Lajkonik przemierzy Kraków, a krakowscy flisacy zmierzą się z Tatarami

Autor: www.krakow.pl 2016-05-24 09:22:47
Już 2 czerwca orszak Lajkonika przejdzie ulicami Krakowa. Tegoroczny pochód będzie wyjątkowy, ponieważ Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Balet Dworski Cracovia Danza przygotowały nową oprawę widowiska. Nowe będą też stroje, w których pojawią się Tatarzy.

Lajkonikowy orszak przemierzy przy dźwięku krakowskich melodii w wykonaniu kapeli Mlaskoty od lat niezmienioną trasę: od ulicy Senatorskiej, do klasztoru Sióstr Norbertanek, następnie ulicami Kościuszki i Zwierzyniecką pod Filharmonię Krakowską, następnie ulicą Franciszkańską i Grodzką do Rynku Głównego. O godzinie 19.00 na scenie pod Wieżą Ratuszową Lajkonik wykona finałowy taniec i odbierze „haracz” z rąk Prezydenta Miasta.

W tym roku obok harców samego Lajkonika warto zwrócić uwagę na włóczków z jego świty. O godzinie 13.30 na dziedzińcu klasztoru Sióstr Norbertanek oraz o 18.30 na Rynku Głównym w tanecznej formie odtworzą oni legendarną bitwę krakowskich flisaków z Tatarami. Swoją rolę w tym tanecznym starciu odegrają również dzieci z krakowskich szkół i przedszkoli. Nowa oprawa widowiska powstaje dzięki wspólnym wysiłkom Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Baletu Dworskiego Cracovia Danza. W czasie obserwowania bitwy warto przyjrzeć się także tym członkom orszaku, którzy przebrani są za Tatarów. Pojawią się oni w nowych strojach, których wygląd nawiązywać będzie do orientalnego ubioru oraz do opancerzenia i uzbrojenia wojowników mongolskich, jacy pojawili się pod Krakowem w XIII wieku.

Przybycie Lajkonika na Rynek Główny poprzedzi widowisko Lajkoniku laj, laj, laj przygotowujące publiczność do powitania Lajkonika. Zespoły Krakowiacy, Mali Krakowiacy, Bł. Matki Zofii Czeskiej Sióstr Prezentek przedstawią pełen żywiołowości program nawiązujący do bogatego krakowskiego folkloru. Jego zwieńczenie będzie spektakl "Od Acana do Waćpana" – w szlacheckim stylu w wykonaniu Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Dla zgromadzonej publiczności wielką atrakcją może okazać się wspólna nauka piosenki" Lajkoniku laj, laj, laj" oraz tańca krakowiaka, a następnie wspólne ich wykonanie razem z samym Lajkonikiem.

W przerwach między kolejnymi występami będzie możliwość zobaczenia wystawy plenerowej poświęconej historii i współczesności pochodu Lajkonika. Na muzealnym stoisku będzie z kolei możliwość zakupienia wydawnictw, pamiątek i gadżetów dotyczących głównego bohatera uroczystości – Lajkonika.

Dla najmłodszych sympatyków Lajkonika Muzeum Historyczne Miasta Krakowa stworzyło grę edukacyjną pod tytułem "Przygoda z Lajkonikiem". Gra przeznaczona jest na urządzenia mobilne (systemy Android, iOS, Windows Phone).

Przypomnijmy, że prawdziwego Lajkonika można zobaczyć tylko raz w roku, właśnie w oktawę Bożego Ciała. I tylko wtedy uderzenie jego buławy na prawdę przynosi szczęście.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u