Najnowocześniejsze w Polsce planetarium jest w Łodzi

Autor: UM Łódź 2015-12-17 09:00:11
W odnowionym gmachu zabytkowej elektrowni EC1 powstało najnowocześniejsze planetarium w kraju. W drugi weekend stycznia pierwsi goście będą mogli obejrzeć najdalsze zakątki Kosmosu w rozdzielczości ponad 32 mln pikseli - jakości obrazu ośmiokrotnie wyższej od HD

Pierwsza łódzka elektrownia powstała w 1907 roku przy ul. Targowej. Odrestaurowany gmach konsekwentnie wypełniany jest nowymi funkcjami. - 8 stycznia w EC1 uroczyście rozpocznie swoją działalność planetarium. I to nie byle jakie, bo najnowocześniejsze w Polsce i jedno z nowocześniejszych w Europie. Za jego wyposażenie odpowiedzialne było wrocławsko-amerykańskie konsorcjum doświadczone w realizacji takich przedsięwzięć. Efekty ich pracy będzie można oglądać już od drugiego weekendu stycznia - zapowiada Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Regularne pokazy rozpoczną się dzień później, w sobotę 9 stycznia. - Planetarium w EC1 jest wyposażone w ekran sferyczny o średnicy 14 metrów i rozdzielczości 8 k. To ponad 32 mln pikseli, co w praktyce oznacza jakość obrazu ośmiokrotnie wyższą niż jakość HD. Czekaliśmy na ten moment bardzo długo, ale zdecydowanie było warto. Zainteresowanie ze strony łodzian jest bardzo duże, co udowodniły wrześniowe pokazy przeprowadzane w ramach SpinDay. Cieszymy się, że od początku 2016 roku nasze planetarium będzie stale dostępne dla gości i widzów - mówi Błażej Moder, dyrektor EC1.

- Doskonały obraz to także zasługa 6 projektorów sterowanych przez 12 nowoczesnych komputerów i bezszwowego ekranu sferycznego - szycia pomiędzy poszczególnymi elementami ekranu są niewidoczne - co pozwala na całkowite „zanurzenie się” w projekcję. Wrażenie potęguje dźwięk surround 5.1. W całej Europie znajduje się tylko kilka planetariów o zbliżonej jakości wyświetlanego obrazu - dodaje Tomasz Kisiel, kierownik Planetarium.

Pod 14-metrową kopułą ekranu Planetarium EC1 Łódź znajduje się 110 miejsc siedzących z możliwością ustawienia foteli w najbardziej ergonomiczny sposób. Za całość projektu, wyposażenie i oprogramowanie odpowiada konsorcjum firm: A+V z siedzibą we Wrocławiu i amerykańskiego Evans&Sutherland.

W Planetarium EC1 Łódź będą odbywać się nie tylko tematyczne pokazy dotyczące naukowych zagadnień, ale również wydarzenia artystyczno-muzyczne, gdyż sala projekcyjna ma niezwykłą akustykę dźwiękową.

- Jesteśmy otwarci na współpracę z nauczycielami, którzy chcieliby wykorzystać nasze możliwości do przygotowania własnych prezentacji, lekcji czy zajęć kół zainteresowań. Służymy pomocą. Z pomocą sprzętu w naszym planetarium, możemy zaprezentować i wyjaśnić bardzo złożone i trudne zagadnienia w przystępny, multimedialny sposób. Nie tylko z zakresu astronomii - dodaje Kisiel.

Tematyka pokazów jest bardzo zróżnicowana. Pokazy będą dotyczyły rozwoju astronautyki, historii, teraźniejszości i przyszłości, eksploracji kosmosu, rozwoju cywilizacji i wynalazków, które zmieniły jej dzieje.

Dla zorganizowanych grup szkolnych cena biletu to 5 zł. Pełen cennik znajduje się na stronie www.planetarium.ec1lodz.pl

Link do filmu o planetarium w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=ERR8PFqjpog&feature=youtu.be

Link do pobrania pliku z filmem: https://www.wetransfer.com/downloads/2b139119b361d0ac606dcc53b795eeb320151215145827/fce33d

© 2018 Super-Polska.pl stat4u