projekty informatyczne w warszawskich szkołach

Autor: źródło-www.um.warszawa.pl 2015-03-27 07:57:39
W Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń odbyła się konferencja poświęcona nowym projektom z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych wprowadzanym w warszawskich szkołach.
W 2015 r. Urząd m.st. Warszawy kontynuuje program przekazywania do szkół sprzętu komputerowego niewykorzystywanego już w Urzędzie. Te w pełni funkcjonalne i wystarczające do realizacji podstawy programowej zestawy komputerowe zostały wyposażone w systemy operacyjne i oprogramowanie edukacyjne oparte na otwartych licencjach. Do końca roku do szkół i innych placówek oświatowych dostarczonych będzie ok. 600 zestawów komputerowych, a w kolejnych latach planuje się dalsze partie sprzętu. W 2014 roku w ramach tego programu dostarczono szkołom 250 komputerów. Urząd m.st. Warszawy oferuje szkołom serwis przekazanego sprzętu.

Biuro Edukacji przygotowuje obecnie wprowadzenie systemowych programów związanych z nauką programowania w pierwszych klasach szkół podstawowych, z których korzysta już kilkadziesiąt szkół. Ponadto trwają przygotowania do pełnego wprowadzenia dziennika elektronicznego we wszystkich szkołach warszawskich (obecnie korzysta z tego narzędzia ponad połowa szkół prowadzonych przez samorząd warszawski). Wprowadzane są też nowe rozwiązania cyfryzacyjne dotyczące m.in. rekrutacji na zajęcia pozalekcyjne i do burs, związane z systemem ankiet internetowych, elektronicznych arkuszy organizacyjnych.

Na konferencji przedstawiono innowacyjne programy realizowane w warszawskich szkołach przez firmy sektora IT we współpracy z Biurem Edukacji. Wśród nich. m.in.:
projekt IBM KidSmart – program nauczania przedszkolnego z wykorzystaniem komputerów: Na początku 2015 roku do 37 warszawskich przedszkoli dostarczono zestawy komputerowe wraz z oprogramowaniem edukacyjnym. Przeszkoleni nauczyciele pracują już z dziećmi w wieku 3-5 lat z wykorzystaniem tego sprzętu
projekt Samsung Mistrzowie kodowania adresowany do uczniów szkół podstawowych. Dotychczas w programie bierze udział ok. 80 warszawskich szkół. W następnym roku szkolnym program będzie rozszerzany na 50 kolejnych szkół i wprowadzany w klasach I-III szkół. Wcześniej przeszkoleni zostaną nauczyciele z tych placówek

projekt Microsoft IT Academy
projekt Intela Edukacja na Nowo

Ponadto zaprezentowano przedsięwzięcia realizowane przez organizacje pozarządowe dla warszawskiej oświaty, w tym projekt Edukacja medialna w warszawskich szkołach Fundacji Nowoczesna Polska. Corocznie Biuro Edukacji w ramach konkursu grantowego dla organizacji pozarządowych wspiera projekty edukacji medialnej i zastosowania TIK w nauczaniu. w latach 2011-2015 biuro przeznaczyło 570 tys.zł na blisko 40 projektów organizacji pozarządowych z tego obszaru.

W kolejnej części konferencji warszawskie szkoły przedstawiały projekty TIK, w których uczestniczą, m.in.: szkoły uczestniczące w programach Global Partners (SP nr 146, 314, ZS 115, GM 105), rozwijające metodykę pracy Khan Academy (ZS nr 49), czy realizujące praktycznie zastosowanie TIK w nauczaniu matematyki. WCIES przedstawił programy szkoleniowe dla nauczycieli z zakresu wykorzystania TIK w codziennej pracy szkoły.

Dzięki wszystkim prezentowanym projektom kompetencje cyfrowe i medialne warszawskich uczniów i nauczycieli mogły się lepiej rozwinąć, a warszawskie szkoły stały się nowocześniejsze.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u