Łazik marsjański na niebiesko

Autor: mat. prasowe PB 2016-04-04 09:07:01
Łazik marsjański #next z Politechniki Białostockiej przyłączył się do akcji "Zaświeć się na niebiesko". 2 kwietnia, drużyna Wydziału Mechanicznego wziąła udział w imprezie przygotowanej przez Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Białymstoku.

W sobotę na niebiesko zaświeciły się: białostocki Ratusz, Opera i Filharmonia Podlaska oraz Kościół p.w. Św. Rocha. Wszystko za sprawą akcji "Zaświeć się na niebiesko" (Light it up blue), która objęła zasięgiem już cały świat. W Białymstoku, w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, na Rynku Kościuszki spotkały się osoby z autyzmem, ich rodziny, nauczyciele, terapeuci oraz wszyscy chcący okazać swą solidarność. Włączenie iluminacji było zwieńczeniem trwających już kilka dni wydarzeń, służących zwiększeniu wiedzy mieszkańców Białegostoku o tej chorobie.

Na zaproszenie Krajowego Towarzystwa Autyzmu do akcji wyłączyła się także drużyna #next. Obecność łazika marsjańskiego sprawiła wielką radość najmłodszym i ich rodzicom. Studenci Wydziału Mechanicznego odpowiadali na pytania dotyczące udziału w zawodach University Rover Challenge w USA, a także szczegółów konstrukcyjnych i sterowania łazikiem. A łazik? Rozpalał wyobraźnię o podbojach kosmicznych, zjednując sobie kolejne rzesze fanów.

Autyzm to obecnie najczęstsze zaburzenie rozwojowe (dotyka 1 na 150 dzieci w Polsce i 1% ludzkości). Wciąż pozostaje tajemniczym zaburzeniem mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Wczesna diagnoza oraz podjęcie właściwej interwencji terapeutycznej daje jednak szansę na dalszy prawidłowy rozwój oraz samodzielność w dorosłym życiu .

Poszukiwaniem nowych urządzeń do wsparcia terapii osób z autyzmem zajęli się studenci Wydziału Mechanicznego z koła naukowego BiomCyberMedic. Mają już kilka pomysłów i realizują obecnie m.in. tunel i ściskarkę do terapii sensorycznej oraz interaktywną aplikację rozwijającą komunikację i umiejętności społeczne u dzieci ze spektrum autyzmu. Studenci pracują pod opieką naukową dr hab. inż. Jolanty Pauk, nawiązali też współpracę z Krajowym Towarzystwem Autyzmu Oddział w Białymstoku.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u