Historyczna świetlica w rękach miasta Szczecina

Autor: UM Szczecin 2015-08-22 09:35:14
21 sierpnia 2015r. pomiędzy Towarzystwem Finansowym „Silesia” Sp. z o. o. a Gminą Miasto Szczecin reprezentowaną przez Piotra Krzystka prezydenta Szczecina, została podpisana umowa notarialna darowizny nieruchomości zabudowanej zespołem budynków administracyjno-produkcyjnych Stoczni Szczecińskiej. W jednym z tych obiektów znajdują się historyczne pomieszczenia, w których 30 sierpnia 1980 r. podpisano porozumienia kończące strajk.

To historyczny moment, od dzisiaj budynek w którym znajduje się świetlica stoczniowa staje się własnością miasta. Ważne jest teraz to, aby wspólnie zadbać o obiekt, który ma istotne znaczenie dla historii Szczecina, po to by w niedalekiej przyszłości mógł być wykorzystywany do celów upamiętniających drogę Szczecina do wolności – powiedział Piotr Krzystek prezydent Szczecina.

Prezydent Miasta przyjął darowiznę na rzecz Gminy Miasto Szczecin mając na względzie najbardziej racjonalne wykorzystanie darowanych obiektów i terenów na cele związane z upamiętnieniem Porozumienia Szczecińskiego, a w szczególności umożliwienie zorganizowania muzeum upamiętniającego to wydarzenie bądź innej instytucji służącej upamiętnieniu tych wydarzeń, ich badaniu i popularyzacji, a także badaniu historii stoczni i gospodarki morskiej oraz planowania i rozwoju regionu.

Mamy nadzieję że ten dzisiejszy akt przyczyni się do dalszych działań zwianych z upamiętnieniem historycznych wydarzeń, które są ważne dla wszystkich szczecinian. Chcielibyśmy również by to miejsce wpisało się w mapę historycznych miejsc całego regionu. – powiedziała Agnieszka Skarboń Wiceprezes Zarządu Towarzystwa Finansowego Silesia.

Ten obiekt to naturalne miejsce w Szczecinie w którym rodziła się Solidarność i idea wolności. Myślę, że nic lepszego Szczecina spotkać nie mogło, jak to że w przeddzień 35. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i powstania Solidarności taki obiekt przechodzi na własność miasta. Dlatego też dziękuję wszystkim zaangażowanym, którzy doprowadzili do realizacji tego projektu – powiedział Mieczysław Jurek Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego.

Miasto wielokrotnie proponowało Zarządowi Województwa Zachodniopomorskiego podjęcie współpracy w zakresie dotyczącym możliwości wykorzystania świetlicy stoczniowej. Prezydent zapewnił o otwartości miasta na różne formy współpracy, uwzględniając także realizację konkretnych projektów edukacyjno-historycznych. Podtrzymał przy tym deklarację zaangażowania koncepcyjnego, organizacyjnego i finansowego w odniesieniu do działalności Centrum Dialogu Przełomy. Równolegle trwają prace nad formułą funkcjonowania obiektu w przyszłości. Dyrektor IPN Zbigniew Stanuch zapewnił o gotowości współpracy w zakresie przygotowania oferty dydaktyczno-historycznej związanej bezpośrednio z przestrzenią świetlicy stoczniowej.

Historia przejęcia świetlicy przez miasto.

We wrześniu 2013 r. podpisano przedwstępną umowę darowizny, określającą warunki przekazania Szczecinowi świetlicy stoczniowej. TFS jest użytkownikiem wieczystym gruntu skarbu Państwa i właścicielem budynków położonych na terenie byłej Stoczni Szczecińskiej. Intencją obu stron porozumienia jest takie wykorzystanie obiektów, aby jak najlepiej upamiętnić podpisanie Porozumień Szczecińskich. W szczególności chodzi o umożliwienie zorganizowania w tym miejscu muzeum upamiętniającego to wydarzenie lub instytucji służącej upamiętnieniu tych wydarzeń - ich badaniu i popularyzacji, a także poznawaniu historii stoczni i gospodarki morskiej. Podpisane porozumienie otworzyło do tego drogę. Inicjatywie komunalizacji budynku, w którym znajduje się świetlica od początku sprzyjało Ministerstwo Skarbu Państwa.

Od momentu podpisania porozumienia miasto rozpoczęło szereg czynności formalnych związanych między innymi z podziałem geodezyjnym i ustanowieniem służebności. Z uwagi na konieczność zapewnienia w przyszłości optymalnego wykorzystania obiektów, w których mieściła się świetlica stoczniowa uznano za niezbędne dokonanie korekt granic działek.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u